event burgee venue burgee

Club Championships 2017/18

PLSC

Results are final as of 8th April 2018

Overall

Sailed: 18, Discards: 2, To count: 16, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Club Champs Series 1 - Race 1
19/11/17 08:00
Club Champs Series 1 - Race 2
19/11/17 08:00
Club Champs Series 1 - Race 3
19/11/17 08:00
Club Champs Series 2 - Race 1
15/01/18 17:30
Club Champs Series 2 - Race 2
15/01/18 17:30
Club Champs Series 2 - Race 3
15/01/18 17:30
Club Champs Series 3 - Race 1
28/01/18 15:30
Club Champs Series 3 - Race 2
28/01/18 15:30
Club Champs Series 3 - Race 3
28/01/18 15:30
Club Champs Series 4 - Race 1
11/02//18 16:00
Club Champs Series 4 - Race 2
11/02//18 16:00
Club Champs Series 4 - Race 3
11/02//18 16:00
Club Champs Series 5 - Race 1
11/03/18 14:30
Club Champs Series 5 - Race 2
11/03/18 14:30
Club Champs Series 5 - Race 3
11/03/18 14:30
Club Champs Series 6 - Race 1
08/04/18 12:00
Club Champs Series 6 - Race 2
08/04/18 12:00
Club Champs Series 6 - Race 3
08/04/18 12:00
Total Nett
1st Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1101 4.0 3.0 4.0 2.0 3.5 1.0 6.0 (7.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 1.5 2.0 4.0 (7.0) 3.0 5.0 69.0 55.0
2nd Fleet A Master   AERO PLSC Marco Canegallo 1028 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 1.0 5.0 2.0 2.0 2.5 1.0 3.0 3.0 2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 2.0 2.0 138.5 68.5
3rd Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 2.0 4.0 3.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 4.0 2.0 6.0 5.0 35.0 DNS 1.5 3.0 1.0 3.0 4.0 6.0 219.5 149.5
4th Fleet A Master   Laser Radial PLSC Andrew Irving 1101 5.0 2.0 5.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 2.0 2.0 3.0 6.0 8.0 5.0 6.0 5.0 4.0 263.0 193.0
5th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Rob Croft 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 6.0 12.0 9.0 9.0 11.0 12.0 5.0 6.0 5.0 8.0 10.0 10.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 313.0 243.0
6th Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 3.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 2.0 6.0 3.0 336.0 266.0
7th Fleet B Grand Master Club Boat LASER PLSC Paul Saunders 1078 6.0 6.0 7.0 (35.0 DNC) 8.0 3.0 13.0 10.0 10.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 8.0 9.0 13.0 338.0 268.0
8th Fleet B Grand Master   Laser Radial PLSC Murray Gauld 1101 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 9.0 14.0 35.0 DNS 11.0 14.0 11.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 7.0 6.0 8.0 9.5 12.0 12.0 358.5 288.5
9th Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 8.0 10.0 5.5 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 9.0 7.0 9.0 13.0 13.0 11.0 400.5 330.5
10th Fleet A Apprentice Master   LASER PLSC Christopher Knight 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 3.0 1.0 7.0 7.0 6.0 8.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 452.0 382.0
11th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Bernard Sonck 1078 3.0 7.0 2.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 5.0 8.0 7.0 452.0 382.0
12th Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC Tony Eatson 1101 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 5.0 2.0 5.5 8.0 8.0 5.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 453.5 383.5
13th Fleet B Open Club Boat LASER PLSC Simon Versteeg 1078 7.0 5.0 6.0 11.0 3.5 4.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 456.5 386.5
14th Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 5.0 4.0 2.0 11.0 11.0 9.0 462.0 392.0
15th Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 4.0 5.0 6.5 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 9.5 7.0 10.0 462.0 392.0
16th Fleet A Grand Master Club Boat Laser Radial PLSC Will Perry 1101 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 11.0 8.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 10.0 9.0 6.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 499.0 429.0
17th Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Kayne Jacobson 1078 1.0 1.0 1.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 528.0 458.0
18th Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 9.0 35.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 12.0 10.0 8.0 529.0 459.0
19th Senior Great Grand Master Go LASER PLSC Paul Page 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 4.0 1.0 1.0 531.0 461.0
20th Fleet A Open Club Boat LASER Milano Tomaso Piantini 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 4.0 5.0 7.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 541.0 471.0
21st Fleet B Open Club Boat Laser Radial PLSC Matt James Cook 1101 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 4.0 6.5 10.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 545.5 475.5
22nd Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Sam Scott 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 5.0 12.0 9.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 551.0 481.0
23rd Fleet B Master   LASER PLSC James Gasson 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 10.0 9.0 14.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 558.0 488.0
24th Fleet B Open Woman Club Boat Laser Radial PLSC Deborah Killen 1101 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 14.0 13.0 6.5 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 558.5 488.5
25th Fleet A Grand Master   Laser Radial PLSC Kevin Welsh 1101 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 1.0 2.5 35.0 DNS 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 563.5 493.5
26th Fleet B Grand Master Club Boat LASER   Brent Pace 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 12.0 15.0 13.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 565.0 495.0
27th Fleet A Master Club Boat LASER PLSC Matt Carter 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 15.0 16.0 15.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 571.0 501.0
28th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 7.0 6.5 35.0 DNS 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 573.5 503.5
29th Fleet B Open Club Boat LASER PLSC Arkadi Kravtchouk 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 10.0 13.0 35.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 583.0 513.0
30th Fleet A Open   Weta PLSC Marcello Mordente and Magda Lori 950 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 630.0 560.0
30th Fleet B Junior Club Boat Optimist PLSC Vicente Perez Baldon 1646 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 630.0 560.0
30th Fleet B Junior Club Boat Optimist PLSC Astor Perez Baldon 1646 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 630.0 560.0
30th Fleet B Junior Club Boat Optimist PLSC Benjamin Perez Baldoni 1646 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 630.0 560.0
30th Fleet B Master Club boat LASER PLSC Nick Muir 1078 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 630.0 560.0

