venue burgee

Club Championships 2015/16

PLSC

Results as of 14th February 2016

Contents

Fleet A Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Club Champs 1 - Race 1
18/10/15 11:00
Club Champs 1 - Race 2
18/10/15 11:00
Club Champs 1 - Race 3
18/10/15 11:00
Club Champs 2 - Race 1
15/11/15 09:30
Club Champs 2 - Race 2
15/11/15 09:30
Club Champs 2 - Race 3
15/11/15 09:30
Club Champ 3 - Series 1
06/12/15 15:30
Club Champ 3 - Series 2
06/12/15 15:30
Club Champ 3 - Series 3
06/12/15 15:30
Club Champ 4 - Series 1
17/01/16 13:00
Club Champ 4 - Series 2
17/01/16 13:00
Club Champ 4 - Series 3
17/01/16 13:00
Club Champ 5 - Series 1
14/02/16 11:30
Club Champ 5 - Series 2
14/02/16 11:30
Club Champ 5 - Series 3
14/02/16 11:30
Total Nett
1st Fleet A Great Grand Master   LASER PLSC Paul Page 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 5.0 1.0 1.0 80.0 40.0
2nd Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 3.0 5.0 4.0 4.0 1.0 1.0 5.0 5.0 4.0 4.0 4.0 (6.0) 2.0 3.0 (7.0) 58.0 45.0
3rd Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 2.0 1.0 6.0 1.0 5.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 3.0 3.0 4.0 2.0 4.0 96.0 56.0
4th Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 4.0 4.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 3.0 2.0 3.0 2.0 1.0 3.0 5.0 6.0 100.0 60.0
5th Fleet A Master   LASER PLSC Andrew Irving 1078 1.0 3.0 1.0 6.0 3.0 5.0 6.0 4.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.0 11.0 8.0 122.0 82.0
6th Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 6.0 7.0 7.0 5.0 6.0 4.0 7.0 6.0 5.0 8.0 9.0 7.0 (14.0) 10.0 (13.0) 114.0 87.0
7th Fleet A Apprentice Master Carolina LASER PLSC Nigel Harford 1078 5.0 6.0 5.0 8.0 (20.0 DNF) 9.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 5.5 20.0 DNF 11.5 7.0 12.0 176.0 136.0
8th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 8.0 10.0 9.0 8.0 9.0 9.0 11.0 10.0 11.5 20.0 DNF 10.0 185.5 145.5
9th Fleet A Open Club Boat Laser Radial PLSC Loc Eisenring 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 2.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 4.0 3.0 195.0 155.0
10th Fleet A Apprentice Master   LASER PLSC David Barker 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 4.0 6.0 3.0 7.0 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 210.0 170.0
11th Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 7.0 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 13.0 5.0 218.0 178.0
12th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Nick Anderson 1078 8.0 8.0 (20.0 DNF) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 10.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 235.0 195.0
13th Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 10.0 7.0 5.0 6.0 8.0 20.0 DNS 236.0 196.0
14th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Christopher Knight 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 9.0 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 13.0 9.0 9.0 237.0 197.0
15th Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 11.0 8.0 9.0 10.0 12.0 11.0 241.0 201.0
16th Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC John Castle 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 9.0 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 15.0 14.0 14.0 248.0 208.0
17th Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC Kevin Welsh 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 6.0 2.0 255.0 215.0
18th Fleet A Master Woman Go Hard Go Home Laser Radial PLSC Shaaron McKee 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 5.5 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 259.5 219.5
19th Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Bernard Sonck 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 7.0 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 261.0 221.0

Fleet B Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Club Champs 1 - Race 1
18/10/15 11:00
Club Champs 1 - Race 2
18/10/15 11:00
Club Champs 1 - Race 3
18/10/15 11:00
Club Champs 2 - Race 1
15/11/15 09:30
Club Champs 2 - Race 2
15/11/15 09:30
Club Champs 2 - Race 3
15/11/15 09:30
Club Champ 3 - Series 1
06/12/15 15:30
Club Champ 3 - Series 2
06/12/15 15:30
Club Champ 3 - Series 3
06/12/15 15:30
Club Champ 4 - Series 1
17/01/16 13:00
Club Champ 4 - Series 2
17/01/16 13:00
Club Champ 4 - Series 3
17/01/16 13:00
Club Champ 5 - Series 1
14/02/16 11:30
Club Champ 5 - Series 2
14/02/16 11:30
Club Champ 5 - Series 3
14/02/16 11:30
Total Nett
1st Fleet B Open Woman Club Boat Laser Radial PLSC Deborah Killen 1101 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNF 1.0 1.0 3.0 6.0 DNF 2.0 46.0 34.0
2nd Fleet B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial PLSC Annie Mills 1101 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 3.0 62.0 50.0
3rd Fleet B Open Club Boat Laser Radial PLSC Zak Portland 1101 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 75.0 63.0
4th Fleet B Open Woman Club Boat Laser 4.7 PLSC Leah Singer 1175 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 6.0 DNF 1.0 81.0 69.0
5th Fleet B Master   Phase 2 PLSC Jonathan Holder 1035 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNS 90.0 78.0

