venue burgee

Handicap Series 2014

Panmure Lagoon Sailing Club (PLSC)

Results as of 28th September

Contents

Fleet A Fleet

Sailed: 18, Discards: 2, To count: 16, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
03/08/14
Handicap Series 1 - Race 2
03/08/14
Handicap Series 1 - Race 3
03/08/14
Handicap Series 2 - Race 1
17/08/14
Handicap Series 2 - Race 2
17/08/14
Handicap Series 2 - Race 3
17/08/14
Handicap Series 3 - Race 1
31/08/14
Handicap Series 3 - Race 2
31/08/14
Handicap Series 3 - Race 3
31/08/14
Handicap Series 4 - Race 1
07/09*14
Handicap Series 4 - Race 2
07/09/14
Handicap Series 4 - Race 3
07/09/14
Handicap Series 5 - Race 1
21/09/14
Handicap Series 5 - Race 2
21/09/14
Handicap Series 5 - Race 3
21/09/14
Handicap Series 6 - Race 1
28/09/14
Handicap Series 6 - Race 2
28/09/14
Handicap Series 6 - Race 3
28/09/14
Total Nett
1st Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1 (Laser)   PLSC Peter Linford 1053 1.0 1.0 3.0 4.0 2.0 (13.0 DNC) 4.0 4.0 1.0 1.0 (5.0) 4.0 2.0 3.0 4.0 4.0 2.0 3.0 61.0 43.0
2nd Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 5.0 4.0 (6.0) 5.0 1.0 1.0 2.0 5.0 3.0 (6.0) 4.0 3.0 4.0 4.0 2.0 6.0 5.0 4.0 70.0 58.0
3rd Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 4.0 2.0 5.0 (6.0) 5.0 4.0 3.0 2.0 4.0 4.0 (6.0) 5.0 3.0 2.0 3.0 5.0 6.0 5.0 74.0 62.0
4th Fleet A Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 2.0 3.0 4.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 2.0 90.0 64.0
5th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 3.0 5.0 2.0 3.0 4.0 3.0 5.0 3.0 6.0 3.0 3.0 6.0 5.0 5.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 100.0 74.0
6th Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 3.0 2.0 1.0 1.0 2.0 5.0 2.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 4.0 1.0 104.0 78.0
7th Fleet A Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNF 7.0 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 7.0 8.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 203.0 177.0
8th Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 1.0 6.0 204.0 178.0
9th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Will Perry 1078 7.0 6.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 209.0 183.0
10th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNF 6.0 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 13.0 DNF 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 209.0 183.0
11th Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 6.0 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 212.0 186.0
12th Fleet A Master Woman Skandalous LASER   PLSC Chantal Grass 1078 6.0 7.0 (13.0 DNS) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 221.0 195.0

Fleet B Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
03/08/14
Handicap Series 1 - Race 2
03/08/14
Handicap Series 1 - Race 3
03/08/14
Handicap Series 2 - Race 1
17/08/14
Handicap Series 2 - Race 2
17/08/14
Handicap Series 2 - Race 3
17/08/14
Handicap Series 3 - Race 1
31/08/14
Handicap Series 3 - Race 2
31/08/14
Handicap Series 3 - Race 3
31/08/14
Handicap Series 4 - Race 1
07/09*14
Handicap Series 4 - Race 2
07/09/14
Handicap Series 4 - Race 3
07/09/14
Handicap Series 5 - Race 1
21/09/14
Handicap Series 5 - Race 2
21/09/14
Handicap Series 5 - Race 3
21/09/14
Handicap Series 6 - Race 1
28/09/14
Handicap Series 6 - Race 2
28/09/14
Handicap Series 6 - Race 3
28/09/14
Total Nett
1st Fleet B Junior Club Boat Open Bic   PLSC Jye Irving 1290                   1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 1.0 5.0 DNS 26.0 21.0
2nd Fleet B Junior Club Boat LASER RADIAL   PLSC Jack Richardson 1101                   (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 33.0 28.0
3rd Fleet B Junior Club Boat LASER RADIAL     Barry Vonreiche 1101                   (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 5.0 DNF 5.0 DNS 41.0 36.0
4th Fleet B Junior Club Boat Open Bic   PLSC Daniel Soudlenkov 1290                   (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNS 5.0 DNS 5.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 45.0 40.0

Handicap Series 6 - Race 1 - Fleet A Fleet - 28/09/14 at 9:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 21:07 1.0
2 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 21:24 2.0
3 Fleet A Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 21:41 3.0
4 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1 (Laser)   PLSC Peter Linford 1053 22:26 4.0
5 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 22:44 5.0
6 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 23:04 6.0

Handicap Series 6 - Race 2 - Fleet A Fleet - 28/09/14 at 9:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 23:12 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1 (Laser)   PLSC Peter Linford 1053 23:30 2.0
3 Fleet A Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 23:31 3.0
4 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 23:42 4.0
5 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 23:45 5.0
6 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 23:55 6.0

Handicap Series 6 - Race 3 - Fleet A Fleet - 28/09/14 at 9:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 17:46 1.0
2 Fleet A Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 18:13 2.0
3 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1 (Laser)   PLSC Peter Linford 1053 18:37 3.0
4 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 18:44 4.0
5 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 19:08 5.0
6 Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 20:59 6.0

Handicap Series 6 - Race 1 - Fleet B Fleet - 28/09/14 at 9:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Junior Club Boat LASER RADIAL     Barry Vonreiche 1101 24:59 1.0
2 Fleet B Junior Club Boat Open Bic   PLSC Jye Irving 1290 25:30 2.0

Handicap Series 6 - Race 2 - Fleet B Fleet - 28/09/14 at 9:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Junior Club Boat Open Bic   PLSC Jye Irving 1290 19:50 1.0
2 Fleet B Junior Club Boat LASER RADIAL     Barry Vonreiche 1101 DNF 5.0

Handicap Series 6 - Race 3 - Fleet B Fleet - 28/09/14 at 9:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Junior Club Boat Open Bic   PLSC Jye Irving 1290 DNS 5.0
1 Fleet B Junior Club Boat LASER RADIAL     Barry Vonreiche 1101 DNS 5.0

http://www.plsc.org.nz


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com