venue burgee

Closing Regatta 2014

PLSC

Results are final as final as of 4th May 2014

Fleet A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Race 1
05/05/13 15:00
R2
05/05/13 15:00
R3
05/05/13 15:00
Total Nett
1st 18 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 1.0 1.0 6.0 8.0 8.0
2nd 4 Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 2.0 3.0 5.0 10.0 10.0
3rd 5 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 7.0 4.0 1.0 12.0 12.0
4th 2 Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 5.0 6.0 2.0 13.0 13.0
5th 11 Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 3.0 7.0 8.0 18.0 18.0
6th 6 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 8.0 8.0 3.0 19.0 19.0
7th 3 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 10.0 5.0 4.0 19.0 19.0
8th 8 Fleet A Grand Master LASER RADIAL PLSC Kevin Welsh 1101 4.0 2.0 16.0 DNS 22.0 22.0
9th 7 Fleet A Apprentice Master Rooster 8.1 PLSC Peter Linford 1053 6.0 10.0 7.0 23.0 23.0
10th 1 Fleet A Grand Master LASER PLSC Will Perry 1078 12.0 9.0 12.0 33.0 33.0
11th 10 Fleet A Grand Master LASER PLSC Blair Park 1078 11.0 13.0 10.0 34.0 34.0
12th 16 Fleet A Open LASER PLSC Emlyn Perry 1078 9.0 12.0 14.0 35.0 35.0
13th 20 Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 13.0 15.0 9.0 37.0 37.0
14th 21 Fleet A Master LASER PLSC Robert Buxton 1078 14.0 11.0 13.0 38.0 38.0
15th 13 Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 15.0 14.0 11.0 40.0 40.0

Fleet B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Race 1
05/05/13 15:00
R2
05/05/13 15:00
R3
05/05/13 15:00
Total Nett
1st 17 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd 19 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
3rd 9 Fleet B Junior LASER PLSC Jasper Thresher 1078 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 21.0 21.0
3rd 15 Fleet B Master LASER PLSC Will Thresher 1078 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 21.0 21.0
3rd 14 Fleet B Junior Open Bic PLSC Daniel Soudlenkov 1290 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 21.0 21.0
3rd 12 Fleet B Junior Open Bic PLSC Jye Irving 1290 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 21.0 21.0

Race 1 - Fleet A Fleet - 05/05/13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 18 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 20:50 1.0
2 4 Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 21:16 2.0
3 11 Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 21:39 3.0
4 8 Fleet A Grand Master LASER RADIAL PLSC Kevin Welsh 1101 22:13 4.0
5 2 Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 21:59 5.0
6 7 Fleet A Apprentice Master Rooster 8.1 PLSC Peter Linford 1053 21:42 6.0
7 5 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 22:23 7.0
8 6 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 22:26 8.0
9 16 Fleet A Open LASER PLSC Emlyn Perry 1078 22:33 9.0
10 3 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 22:37 10.0
11 10 Fleet A Grand Master LASER PLSC Blair Park 1078 22:43 11.0
12 1 Fleet A Grand Master LASER PLSC Will Perry 1078 22:47 12.0
13 20 Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 22:58 13.0
14 21 Fleet A Master LASER PLSC Robert Buxton 1078 23:09 14.0
15 13 Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 26:00 15.0

R2 - Fleet A Fleet - 05/05/13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 18 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 18:57 1.0
2 8 Fleet A Grand Master LASER RADIAL PLSC Kevin Welsh 1101 19:24 2.0
3 4 Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 19:00 3.0
4 5 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 19:08 4.0
5 3 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 19:12 5.0
6 2 Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 19:17 6.0
7 11 Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 19:44 7.0
8 6 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 19:52 8.0
9 1 Fleet A Grand Master LASER PLSC Will Perry 1078 20:02 9.0
10 7 Fleet A Apprentice Master Rooster 8.1 PLSC Peter Linford 1053 19:38 10.0
11 21 Fleet A Master LASER PLSC Robert Buxton 1078 20:15 11.0
12 16 Fleet A Open LASER PLSC Emlyn Perry 1078 20:17 12.0
13 10 Fleet A Grand Master LASER PLSC Blair Park 1078 20:31 13.0
14 13 Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 21:06 14.0
15 20 Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 21:13 15.0

R3 - Fleet A Fleet - 05/05/13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 5 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 20:49 1.0
2 2 Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 21:35 2.0
3 6 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 21:42 3.0
4 3 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 21:49 4.0
5 4 Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 21:56 5.0
6 18 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 22:19 6.0
7 7 Fleet A Apprentice Master Rooster 8.1 PLSC Peter Linford 1053 22:03 7.0
8 11 Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 22:39 8.0
9 20 Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 22:57 9.0
10 10 Fleet A Grand Master LASER PLSC Blair Park 1078 23:17 10.0
11 13 Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 24:04 11.0
12 1 Fleet A Grand Master LASER PLSC Will Perry 1078 23:42 12.0
13 21 Fleet A Master LASER PLSC Robert Buxton 1078 24:00 13.0
14 16 Fleet A Open LASER PLSC Emlyn Perry 1078 23:421 14.0
15 8 Fleet A Grand Master LASER RADIAL PLSC Kevin Welsh 1101 DNS 16.0

Race 1 - Fleet B Fleet - 05/05/13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 17 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 18:11 1.0
2 19 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 20:42 2.0
3 9 Fleet B Junior LASER PLSC Jasper Thresher 1078 DNS 7.0
3 15 Fleet B Master LASER PLSC Will Thresher 1078 DNS 7.0
3 14 Fleet B Junior Open Bic PLSC Daniel Soudlenkov 1290 DNS 7.0
3 12 Fleet B Junior Open Bic PLSC Jye Irving 1290 DNS 7.0

R2 - Fleet B Fleet - 05/05/13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 17 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 16:37 1.0
2 19 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 17:46 2.0
3 9 Fleet B Junior LASER PLSC Jasper Thresher 1078 DNS 7.0
3 15 Fleet B Master LASER PLSC Will Thresher 1078 DNS 7.0
3 14 Fleet B Junior Open Bic PLSC Daniel Soudlenkov 1290 DNS 7.0
3 12 Fleet B Junior Open Bic PLSC Jye Irving 1290 DNS 7.0

R3 - Fleet B Fleet - 05/05/13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 19 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 19:37 1.0
2 17 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 20:01 2.0
3 9 Fleet B Junior LASER PLSC Jasper Thresher 1078 DNS 7.0
3 15 Fleet B Master LASER PLSC Will Thresher 1078 DNS 7.0
3 14 Fleet B Junior Open Bic PLSC Daniel Soudlenkov 1290 DNS 7.0
3 12 Fleet B Junior Open Bic PLSC Jye Irving 1290 DNS 7.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNSCame to the start area but did not start

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com