event burgee venue burgee

RSA Regatta 2013

PLSC

Final Results as of 3rd March 2013

LASER Class

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:31, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Senior Open Club Boat LASER Blank PLSC Dario Motta 1078 2.0 1.0 (32.0 DNF) 3.0 38.0 6.0
2nd Senior Apprentice Master LASER 159768 RNZYS Jon Bilger 1078 (18.0) 3.0 4.0 2.0 27.0 9.0
3rd Senior Grand Master LASER 1 Pupuke Sailing Club John Dowsett 1078 3.0 4.0 2.0 (22.0) 31.0 9.0
4th Senior Open LASER 202687 KYC Andrew McKenzie 1078 1.0 2.0 (32.0 DNF) 7.0 42.0 10.0
5th Senior Open LASER 179385 Wakatere Sailing Club Matthew Kempkers 1078 4.0 6.0 (32.0 DNF) 1.0 43.0 11.0
6th Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 5.0 10.0 1.0 (12.0) 28.0 16.0
7th Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 7.0 (8.0) 7.0 8.0 30.0 22.0
8th Senior Grand Master Club Boat LASER 184832 Mordcalloc Sailing Club Mike Champness 1078 10.0 (18.0) 8.0 5.0 41.0 23.0
9th Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 6.0 11.0 (32.0 DNF) 6.0 55.0 23.0
10th Senior Apprentice Master Orange Hull LASER Weymouth Sailing Club Aaron Lowe 1078 (16.0) 9.0 6.0 11.0 42.0 26.0
11th Senior Grand Master LASER 150073 Pupuke Sailing Club David Lowe 1078 8.5 5.0 (32.0 DNF) 14.0 59.5 27.5
12th Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 15.0 7.0 9.0 (21.0) 52.0 31.0
13th Senior Grand Master LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 8.5 (25.0) 11.0 13.0 57.5 32.5
14th Senior Master LASER 163940 Taipa Sailing Club Dribbs Hopkins 1078 14.0 12.0 (17.0) 9.0 52.0 35.0
15th Senior Master LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 (24.5) 15.0 3.0 18.0 60.5 36.0
16th Senior Great Grand Master Bobby's Girl LASER 196411 Tamaki Sailing Club Bob Blakey 1078 19.0 13.0 5.0 (27.0) 64.0 37.0
17th Senior Open Club Boat LASER White sail, yellow life jacket PLSC Gwénolé Bernard 1078 13.0 14.0 14.0 (20.0) 61.0 41.0
18th Senior Grand Master LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 12.0 (19.0) 18.0 15.0 64.0 45.0
19th Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Andrew Coffin 1078 11.0 22.0 13.0 (25.0) 71.0 46.0
20th Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Aaron Wharton 1078 (28.0) 24.0 10.0 17.0 79.0 51.0
21st Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 (20.0) 16.0 16.0 19.0 71.0 51.0
22nd Senior Open LASER 162110 PLSC Alistair Watson 1078 (22.0) 21.0 21.0 10.0 74.0 52.0
23rd Senior Open LASER 4319 Sandspit Sailing Club David Noyer 1078 24.5 (28.0) 12.0 16.0 80.5 52.5
24th Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 17.0 (26.0) 15.0 23.0 81.0 55.0
25th Senior Master LASER 120551 Weymouth Sailing Club Peter Hagglund 1078 (30.0) 30.0 26.0 4.0 90.0 60.0
26th Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 23.0 23.0 20.0 (26.0) 92.0 66.0
27th Senior Grand Master Club Boat LASER Brown Sail Mylar PLSC David Worsnop 1078 (31.0) 20.0 19.0 28.0 98.0 67.0
28th Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Sam Turner 1078 27.0 17.0 24.0 (32.0 DNC) 100.0 68.0
29th Senior Master LASER 162107 PLSC John Castle 1078 21.0 (31.0) 22.0 29.0 103.0 72.0
30th Senior Master Club Boat LASER NZL 1 PLSC Blair Park 1078 (29.0) 27.0 23.0 24.0 103.0 74.0
31st Senior Master LASER 116083 Evan Lyon 1078 26.0 29.0 25.0 (30.0) 110.0 80.0

Laser 4.7 Class

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Junior Junior Laser 4.7 145560 French Bay YC Lachlan Grimwade 1175 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Junior Junior Laser 4.7 7 French Bay YC Joe Gauld 1175 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0

