venue burgee

Handicap Series 2015

PLSC

Results are final as of 4th October 2015

A Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
9/8/15 14:00
Handicap Series 1 - Race 2
9/8/15 14:00
Handicap Series 1 - Race 3
9/8/15 14:00
Handicap Series 2 - Race 1
23/8/15 12:30
Handicap Series 2 - Race 2
23/8/15 12:30
Handicap Series 2 - Race 3
23/8/15 12:30
Handicap Series 3 - Race 1
20/9/15 11:00
Handicap Series 3 - Race 2
20/9/15 11:00
Handicap Series 3 - Race 3
20/9/15 11:00
Handicap Series 4 Race 1
27/09/15 18:00
Handicap Series 4 Race 2
27/09/15 18:00
Handicap Series 4 Race 3
27/09/15 18:00
Handicap Series 5 Race 1
4/10/15 12:00
Handicap Series 5 Race 2
4/10/15 12:00
Handicap Series 5 Race 3
4/10/15 12:00
Total Nett
1st A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 (18.0 DNF) 1.0 2.0 2.0 4.0 3.0 4.0 3.0 2.0 6.0 1.0 5.0 2.0 1.0 (10.0) 64.0 36.0
2nd A Great Grand Master Go Upside Down LASER   PLSC Paul Page 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 3.0 2.0 9.0 79.0 43.0
3rd A Apprentice Master Abracadabra LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 1.0 2.0 1.0 4.0 3.0 5.0 (18.0 DNF) 5.0 (18.0 DNF) 5.0 3.0 3.0 5.0 3.0 6.0 82.0 46.0
4th A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 (18.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 2.0 2.0 3.0 2.0 (18.0 DNF) 4.0 5.0 2.0 7.0 6.0 2.0 82.0 46.0
5th A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 (18.0 DNF) 4.0 4.0 6.0 8.0 8.0 6.0 7.0 4.0 8.0 6.0 6.0 9.0 9.0 (11.0) 114.0 85.0
6th A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.0 6.0 6.0 7.0 8.0 6.0 7.0 7.0 7.0 10.0 11.0 8.0 145.0 109.0
7th A Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 4.0 18.0 DNF 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 1.0 168.0 132.0
8th A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 5.0 4.0 5.0 6.0 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 190.0 154.0
9th A Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh 1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 5.0 4.0 226.0 190.0
10th A Master   LASER   PLSC John Castle 1078 2.0 5.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 228.0 192.0
11th A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 2.0 9.0 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 230.0 194.0
12th A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 7.0 3.0 234.0 198.0
13th A Junior Woman   Laser Radial   Tauranga Yacht Club Hannah Spencer 1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 8.0 5.0 235.0 199.0
14th A Master Woman Go Hard Go Home Laser Radial   PLSC Shaaron McKee 1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0 7.0 7.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 237.0 201.0
15th A Master Woman   Laser Radial   Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 7.0 251.0 215.0
16th A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Will Perry 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 251.0 215.0
17th A Great Grand Master   LASER   PLSC Jock Bilger 1078 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 253.0 217.0

B Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
9/8/15 14:00
Handicap Series 1 - Race 2
9/8/15 14:00
Handicap Series 1 - Race 3
9/8/15 14:00
Handicap Series 2 - Race 1
23/8/15 12:30
Handicap Series 2 - Race 2
23/8/15 12:30
Handicap Series 2 - Race 3
23/8/15 12:30
Handicap Series 3 - Race 1
20/9/15 11:00
Handicap Series 3 - Race 2
20/9/15 11:00
Handicap Series 3 - Race 3
20/9/15 11:00
Handicap Series 4 Race 1
27/09/15 18:00
Handicap Series 4 Race 2
27/09/15 18:00
Handicap Series 4 Race 3
27/09/15 18:00
Handicap Series 5 Race 1
4/10/15 12:00
Handicap Series 5 Race 2
4/10/15 12:00
Handicap Series 5 Race 3
4/10/15 12:00
Total Nett
1st B Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101 2.0 2.0 (7.0 DNF) (7.0 DNF) 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 4.0 3.0 3.0 43.0 29.0
2nd B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nick Anderson 1078 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 1.0 52.0 38.0
3rd B Open Club Boat LASER   Pakuranga Sailing Club Andrew Lehmann 1078 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 3.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 89.0 75.0
4th B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 2.0 91.0 77.0
5th B Junior Club Boat LASER   PLSC Jack Richardson 1078 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 94.0 80.0
6th B Master Woman   Laser Radial   Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 99.0 85.0

Handicap Series 5 Race 1 - A Fleet - 4/10/15 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 A Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh 1101 26:25 1.0
2 A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 27:01 2.0
3 A Great Grand Master Go Upside Down LASER   PLSC Paul Page 1078 27:16 3.0
4 A Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 27:30 4.0
5 A Apprentice Master Abracadabra LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 28:53 5.0
6 A Junior Woman   Laser Radial   Tauranga Yacht Club Hannah Spencer 1101 29:04 6.0
7 A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 29:14 7.0
8 A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 29:18 8.0
9 A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 29:36 9.0
10 A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 30:26 10.0

Handicap Series 5 Race 2 - A Fleet - 4/10/15 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 24:38 1.0
2 A Great Grand Master Go Upside Down LASER   PLSC Paul Page 1078 24:49 2.0
3 A Apprentice Master Abracadabra LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 24:59 3.0
4 A Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 25:25 4.0
5 A Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh 1101 25:31 5.0
6 A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 25:34 6.0
7 A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 25:48 7.0
8 A Junior Woman   Laser Radial   Tauranga Yacht Club Hannah Spencer 1101 26:20 8.0
9 A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 27:01 9.0
10 A Master Woman   Laser Radial   Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 27:12 10.0
11 A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 27:28 11.0

Handicap Series 5 Race 3 - A Fleet - 4/10/15 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 A Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 24:40 1.0
2 A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 25:05 2.0
3 A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 25:06 3.0
4 A Master   Laser Radial 770 PLSC Kevin Welsh 1101 26:00 4.0
5 A Junior Woman   Laser Radial   Tauranga Yacht Club Hannah Spencer 1101 26:11 5.0
6 A Apprentice Master Abracadabra LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 27:20 6.0
7 A Master Woman   Laser Radial   Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 28:06 7.0
8 A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 28:11 8.0
9 A Great Grand Master Go Upside Down LASER   PLSC Paul Page 1078 28:22 9.0
10 A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 28:40 10.0
11 A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 29:04 11.0

Handicap Series 5 Race 1 - B Fleet - 4/10/15 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 B Master Woman   Laser Radial   Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 20:43 1.0
2 B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nick Anderson 1078 20:50 2.0
3 B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101 22:21 3.0
4 B Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101 23:41 4.0

Handicap Series 5 Race 2 - B Fleet - 4/10/15 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nick Anderson 1078 20:49 1.0
2 B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101 21:33 2.0
3 B Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101 22:41 3.0

Handicap Series 5 Race 3 - B Fleet - 4/10/15 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nick Anderson 1078 21:09 1.0
2 B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101 22:16 2.0
3 B Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101 22:50 3.0

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com