Club Champ 5 - Series 1 - Fleet A Fleet - 14/02/16 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat Laser Radial PLSC Loc Eisenring 1078 19:58 1.0
2 Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 20:35 2.0
3 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 20:21 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 20:26 4.0
5 Fleet A Great Grand Master   LASER PLSC Paul Page 1078 20:43 5.0
6 Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 20:57 6.0
7 Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC Kevin Welsh 1101 21:27 7.0
8 Fleet A Master   LASER PLSC Andrew Irving 1101 21:40 8.0
9 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 21:35 9.0
10 Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 22:22 10.0
11 Fleet A Apprentice Master Carolina LASER PLSC Nigel Harford 1078 22:00 11.5
11 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 21:59 11.5
13 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Christopher Knight 1078 22:08 13.0
14 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 22:18 14.0
15 Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC John Castle 1101 24:43 15.0

Club Champ 5 - Series 2 - Fleet A Fleet - 14/02/16 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master   LASER PLSC Paul Page 1078 18:41 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 19:03 2.0
3 Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 19:38 3.0
4 Fleet A Open Club Boat Laser Radial PLSC Loc Eisenring 1078 19:18 4.0
5 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 19:25 5.0
6 Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC Kevin Welsh 1101 20:11 6.0
7 Fleet A Apprentice Master Carolina LASER PLSC Nigel Harford 1078 20:17 7.0
8 Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 20:29 8.0
9 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Christopher Knight 1078 20:33 9.0
10 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 20:37 10.0
11 Fleet A Master   LASER PLSC Andrew Irving 1101 21:34 11.0
12 Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 21:40 12.0
13 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 21:18 13.0
14 Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC John Castle 1101 21:52 14.0
15 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 DNF 20.0

Club Champ 5 - Series 3 - Fleet A Fleet - 14/02/16 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master   LASER PLSC Paul Page 1078 18:41 1.0
2 Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC Kevin Welsh 1101 19:18 2.0
3 Fleet A Open Club Boat Laser Radial PLSC Loc Eisenring 1078 18:59 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 19:31 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 19:33 5.0
6 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 19:48 6.0
7 Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 20:18 7.0
8 Fleet A Master   LASER PLSC Andrew Irving 1101 20:20 8.0
9 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Christopher Knight 1078 20:25 9.0
10 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 20:44 10.0
11 Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 21:16 11.0
12 Fleet A Apprentice Master Carolina LASER PLSC Nigel Harford 1078 20:54 12.0
13 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 21:55 13.0
14 Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC John Castle 1101 25:50 14.0
15 Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 DNS 20.0

Club Champ 5 - Series 1 - Fleet B Fleet - 14/02/16 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial PLSC Annie Mills 1101 19:36 1.0
2 Fleet B Open Woman Club Boat Laser 4.7 PLSC Leah Singer 1175 22:25 2.0
3 Fleet B Open Woman Club Boat Laser Radial PLSC Deborah Killen 1101 21:19 3.0
4 Fleet B Master   Phase 2 PLSC Jonathan Holder 1035 DNS 6.0

Club Champ 5 - Series 2 - Fleet B Fleet - 14/02/16 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial PLSC Annie Mills 1101 20:21 1.0
2 Fleet B Open Woman Club Boat Laser Radial PLSC Deborah Killen 1101 DNF 6.0
2 Fleet B Open Woman Club Boat Laser 4.7 PLSC Leah Singer 1175 DNF 6.0
2 Fleet B Master   Phase 2 PLSC Jonathan Holder 1035 DNS 6.0

Club Champ 5 - Series 3 - Fleet B Fleet - 14/02/16 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Open Woman Club Boat Laser 4.7 PLSC Leah Singer 1175 20:12 1.0
2 Fleet B Open Woman Club Boat Laser Radial PLSC Deborah Killen 1101 19:36 2.0
3 Fleet B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial PLSC Annie Mills 1101 21:58 3.0
4 Fleet B Master   Phase 2 PLSC Jonathan Holder 1035 DNS 6.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com