venue burgee

Handicap Series 2016

PLSC - Line results published so far, handicap results at end of series

Results are provisional as of 28th September 2016

Contents

Fleet A Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
28/08/16 15:00
Handicap Series 1 - Race 2
28/08/16 15:00
Handicap Series 1 - Race 3
28/08/16 15:00
Handicap Series 2 - Race 1
11/09/16 13:30
Handicap Series 2 - Race 2
11/09/16 13:30
Handicap Series 2 - Race 3
11/09/16 13:30
Handicap Series 3 - Race 1
18/09/16 08:00
Handicap Series 3 - Race 2
18/09/16 08:00
Handicap Series 3 - Race 3
18/09/16 08:00
Total Nett
1st Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 1.0 3.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) (4.0) 18.0 10.0
2nd Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 6.0 2.0 6.0 4.0 5.0 3.0 (8.0) (7.0) 1.0 42.0 27.0
3rd Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 (9.0) (7.0) 7.0 1.0 4.0 2.0 6.0 3.0 5.0 44.0 28.0
4th Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 3.0 5.0 4.0 3.0 7.0 4.0 4.0 (9.0) (20.0 DNS) 59.0 30.0
5th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 2.0 1.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 1.0 3.0 73.0 33.0
6th Fleet A Great Grand Master Go Upside Down LASER   PLSC Paul Page 1078 4.0 4.0 2.0 5.0 3.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 84.0 44.0
7th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 5.0 6.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 2.0 2.0 87.0 47.0
8th Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 2.0 5.0 2.0 8.0 7.0 90.0 50.0
9th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 7.0 8.0 (10.0) 7.0 9.0 8.0 (10.0) 10.0 8.0 77.0 57.0
10th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott 1078 13.0 11.0 8.0 9.0 8.0 9.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 118.0 78.0
11th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 8.0 10.0 11.0 10.0 12.0 10.0 (20.0 DNF) (20.0 DNS) 20.0 DNS 121.0 81.0
12th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 6.0 6.0 141.0 101.0
13th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.0 6.0 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 141.0 101.0
14th Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 12.0 11.0 12.0 11.0 20.0 DNF 20.0 DNS 146.0 106.0
15th Fleet A Open Club Boat LASER     Mark 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 5.0 20.0 DNS 150.0 110.0
16th Fleet A Open Woman   Laser Radial   PLSC Taylor Farrell 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 11.0 10.0 11.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 152.0 112.0
17th Fleet A Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101 11.0 13.0 9.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 153.0 113.0
18th Fleet A Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 12.0 9.0 12.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 153.0 113.0
19th Fleet A Master Woman Go Hard Go Home Laser Radial   PLSC Shaaron McKee 1101 10.0 12.0 13.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 155.0 115.0

Fleet B Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
28/08/16 15:00
Handicap Series 1 - Race 2
28/08/16 15:00
Handicap Series 1 - Race 3
28/08/16 15:00
Handicap Series 2 - Race 1
11/09/16 13:30
Handicap Series 2 - Race 2
11/09/16 13:30
Handicap Series 2 - Race 3
11/09/16 13:30
Handicap Series 3 - Race 1
18/09/16 08:00
Handicap Series 3 - Race 2
18/09/16 08:00
Handicap Series 3 - Race 3
18/09/16 08:00
Total Nett
1st Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Ryan MacVeigh 1078 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNF) (5.0 DNS) 5.0 DNF 21.0 11.0
2nd Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Mark Heseltine 1101 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 5.0 DNS 5.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 42.0 32.0
3rd Fleet B Great Grand Master   LASER   PLSC Jock Kruseman 1078 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 45.0 35.0
3rd Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Lehmann 1078 (5.0 DNS) (5.0 DNS) 5.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNF 5.0 DNS 5.0 DNS 45.0 35.0

Handicap Series 3 - Race 1 - Fleet A Fleet - 18/09/16 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 24:14 1.0
2 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 24:50 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 25:58 3.0
4 Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1101 26:09 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER     Mark 1078 27:34 5.0
6 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1101 28:16 6.0
7 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 29:04 7.0
8 Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1101 29:08 8.0
9 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel 1078 29:26 9.0
10 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 34:05 10.0
11 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1175 36:05 11.0
12 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 DNF 20.0

Handicap Series 3 - Race 2 - Fleet A Fleet - 18/09/16 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 23:56 1.0
2 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 24:56 2.0
3 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1101 26:06 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 28:04 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER     Mark 1078 28:40 5.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel 1078 29:00 6.0
7 Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1101 29:06 7.0
8 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 29:58 8.0
9 Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1101 30:52 9.0
10 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 31:05 10.0
11 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 DNS 20.0
11 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1175 DNF 20.0

Handicap Series 3 - Race 3 - Fleet A Fleet - 18/09/16 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1101 23:00 1.0
2 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 23:40 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 23:42 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 23:50 4.0
5 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1101 23:53 5.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel 1078 24:18 6.0
7 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 25:10 7.0
8 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 26:40 8.0
9 Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1101 DNS 20.0
9 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 DNS 20.0
9 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1175 DNS 20.0
9 Fleet A Open Club Boat LASER     Mark 1078 DNS 20.0

Handicap Series 3 - Race 1 - Fleet B Fleet - 18/09/16 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Ryan MacVeigh 1078 DNF 5.0
1 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Lehmann 1078 DNF 5.0

Handicap Series 3 - Race 2 - Fleet B Fleet - 18/09/16 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Ryan MacVeigh 1078 DNS 5.0
1 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Lehmann 1078 DNS 5.0

Handicap Series 3 - Race 3 - Fleet B Fleet - 18/09/16 at 08:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Ryan MacVeigh 1078 DNF 5.0
1 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Lehmann 1078 DNS 5.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com