venue burgee

Handicap Series 2013

Panmure Lagoon Sailing Club (PLSC)

Results are final as of 6th October

Contents

Fleet A Fleet

Sailed:18, Discards:2, To count:16, Entries:20, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
18/08/13
Handicap Series 1 - Race 2
18/08/13
Handicap Series 1 - Race 3
18/08/13
Handicap Series 2 - Race 1
25/08/13
Handicap Series 2 - Race 2
25/08/13
Handicap Series 2 - Race 3
25/08/13
Handicap Series 3 - Race 1
01/09/13
Handicap Series 3 - Race 2
01/09/13
Handicap Series 3 - Race 3
01/09/13
Handicap Series 4 - Race 1
08/09/13
Handicap Series 4 - Race 2
08/09/13
Handicap Series 4 - Race 3
08/09/13
Handicap Series 5 - Race 1
29/09/13
Handicap Series 5 - Race 2
29/09/13
Handicap Series 5 - Race 3
29/09/13
Handicap Series 6- Race 1
06/10/13
Handicap Series 6- Race 2
06/10/13
Handicap Series 6- Race 3
06/10/13
Total Nett
1st Fleet A Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 2.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 2.0 (4.0) 1.0 (4.0) 3.0 3.5 3.0 4.0 2.0 4.0 2.0 48.5 40.5
2nd Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 6.0 4.0 3.0 4.0 3.0 1.0 6.0 8.0 3.0 (21.0 DNF) 7.0 (21.0 DNS) 1.0 2.0 1.0 3.0 2.0 1.0 97.0 55.0
3rd Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 3.0 2.0 4.0 (6.0) 6.0 5.0 5.0 6.0 6.0 6.0 2.0 1.0 2.0 5.0 (9.0) 4.0 1.0 3.0 76.0 61.0
4th Fleet A Junior Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 5.0 3.0 2.0 7.0 1.0 2.0 1.0 5.0 8.0 1.0 6.0 1.0 3.0 4.0 113.0 71.0
5th Fleet A Master Mini Magic LASER PLSC Andrew Irving 1078 4.0 7.0 5.0 5.0 4.0 4.0 9.0 12.0 8.0 8.0 5.0 2.0 5.0 4.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 147.0 105.0
6th Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 5.0 8.0 7.0 8.0 8.0 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 3.0 6.0 8.0 7.0 9.0 8.0 5.0 5.0 5.0 162.0 120.0
7th Fleet A Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 1.0 5.0 8.0 7.0 7.0 8.0 8.0 10.0 5.0 5.0 3.0 4.0 (21.0 DNC) 8.0 5.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 168.0 126.0
8th Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 8.0 9.0 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 8.0 7.0 3.5 6.5 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 247.0 205.0
9th Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Will Perry 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 12.0 13.0 10.0 7.0 9.0 6.0 6.0 6.5 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 265.5 223.5
10th Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC David Worsnop 1078 7.0 6.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 9.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 289.0 247.0
11th Fleet A Master Windsurfing PLSC Steve Veale 900 10.0 12.0 12.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 15.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 10.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 303.0 261.0
12th Fleet A Master LASER PLSC Paul Tanner 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 3.0 1.0 6.0 10.0 21.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 314.0 272.0
13th Fleet A Master Trimaran PLSC Paul Smith 802 11.0 11.0 10.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 21.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 335.0 293.0
14th Fleet A Master LASER 131848 Paul Page 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 1.0 21.0 DNS 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 338.0 296.0
15th Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Dario Motta 1078 (21.0 DNF) 1.0 1.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 338.0 296.0
16th Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Emlyn Perry 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 11.0 5.0 9.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 340.0 298.0
17th Fleet A Master LASER PLSC Arthur Ferguson 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 344.0 302.0
18th Fleet A Junior Club Boat LASER 4.7 PLSC Sophie Waldow 1175 9.0 10.0 11.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 345.0 303.0
19th Fleet A Open Club Boat LASER PLSC Claire Postlethwaite/Graham Donavan 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 13.0 11.0 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 346.0 304.0
20th Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 14.0 14.0 11.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 354.0 312.0

