venue burgee

Club Championships 2014/15

PLSC

Results are final as of 1st March 2015 (please refer to notes below results regarding Series 4)

Contents

Fleet A Fleet

Sailed: 21, Discards: 2, To count: 19, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Club Champs 1 - Race 1
05/10/14 16:00
Club Champs 1 - Race 2
05/10/14 16:00
Club Champs 1 - Race 3
05/10/14 16:00
Club Champs 2 - Race 1
14/12/14 13:00
Club Champs 2 - Race 2
14/12/14 13:00
Club Champs 2 - Race 3
14/12/14 13:00
Club Champs 3 - Race 1
21/12/14 18:00
Club Champs 3 - Race 2
21/12/14 18:00
Club Champs 3 - Race 3
21/12/14 18:00
Club Champs 4 - Race 1
11/01/15 10:30
Club Champs 4 - Race 2
11/01/15 10:30
Club Champs 4 - Race 3
11/01/15 10:30
Club Champs 5 - Race 1
08/2/15 10:30
Club Champs 5 - Race 2
08/02/15 10:30
Club Champs 5 - Race 3
08/02/15 10:30
Club Champs 6 - Race 1
15/02/15 16:00
Club Champs 6 - Race 2
15/02/15 16:00
Club Champs 6 - Race 3
15/02/15 16:00
Club Champs 7 - Race 1
01/03/15 16:00
Club Champs 7 - Race 2
01/03/15 16:00
Club Champs 7 - Race 3
01/03/15 16:00
Total Nett
1st Fleet A Master Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 4.0 4.0 3.0 4.0 6.0 3.0 (9.0) 5.0 4.0 (8.5) 5.0 8.5 6.0 6.0 7.0 7.0 8.0 4.0 3.5 1.0 6.0 112.5 95.0
2nd Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 3.0 2.0 2.0 6.0 2.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 6.0 10.5 14.0 3.0 1.0 4.0 2.0 3.0 6.0 7.0 3.0 4.0 149.5 103.5
3rd Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 4.0 5.0 5.0 9.0 6.0 6.0 8.0 6.5 7.0 3.0 3.0 3.0 1.0 3.0 2.0 6.0 1.0 152.5 106.5
4th Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 6.0 3.0 4.0 1.0 5.0 4.0 (11.0) 11.0 7.0 (14.5) 8.0 4.0 8.0 8.0 2.0 8.0 5.0 8.0 6.0 4.0 9.5 137.0 111.5
5th Fleet A Great Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 1.0 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 2.0 23.0 DNS 1.0 3.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 183.0 137.0
6th Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 3.0 6.0 8.0 3.0 23.0 DNF 10.0 10.5 10.0 5.0 5.0 5.0 4.5 7.0 2.0 3.5 5.0 3.0 185.5 139.5
7th Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 2.0 5.0 5.0 2.0 1.0 1.0 4.0 7.0 5.0 6.0 8.0 6.5 4.0 (23.0 DNS) (23.0 DNS) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 8.0 2.0 190.5 144.5
8th Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Nigel Harford 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 13.0 13.0 2.0 12.5 15.0 15.0 10.0 23.0 DNS 23.0 DNS 4.5 6.0 5.0 5.0 7.0 8.0 300.0 254.0
9th Fleet A Junior LASER PLSC Loc Eisenring 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 4.0 3.0 3.5 4.0 3.0 2.0 4.0 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 307.5 261.5
10th Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 5.0 6.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 13.0 9.0 8.0 9.0 9.0 10.0 8.0 10.0 11.0 311.0 265.0
11th Fleet A Open Laser Radial PLSC Lukas Attenbach 1101 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 10.0 8.0 11.0 6.0 8.5 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 2.0 7.0 336.5 290.5
12th Fleet A Master Laser Radial PLSC Kevin Welsh 1101 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 1.0 23.0 DNS 2.0 1.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 4.0 23.0 DNS 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 338.0 292.0
13th Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 7.0 9.0 13.0 12.0 7.0 10.0 12.0 12.0 370.0 324.0
14th Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 15.0 14.0 12.0 16.0 13.0 11.5 14.0 23.0 DNS 23.0 DNS 10.0 10.0 11.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 379.5 333.5
15th Fleet A Master LASER PLSC Chantal Grass 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 6.0 1.0 12.5 12.0 11.5 9.0 23.0 DNF 23.0 DNS 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 380.0 334.0
16th Fleet A Grand Master Laser Radial PLSC Tony Eatson 1101 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 8.0 9.0 8.5 2.0 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 387.5 341.5
17th Fleet A Open LASER PLSC Bernard Sonck 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 11.0 11.0 9.0 12.0 11.0 5.0 404.0 358.0
18th Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 11.0 10.0 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 11.0 9.0 9.5 405.5 359.5
19th Fleet A Master Woman Laser Radial PLSC Shaaron McKee 1101 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 12.0 11.0 14.5 14.0 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 421.5 375.5
20th Fleet A Master LASER Weymouth Sailing Club Peter Hagglund 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 13.0 12.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 451.0 405.0
21st Fleet A Grand Master LASER PLSC Will Perry 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 14.0 15.0 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 453.0 407.0
22nd Fleet A Great Grand Master LASER PLSC Jock Bilger 1078 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.5 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 463.5 417.5

