event burgee venue burgee

RSA Regatta 2012

PLSC

RSA Regatta 26th February 2012

Overall

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:17, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 11 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Dario Motta 1078 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 6.0 4.0
2nd 8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 3.0 2.0 4.0 1.0 (9.0) 19.0 10.0
3rd 12 Junior Junior LASER 185806 Murrays Bay Yacht Club Mahia Pepper 1078 2.0 (3.0) 3.0 3.0 2.0 13.0 10.0
4th 6 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 4.0 4.0 (6.0) 4.0 4.0 22.0 16.0
5th 3 Senior Great Grand Master LASER 159768 PLSC Jock Bilger 1078 8.0 (10.0) 2.0 5.0 6.0 31.0 21.0
6th 9 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 148893 PLSC Paul Tanner 1078 (7.0) 6.0 5.0 6.0 5.0 29.0 22.0
7th 2 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER 192308 PLSC Chantal Grass 1078 5.0 (9.0) 9.0 8.0 3.0 34.0 25.0
8th 5 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Graham Donavan 1078 (12.0) 5.0 7.0 7.0 8.0 39.0 27.0
9th 10 Senior Grand Master LASER 158 Tamaki Yacht Club Steve Sharp 1078 6.0 7.0 8.0 (12.0) 7.0 40.0 28.0
10th 1 Senior Open Woman Club Boat LASER 192282 PLSC Claire Postlethwaite 1078 9.0 (13.0) 11.0 13.0 10.0 56.0 43.0
11th 16 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 11.0 11.0 (12.0) 11.0 11.0 56.0 44.0
12th 4 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 197257 PLSC Andrew Coffin 1101 (14.0) 12.0 13.0 9.0 12.0 60.0 46.0
13th 17 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 10.0 8.0 14.0 (18.0 DNS) 18.0 DNS 68.0 50.0
14th 13 Senior Open Woman Pinky LASER RADIAL 192613 PLSC Vessie Pencheva 1101 13.0 15.0 10.0 14.0 (18.0 DNS) 70.0 52.0
15th 14 Senior Master LASER 171089 PLSC Brett Webster 1078 (18.0 DNC) 14.0 18.0 DNC 10.0 18.0 DNS 78.0 60.0
16th 7 Senior Master Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Akemi Izawa 1101 15.0 16.0 15.0 (18.0 DNF) 18.0 DNF 82.0 64.0
17th 15 Senior Master LASER 171089 RNZYS Mike Bundock 1078 16.0 (18.0 DNC) 18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 88.0 70.0

Ian Wallace and Phil Brockliss - Committee Boat
Merlin Caskie, Julian White, David Barker, Tower

Special Prizes

PrizeWinner
First Sailor - Laser Top Section, Joy Adams Sails bag, NZ Boating 6 month sub, Stickbait PopperSenior - ITA - LASER 1 Dario Motta & N/A - Club Boat
Second Sailor Gas Inflation Lifejacket, Kathmandu dry bag, Waipuna buffet dinner, Fishing Tackle,Senior - NZL - LASER 197257 Don Harland & N/A - Club Boat
Third Sailor - ZhiK T-shirt, 2 rudder pintle holders, Fishingnow Fishing Tackle, Gyfishing Squid JigJunior - NZL - LASER 185806 Mahia Pepper & N/A
First Junior - Cacti, 1 laser poulie, Burgee, ZhiK T-shirt, Holiday Fishing Tackle, Octo Sniper -Junior - NZL - LASER 185806 Mahia Pepper & N/A
First Woman - Cake, Shortie pants, ZhiK T-shirt, Waipuna Sunday BuffetSenior - NZL - LASER 192308 Chantal Grass & N/A - Skandalous
First Radial - NZ Boating 6 month sub, laser poulies for traveller, Foil Holder, Octo SniperSenior - NZL - LASER RADIAL 78818 Shaaron McKee & N/A

R1

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 11 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Dario Motta 1078 1 1.0
2 12 Junior Junior LASER 185806 Murrays Bay Yacht Club Mahia Pepper 1078 2 2.0
3 8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 3 3.0
4 6 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 4 4.0
5 2 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER 192308 PLSC Chantal Grass 1078 5 5.0
6 10 Senior Grand Master LASER 158 Tamaki Yacht Club Steve Sharp 1078 6 6.0
7 9 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 148893 PLSC Paul Tanner 1078 7 7.0
8 3 Senior Great Grand Master LASER 159768 PLSC Jock Bilger 1078 8 8.0
9 1 Senior Open Woman Club Boat LASER 192282 PLSC Claire Postlethwaite 1078 9 9.0
10 17 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 10 10.0
11 16 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 11 11.0
12 5 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Graham Donavan 1078 12 12.0
13 13 Senior Open Woman Pinky LASER RADIAL 192613 PLSC Vessie Pencheva 1101 13 13.0
14 4 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 197257 PLSC Andrew Coffin 1101 14 14.0
15 7 Senior Master Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Akemi Izawa 1101 15 15.0
16 15 Senior Master LASER 171089 RNZYS Mike Bundock 1078 16 16.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 11 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Dario Motta 1078 1 1.0
2 8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 2 2.0
3 12 Junior Junior LASER 185806 Murrays Bay Yacht Club Mahia Pepper 1078 3 3.0
4 6 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 4 4.0
5 5 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Graham Donavan 1078 5 5.0
6 9 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 148893 PLSC Paul Tanner 1078 6 6.0
7 10 Senior Grand Master LASER 158 Tamaki Yacht Club Steve Sharp 1078 7 7.0
8 17 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 8 8.0
9 2 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER 192308 PLSC Chantal Grass 1078 9 9.0
10 3 Senior Great Grand Master LASER 159768 PLSC Jock Bilger 1078 10 10.0
11 16 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 11 11.0
12 4 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 197257 PLSC Andrew Coffin 1101 12 12.0
13 1 Senior Open Woman Club Boat LASER 192282 PLSC Claire Postlethwaite 1078 13 13.0
14 14 Senior Master LASER 171089 PLSC Brett Webster 1078 14 14.0
15 13 Senior Open Woman Pinky LASER RADIAL 192613 PLSC Vessie Pencheva 1101 15 15.0
16 7 Senior Master Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Akemi Izawa 1101 16 16.0

