event burgee venue burgee

Easter Bunny Regatta

Panmure Lagoon Sailing Club (PLSC)

Results are final as of 1st April 2018

Fleet A Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
Total Nett
1st Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 1.0 1.0 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd Fleet A Master Dove LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 3.0 2.0 2.0 1.0 8.0 8.0
3rd Fleet A Master   Laser Radial   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1101 6.0 3.0 3.0 3.0 15.0 15.0
4th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 2.0 4.0 4.0 7.0 DNS 17.0 17.0
5th Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 4.0 6.0 5.0 4.0 19.0 19.0
6th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine   1078 5.0 5.0 6.0 7.0 DNS 23.0 23.0

Light winds - Club champs converted into Fun day

R1 - Fleet A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 24:24 1.0
2 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 24:53 2.0
3 Fleet A Master Dove LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 25:13 3.0
4 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 26:18 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine   1078 26:54 5.0
6 Fleet A Master   Laser Radial   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1101 27:22 6.0

R2 - Fleet A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 17:40 1.0
2 Fleet A Master Dove LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 19:56 2.0
3 Fleet A Master   Laser Radial   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1101 20:21 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 20:24 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine   1078 21:34 5.0
6 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 22:26 6.0

R3 - Fleet A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 16:37 1.0
2 Fleet A Master Dove LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 16:39 2.0
3 Fleet A Master   Laser Radial   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1101 17:59 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 18:08 4.0
5 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 21:05 5.0
6 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine   1078 22:04 6.0

R4 - Fleet A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Master Dove LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 17:11 1.0
2 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 17:27 2.0
3 Fleet A Master   Laser Radial   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1101 19:01 3.0
4 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 20:00 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 DNS 7.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine   1078 DNS 7.0

http://www.plsc.org.nz


Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com