Club Champs Series 6 - Race 1 - 08/04/18 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Master   AERO PLSC Marco Canegallo 1028 22:48 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 24:14 2.0
3 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 25:59 3.0
4 Senior Great Grand Master Go LASER PLSC Paul Page 1078 26:04 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Bernard Sonck 1078 26:15 5.0
6 Fleet A Master   Laser Radial PLSC Andrew Irving 1101 27:00 6.0
7 Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1078 26:36 7.0
8 Fleet B Grand Master Club Boat LASER PLSC Paul Saunders 1078 26:41 8.0
9 Fleet B Grand Master   Laser Radial PLSC Murray Gauld 1101 27:20 9.5
9 Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 26:46 9.5
11 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 26:53 11.0
12 Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 27:54 12.0
13 Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 27:48 13.0

Club Champs Series 6 - Race 2 - 08/04/18 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Senior Great Grand Master Go LASER PLSC Paul Page 1078 21:38 1.0
2 Fleet A Master   AERO PLSC Marco Canegallo 1028 20:49 2.0
3 Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1078 22:13 3.0
4 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 22:29 4.0
5 Fleet A Master   Laser Radial PLSC Andrew Irving 1101 23:08 5.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 22:47 6.0
7 Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 23:29 7.0
8 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Bernard Sonck 1078 24:01 8.0
9 Fleet B Grand Master Club Boat LASER PLSC Paul Saunders 1078 24:11 9.0
10 Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 25:10 10.0
11 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 24:40 11.0
12 Fleet B Grand Master   Laser Radial PLSC Murray Gauld 1101 25:15 12.0
13 Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 26:26 13.0

Club Champs Series 6 - Race 3 - 08/04/18 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Senior Great Grand Master Go LASER PLSC Paul Page 1078 21:27 1.0
2 Fleet A Master   AERO PLSC Marco Canegallo 1028 20:46 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 21:56 3.0
4 Fleet A Master   Laser Radial PLSC Andrew Irving 1101 23:06 4.0
5 Fleet A Master Dove Laser Radial PLSC Jeff Coffin 1078 23:55 5.0
6 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 23:58 6.0
7 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Bernard Sonck 1078 24:00 7.0
8 Fleet A Open Woman   Laser Radial PLSC Taylor Farrell 1101 24:48 8.0
9 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 24:20 9.0
10 Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 24:25 10.0
11 Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 25:00 11.0
12 Fleet B Grand Master   Laser Radial PLSC Murray Gauld 1101 26:02 12.0
13 Fleet B Grand Master Club Boat LASER PLSC Paul Saunders 1078 27:10 13.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 35
DNFStarted but did not finish 35
DNSCame to the start area but did not start 35

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com