R3

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 11 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Dario Motta 1078 1 1.0
2 3 Senior Great Grand Master LASER 159768 PLSC Jock Bilger 1078 2 2.0
3 12 Junior Junior LASER 185806 Murrays Bay Yacht Club Mahia Pepper 1078 3 3.0
4 8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 4 4.0
5 9 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 148893 PLSC Paul Tanner 1078 5 5.0
6 6 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 6 6.0
7 5 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Graham Donavan 1078 7 7.0
8 10 Senior Grand Master LASER 158 Tamaki Yacht Club Steve Sharp 1078 8 8.0
9 2 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER 192308 PLSC Chantal Grass 1078 9 9.0
10 13 Senior Open Woman Pinky LASER RADIAL 192613 PLSC Vessie Pencheva 1101 10 10.0
11 1 Senior Open Woman Club Boat LASER 192282 PLSC Claire Postlethwaite 1078 11 11.0
12 16 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 12 12.0
13 4 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 197257 PLSC Andrew Coffin 1101 13 13.0
14 17 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 14 14.0
15 7 Senior Master Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Akemi Izawa 1101 15 15.0
16 15 Senior Master LASER 171089 RNZYS Mike Bundock 1078 DNF 18.0

R4

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 1 1.0
2 11 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Dario Motta 1078 2 2.0
3 12 Junior Junior LASER 185806 Murrays Bay Yacht Club Mahia Pepper 1078 3 3.0
4 6 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 4 4.0
5 3 Senior Great Grand Master LASER 159768 PLSC Jock Bilger 1078 5 5.0
6 9 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 148893 PLSC Paul Tanner 1078 6 6.0
7 5 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Graham Donavan 1078 7 7.0
8 2 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER 192308 PLSC Chantal Grass 1078 8 8.0
9 4 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 197257 PLSC Andrew Coffin 1101 9 9.0
10 14 Senior Master LASER 171089 PLSC Brett Webster 1078 10 10.0
11 16 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 11 11.0
12 10 Senior Grand Master LASER 158 Tamaki Yacht Club Steve Sharp 1078 12 12.0
13 1 Senior Open Woman Club Boat LASER 192282 PLSC Claire Postlethwaite 1078 13 13.0
14 13 Senior Open Woman Pinky LASER RADIAL 192613 PLSC Vessie Pencheva 1101 14 14.0
15 17 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 DNS 18.0
15 7 Senior Master Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Akemi Izawa 1101 DNF 18.0
15 15 Senior Master LASER 171089 RNZYS Mike Bundock 1078 DNS 18.0

R5

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 11 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Dario Motta 1078 1 1.0
2 12 Junior Junior LASER 185806 Murrays Bay Yacht Club Mahia Pepper 1078 2 2.0
3 2 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER 192308 PLSC Chantal Grass 1078 3 3.0
4 6 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 4 4.0
5 9 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 148893 PLSC Paul Tanner 1078 5 5.0
6 3 Senior Great Grand Master LASER 159768 PLSC Jock Bilger 1078 6 6.0
7 10 Senior Grand Master LASER 158 Tamaki Yacht Club Steve Sharp 1078 7 7.0
8 5 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Graham Donavan 1078 8 8.0
9 8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 9 9.0
10 1 Senior Open Woman Club Boat LASER 192282 PLSC Claire Postlethwaite 1078 10 10.0
11 16 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 11 11.0
12 4 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 197257 PLSC Andrew Coffin 1101 12 12.0
13 17 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 DNS 18.0
13 13 Senior Open Woman Pinky LASER RADIAL 192613 PLSC Vessie Pencheva 1101 DNS 18.0
13 14 Senior Master LASER 171089 PLSC Brett Webster 1078 DNS 18.0
13 7 Senior Master Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Akemi Izawa 1101 DNF 18.0
13 15 Senior Master LASER 171089 RNZYS Mike Bundock 1078 DNS 18.0

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.00 build 7
www.sailwave.com