venue burgee

Handicap Series 2016

PLSC - Line results published so far, handicap results at end of series

Results are final as of 1st October 2017

Contents

Fleet B Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
27/08/17 10:00
Handicap Series 1 - Race 2
27/08/17 10:00
Handicap Series 1 - Race 3
27/08/17 10:00
Handicap Series 2 - Race 1
03/09/17 16:30
Handicap Series 2 - Race 2
03/09/17 16:30
Handicap Series 2 - Race 3
03/09/17 16:30
Handicap Series 3- Race 1
17/09/17 15:30
Handicap Series 3- Race 2
17/09/17 15:30
Handicap Series 3- Race 3
17/09/17 15:30
Handicap Series 4 - Race 1
24/09/17 09:00
Handicap Series 4 - Race 2
24/09/17 09:00
Handicap Series 4 - Race 3
24/09/17 09:00
Handicap Series 5 - Race 1
01/10/07 16:00
Handicap Series 5 - Race 2
01/10/07 16:00
Handicap Series 5 - Race 3
01/10/07 16:00
Total Nett
1st Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft 1078 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 1.0 6.0 DNS 6.0 DNF 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 DNF 6.0 DNS 51.0 39.0
2nd Fleet B Junior Club Boat Open Bic   PLSC Martin Sonck 1290 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 85.0 73.0
3rd Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Arkadi Kravtchouk 1078 1.0 (6.0 DNS) (6.0 DNF) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 85.0 73.0
4th Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Matthew James Cook 1078 (6.0 DNS) (6.0 DNS) 6.0 DNS 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 90.0 78.0
4th Fleet B Master Club Boat LASER     William Chan 1078 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 90.0 78.0

Fleet A Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Handicap Series 1 - Race 1
27/08/17 10:00
Handicap Series 1 - Race 2
27/08/17 10:00
Handicap Series 1 - Race 3
27/08/17 10:00
Handicap Series 2 - Race 1
03/09/17 16:30
Handicap Series 2 - Race 2
03/09/17 16:30
Handicap Series 2 - Race 3
03/09/17 16:30
Handicap Series 3- Race 1
17/09/17 15:30
Handicap Series 3- Race 2
17/09/17 15:30
Handicap Series 3- Race 3
17/09/17 15:30
Handicap Series 4 - Race 1
24/09/17 09:00
Handicap Series 4 - Race 2
24/09/17 09:00
Handicap Series 4 - Race 3
24/09/17 09:00
Handicap Series 5 - Race 1
01/10/07 16:00
Handicap Series 5 - Race 2
01/10/07 16:00
Handicap Series 5 - Race 3
01/10/07 16:00
Total Nett
1st Fleet A Master   AERO   PLSC Marco Canegallo 1028 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (9.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 27.0 14.0
2nd Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 2.0 3.0 2.0 5.0 6.0 5.0 (9.0) 6.0 7.0 3.0 4.0 3.0 5.0 5.0 (19.0 DNS) 84.0 56.0
3rd Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 4.0 6.0 (7.0) (7.0) 5.0 4.0 4.0 5.0 3.0 5.0 3.0 4.0 4.0 7.0 5.0 73.0 59.0
4th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 3.0 4.0 5.0 6.0 7.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 7.0 6.0 6.0 3.0 4.0 120.0 82.0
5th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 2.0 130.0 92.0
6th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Marc Cooper 1078 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 7.0 8.0 4.0 6.0 5.0 3.0 2.0 3.0 160.0 122.0
7th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 2.0 3.0 3.0 4.0 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 190.0 152.0
8th Fleet A Master   AERO   PLSC Clive Wright 1028 5.0 5.0 3.0 4.0 3.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 192.0 154.0
9th Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 4.0 2.0 7.0 3.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 194.0 156.0
10th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 11.0 8.0 11.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 8.0 7.0 7.0 6.0 19.0 DNS 200.0 162.0
11th Fleet A Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 (19.0 DNF) (19.0 DNS) 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 10.0 10.0 8.0 5.0 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 212.0 174.0
12th Fleet A Master   Laser Radial   Glendowie Boating Club Peter Holt 1101 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0 11.0 10.0 6.0 9.0 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 224.0 186.0
13th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott 1078 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 8.0 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 19.0 DNF 19.0 DNF 236.0 198.0
14th Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld 1101 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 9.0 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 252.0 214.0
15th Fleet A Open Woman   Laser Radial   PLSC Taylor Farrell 1101 (19.0 DNS) 2.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 253.0 215.0
16th Fleet A Grand Master Go Hard Go Home Laser Radial 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 9.0 9.0 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 254.0 216.0
17th Fleet A Master Woman   Laser Radial   Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 10.0 7.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 255.0 217.0
18th Fleet A Open Woman Club Boat Laser 4.7   PLSC Deborah Killen 1175 (19.0 DNF) (19.0 DNF) 6.0 19.0 DNS 12.0 12.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 258.0 220.0

Handicap Series 5 - Race 1 - Fleet B Fleet - 01/10/07 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft 1078 8 1.0

Handicap Series 5 - Race 2 - Fleet B Fleet - 01/10/07 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft 1078 DNF 6.0

Handicap Series 5 - Race 3 - Fleet B Fleet - 01/10/07 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft 1078 DNS 6.0

Handicap Series 5 - Race 1 - Fleet A Fleet - 01/10/07 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet A Master   AERO   PLSC Marco Canegallo 1028 1 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 2 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Marc Cooper 1078 3 3.0
4 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 4 4.0
5 Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 5 5.0
6 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 6 6.0
7 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 7 7.0
8 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott 1078 9 8.0

Handicap Series 5 - Race 2 - Fleet A Fleet - 01/10/07 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 20:16 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Marc Cooper 1078 21:42 2.0
3 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 22:57 3.0
4 Fleet A Master   AERO   PLSC Marco Canegallo 1028 23:03 4.0
5 Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 23:09 5.0
6 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 30:12 6.0
7 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 30:22 7.0
8 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott 1078 DNF 19.0

Handicap Series 5 - Race 3 - Fleet A Fleet - 01/10/07 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Master   AERO   PLSC Marco Canegallo 1028 20:42 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078 20:47 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Marc Cooper 1078 22:12 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 22:19 4.0
5 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 22:45 5.0
6 Fleet A Master Dove LASER   PLSC Jeff Coffin 1078 DNS 19.0
6 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 DNS 19.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott 1078 DNF 19.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com