Fleet B Fleet

Sailed: 21, Discards: 2, To count: 19, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Club Champs 1 - Race 1
05/10/14 16:00
Club Champs 1 - Race 2
05/10/14 16:00
Club Champs 1 - Race 3
05/10/14 16:00
Club Champs 2 - Race 1
14/12/14 13:00
Club Champs 2 - Race 2
14/12/14 13:00
Club Champs 2 - Race 3
14/12/14 13:00
Club Champs 3 - Race 1
21/12/14 18:00
Club Champs 3 - Race 2
21/12/14 18:00
Club Champs 3 - Race 3
21/12/14 18:00
Club Champs 4 - Race 1
11/01/15 10:30
Club Champs 4 - Race 2
11/01/15 10:30
Club Champs 4 - Race 3
11/01/15 10:30
Club Champs 5 - Race 1
08/2/15 10:30
Club Champs 5 - Race 2
08/02/15 10:30
Club Champs 5 - Race 3
08/02/15 10:30
Club Champs 6 - Race 1
15/02/15 16:00
Club Champs 6 - Race 2
15/02/15 16:00
Club Champs 6 - Race 3
15/02/15 16:00
Club Champs 7 - Race 1
01/03/15 16:00
Club Champs 7 - Race 2
01/03/15 16:00
Club Champs 7 - Race 3
01/03/15 16:00
Total Nett
1st Fleet B Junior Laser 4.7 PLSC Jye Irving 1175 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 7.0 DNS 1.0 1.0 103.0 89.0
2nd Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 111.0 97.0
3rd Fleet B Junior Laser Radial PLSC Jack Richardson 1101 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 129.0 115.0
4th Fleet B Open LASER PLSC Bernard Sonck 1078 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 2.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 131.0 117.0
5th Fleet B Junior LASER PLSC Aaron Conroy 1078 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 3.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 132.0 118.0
6th Fleet B Junior Laser Radial   Johanna Hofschulte and Janna Seichter 1101 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 147.0 133.0

For Series 4 of the Club Championships. Members: Ian Wallace, Andrew Irving, Jeff Coffin, Andrew Coffin, Loic Eiseuring, Shaaron McKee and Chantal Grass, who did not participate in this series but were at the Taipa Regatta instead. Will receive an average of their placings in the championship up to 11th January.

Club Champs 7 - Race 1 - Fleet A Fleet - 01/03/15 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Open Laser Radial PLSC Lukas Attenbach 1101 28:34 1.0
2 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 28:18 2.0
3 Fleet A Master Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 29:28 3.5
3 Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 28:51 3.5
5 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Nigel Harford 1078 29:05 5.0
6 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 31:09 6.0
7 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 31:14 7.0
8 Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 31:37 8.0
9 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 31:41 9.0
10 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 32:42 10.0
11 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 33:16 11.0
12 Fleet A Open LASER PLSC Bernard Sonck 1078 34:54 12.0

Club Champs 7 - Race 2 - Fleet A Fleet - 01/03/15 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Master Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 24:10 1.0
2 Fleet A Open Laser Radial PLSC Lukas Attenbach 1101 24:15 2.0
3 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 23:47 3.0
4 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 23:49 4.0
5 Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 23:50 5.0
6 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 23:57 6.0
7 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Nigel Harford 1078 24:04 7.0
8 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 25:05 8.0
9 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 25:20 9.0
10 Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 25:41 10.0
11 Fleet A Open LASER PLSC Bernard Sonck 1078 25:48 11.0
12 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 26:30 12.0

Club Champs 7 - Race 3 - Fleet A Fleet - 01/03/15 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 21:18 1.0
2 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 22:07 2.0
3 Fleet A Open LASER PLSC Andrew Coffin 1078 22:43 3.0
4 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 22:46 4.0
5 Fleet A Open LASER PLSC Bernard Sonck 1078 23:00 5.0
6 Fleet A Master Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 23:50 6.0
7 Fleet A Open Laser Radial PLSC Lukas Attenbach 1101 24:20 7.0
8 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Nigel Harford 1078 23:50 8.0
9 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 24:00 9.5
9 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Christopher Knight 1078 24:00 9.5
11 Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 24:27 11.0
12 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 26:04 12.0

Club Champs 7 - Race 1 - Fleet B Fleet - 01/03/15 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Place Points
1 Fleet B Junior Laser 4.7 PLSC Jye Irving 1175 DNS 7.0

Club Champs 7 - Race 2 - Fleet B Fleet - 01/03/15 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Junior Laser 4.7 PLSC Jye Irving 1175 25:05 1.0

Club Champs 7 - Race 3 - Fleet B Fleet - 01/03/15 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Junior Laser 4.7 PLSC Jye Irving 1175 23:59 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 23
DNSCame to the start area but did not start Varies

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com