venue burgee

Early Bird Series 2014/15

PLSC

Results are final as of 5th April 2015

Fleet A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Early Bird Series 1 - Race 1
7/12/14 08:00
Early Bird Series 1 - Race 2
7/12/14 08:00
Early Bird Series 1 - Race 3
7/12/14 08:00
Early Bird Series 2 - Race 1
05/04/15 08:00
Early Bird Series 2 - Race 2
05/04/15 08:00
Early Bird Series 2 - Race 3
05/04/15 08:00
Total Nett
1st Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 1.0 4.0 (9.0) 3.0 3.0 2.0 22.0 13.0
2nd Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 4.0 (5.0) 2.0 4.0 5.0 1.0 21.0 16.0
3rd Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving N/A 1078 6.0 3.0 (8.0) 2.0 2.0 7.0 28.0 20.0
4th Fleet A Grand Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 8.0 7.0 3.0 (17.0 DNS) 4.0 5.0 44.0 27.0
5th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford   1078 11.0 9.0 (12.0) 6.0 7.0 6.0 51.0 39.0
6th Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 1.0 4.0 57.0 40.0
7th Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 3.0 2.0 1.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 57.0 40.0
8th Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 6.0 3.0 65.0 48.0
9th Fleet A Apprentice Master   LASER 100420 PLSC Marco Canegallo N/A 1078 5.0 6.0 5.5 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 67.5 50.5
10th Fleet A Apprentice Master   LASER 779 PLSC Peter Linford N/A 1078 2.0 8.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 71.0 54.0
11th Fleet A Junior Club Boat LASER   PLSC Loïc Eisenring   1078 9.0 1.0 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 72.0 55.0
12th Fleet A Open Club Boat Laser Radial   PLSC Lukas Attenbach   1101 7.0 10.0 7.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 75.0 58.0
13th Fleet A Master Woman Skandalous LASER   PLSC Chantal Grass N/A 1078 10.0 13.5 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 78.5 61.5
14th Fleet A Open Club Boat LASER     Alvise Biantini   1078 13.0 12.0 5.5 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 81.5 64.5
15th Fleet A Master Woman   Laser Radial 78818 PLSC Shaaron McKee N/A 1101 12.0 11.0 13.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 87.0 70.0
16th Fleet A Master   LASER     Steve Oliver   1078 14.0 13.5 14.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 92.5 75.5

Fleet B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Early Bird Series 1 - Race 1
7/12/14 08:00
Early Bird Series 1 - Race 2
7/12/14 08:00
Early Bird Series 1 - Race 3
7/12/14 08:00
Early Bird Series 2 - Race 1
05/04/15 08:00
Early Bird Series 2 - Race 2
05/04/15 08:00
Early Bird Series 2 - Race 3
05/04/15 08:00
Total Nett
1st Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Fleet B Junior Club Boat Laser 4.7   PLSC Jye Irving   1175 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 2.0 2.0 20.0 15.0
3rd Fleet B Open Women Club Boat LASER   Centre Nautique de Perros-Guirec Aurélia Falchier   1078 (5.0 DNS) 2.0 5.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 27.0 22.0
4th Fleet B Junior Club Boat Laser Radial     Johanna Hofschulte and Janna Seichter   1101 (5.0 DNS) 5.0 DNS 5.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 30.0 25.0

Early Bird Series 2 - Race 1 - Fleet A Fleet - 05/04/15 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 1 1.0
2 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving N/A 1078 2 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 3 3.0
4 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 4 4.0
5 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 5 5.0
6 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford   1078 6 6.0
7 Fleet A Grand Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 DNS 17.0

Early Bird Series 2 - Race 2 - Fleet A Fleet - 05/04/15 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 1 1.0
2 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving N/A 1078 2 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 3 3.0
4 Fleet A Grand Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 4 4.0
5 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 5 5.0
6 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 6 6.0
7 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford   1078 7 7.0

Early Bird Series 2 - Race 3 - Fleet A Fleet - 05/04/15 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 1 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 2 2.0
3 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 3 3.0
4 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 4 4.0
5 Fleet A Grand Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 5 5.0
6 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford   1078 6 6.0
7 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving N/A 1078 7 7.0

Early Bird Series 2 - Race 1 - Fleet B Fleet - 05/04/15 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fleet B Junior Club Boat Laser 4.7   PLSC Jye Irving   1175 1 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 2 2.0

Early Bird Series 2 - Race 2 - Fleet B Fleet - 05/04/15 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 1 1.0
2 Fleet B Junior Club Boat Laser 4.7   PLSC Jye Irving   1175 2 2.0

Early Bird Series 2 - Race 3 - Fleet B Fleet - 05/04/15 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 1 1.0
2 Fleet B Junior Club Boat Laser 4.7   PLSC Jye Irving   1175 2 2.0

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com