Fleet B Fleet

Sailed:18, Discards:2, To count:16, Entries:14, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
18/08/13
Handicap Series 1 - Race 2
18/08/13
Handicap Series 1 - Race 3
18/08/13
Handicap Series 2 - Race 1
25/08/13
Handicap Series 2 - Race 2
25/08/13
Handicap Series 2 - Race 3
25/08/13
Handicap Series 3 - Race 1
01/09/13
Handicap Series 3 - Race 2
01/09/13
Handicap Series 3 - Race 3
01/09/13
Handicap Series 4 - Race 1
08/09/13
Handicap Series 4 - Race 2
08/09/13
Handicap Series 4 - Race 3
08/09/13
Handicap Series 5 - Race 1
29/09/13
Handicap Series 5 - Race 2
29/09/13
Handicap Series 5 - Race 3
29/09/13
Handicap Series 6- Race 1
06/10/13
Handicap Series 6- Race 2
06/10/13
Handicap Series 6- Race 3
06/10/13
Total Nett
1st Fleet B Master Club Boat LASER PLSC Corrado Corda 1078 1.0 2.0 1.0 3.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 2.0 15.0 DNS 1.0 2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 84.0 54.0
2nd Fleet B Open Woman Club Boat LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1175 2.5 4.0 3.0 2.0 3.0 3.0 1.0 3.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 4.0 2.0 122.5 92.5
3rd Fleet B Junior Club Boat LASER PLSC Jack Richardson 1078 2.5 (15.0 DNS) (15.0 DNS) 1.0 2.0 1.0 3.0 2.0 15.0 DNF 2.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 1.0 3.0 127.5 97.5
4th Fleet B Open Club Boat LASER PLSC Moritz Wagner 1078 5.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 1.0 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 206.0 176.0
5th Fleet B Master Club Boat LASER PLSC Vaughan Harris 1078 5.0 3.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 216.0 186.0
6th Fleet B Junior Club Boat Open Bic PLSC Jye Irving 1290 5.0 5.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 218.0 188.0
7th Fleet B Master LASER RADIAL 176919 French Bay YC Murray Gauld 1101 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 1.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 232.0 202.0
8th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 2.0 4.0 233.0 203.0
9th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Alberto Usseglio 1078 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNS 15.0 DNF 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 245.0 215.0
10th Fleet B Junior Woman Club Boat LASER 4.7 PLSC Aleisha Ferguson 1175 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 246.0 216.0
11th Fleet B Master Woman Club Boat LASER 4.7 PLSC Shona McCrory Bowick 1175 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 246.0 216.0
12th Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL PLSC Juan Parada 1101 (15.0 DNF) 6.0 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 251.0 221.0
13th Fleet B Junior Club Boat LASER 4.7 PLSC Alexander Harris 1175 7.0 (15.0 DNF) 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 253.0 223.0
14th Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL PLSC Dmitry Khryukim 1101 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNS 15.0 DNS 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 257.0 227.0

Handicap Series 6- Race 1 - Fleet A Fleet - 06/10/13 at 08:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Junior Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 42:18 1.0
2 Fleet A Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 46:00 2.0
3 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 50:20 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 54:00 4.0
5 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 54:50 5.0

Handicap Series 6- Race 2 - Fleet A Fleet - 06/10/13 at 08:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 15:42 1.0
2 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 17:24 2.0
3 Fleet A Junior Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 17:44 3.0
4 Fleet A Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 17:54 4.0
5 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 18:00 5.0

Handicap Series 6- Race 3 - Fleet A Fleet - 06/10/13 at 08:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 20:07 1.0
2 Fleet A Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 20:20 2.0
3 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER PLSC Marco Canegallo 1078 20:33 3.0
4 Fleet A Junior Club Boat LASER PLSC Andrew Coffin 1078 21:07 4.0
5 Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 22:19 5.0

Handicap Series 6- Race 1 - Fleet B Fleet - 06/10/13 at 08:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Master Club Boat LASER PLSC Corrado Corda 1078 54:45 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 58:43 2.0
3 Fleet B Open Woman Club Boat LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1101 60:00 3.0
4 Fleet B Junior Club Boat LASER PLSC Jack Richardson 1078 60:01 4.0

Handicap Series 6- Race 2 - Fleet B Fleet - 06/10/13 at 08:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Junior Club Boat LASER PLSC Jack Richardson 1078 18:20 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 18:56 2.0
3 Fleet B Master Club Boat LASER PLSC Corrado Corda 1078 21:26 3.0
4 Fleet B Open Woman Club Boat LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1101 24:02 4.0

Handicap Series 6- Race 3 - Fleet B Fleet - 06/10/13 at 08:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Master Club Boat LASER PLSC Corrado Corda 1078 17:41 1.0
2 Fleet B Open Woman Club Boat LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1101 18:56 2.0
3 Fleet B Junior Club Boat LASER PLSC Jack Richardson 1078 20:10 3.0
4 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER PLSC Andrew Dare 1078 20:26 4.0

http://www.plsc.org.nz


Sailwave Scoring Software 2.00 build 7
www.sailwave.com