LASER RADIAL Class

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:11, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Senior Grand Master LASER RADIAL 177770 PLSC Kevin Welsh 1101 (8.0) 1.0 2.0 1.0 12.0 4.0
2nd Senior Great Grand Master LASER RADIAL 195546 French Bay YC Jim Quinn 1101 1.0 (3.0) 1.0 3.0 8.0 5.0
3rd Senior Master LASER RADIAL 179384 Pupuke Sailing Club Georgi Yankov 1101 2.0 2.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
4th Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 (6.0) 5.0 4.0 4.0 19.0 13.0
5th Junior Junior Woman LASER RADIAL 903 PLSC Amy Linford 1101 (5.0) 4.0 5.0 5.0 19.0 14.0
6th Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 (9.0) 6.0 6.0 6.0 27.0 18.0
7th Senior Master LASER RADIAL 176919 French Bay YC Murray Gauld 1101 4.0 (8.0) 8.0 8.0 28.0 20.0
8th Senior Open Woman LASER RADIAL Red Hull PLSC Anna Wallace 1101 3.0 9.0 (10.0) 9.0 31.0 21.0
9th Senior Open Woman LASER RADIAL 136721 Pupuke Sailing Club Gemma Dowsett 1101 (7.0) 7.0 7.0 7.0 28.0 21.0
10th Senior Open Woman LASER RADIAL 192613 Oona Ritson 1101 10.0 10.0 (11.0) 10.0 41.0 30.0
11th Senior Apprentice Master Woman Club Boat LASER RADIAL 7257 PLSC Akemi Izawa 1101 (11.0) 11.0 9.0 11.0 42.0 31.0

Viking Class

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:1, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Senior Grand Master Woman Viking PLSC Shona Hoggins 1175 1.0 (2.0 DNC) 2.0 DNF 2.0 DNS 7.0 5.0

Garth Briden and Mike Carrolls - Committee Boat
Jock Bilger and Emlyn Perry - Marker boat
Tony Kendall and Celina Barker - Saftey boat
Merlin Caskie, Vessie Pencheva, Shona McCrory-Bowick Tower

R1 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Open LASER 202687 KYC Andrew McKenzie 1078 24:42 1.0
2 Senior Open Club Boat LASER Blank PLSC Dario Motta 1078 24:43 2.0
3 Senior Grand Master LASER 1 Pupuke Sailing Club John Dowsett 1078 24:46 3.0
4 Senior Open LASER 179385 Wakatere Sailing Club Matthew Kempkers 1078 25:10 4.0
5 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 25:29 5.0
6 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 26:08 6.0
7 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 26:11 7.0
8 Senior Grand Master LASER 150073 Pupuke Sailing Club David Lowe 1078 26:28 8.5
8 Senior Grand Master LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 26:28 8.5
10 Senior Grand Master Club Boat LASER 184832 Mordcalloc Sailing Club Mike Champness 1078 26:37 10.0
11 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Andrew Coffin 1078 26:43 11.0
12 Senior Grand Master LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 26:53 12.0
13 Senior Open Club Boat LASER White sail, yellow life jacket PLSC Gwénolé Bernard 1078 27:05 13.0
14 Senior Master LASER 163940 Taipa Sailing Club Dribbs Hopkins 1078 27:10 14.0
15 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 27:12 15.0
16 Senior Apprentice Master Orange Hull LASER Weymouth Sailing Club Aaron Lowe 1078 27:30 16.0
17 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 27:39 17.0
18 Senior Apprentice Master LASER 159768 RNZYS Jon Bilger 1078 27:46 18.0
19 Senior Great Grand Master Bobby's Girl LASER 196411 Tamaki Sailing Club Bob Blakey 1078 27:57 19.0
20 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 28:04 20.0
21 Senior Master LASER 162107 PLSC John Castle 1078 28:13 21.0
22 Senior Open LASER 162110 PLSC Alistair Watson 1078 28:23 22.0
23 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 28:39 23.0
24 Senior Master LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 28:45 24.5
24 Senior Open LASER 4319 Sandspit Sailing Club David Noyer 1078 28:45 24.5
26 Senior Master LASER 116083 Evan Lyon 1078 29:40 26.0
27 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Sam Turner 1078 30:01 27.0
28 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Aaron Wharton 1078 30:18 28.0
29 Senior Master Club Boat LASER NZL 1 PLSC Blair Park 1078 30:22 29.0
30 Senior Master LASER 120551 Weymouth Sailing Club Peter Hagglund 1078 31:45 30.0
31 Senior Grand Master Club Boat LASER Brown Sail Mylar PLSC David Worsnop 1078 32:24 31.0

R2 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Open Club Boat LASER Blank PLSC Dario Motta 1078 31:02 1.0
2 Senior Open LASER 202687 KYC Andrew McKenzie 1078 31:22 2.0
3 Senior Apprentice Master LASER 159768 RNZYS Jon Bilger 1078 31:51 3.0
4 Senior Grand Master LASER 1 Pupuke Sailing Club John Dowsett 1078 33:00 4.0
5 Senior Grand Master LASER 150073 Pupuke Sailing Club David Lowe 1078 33:10 5.0
6 Senior Open LASER 179385 Wakatere Sailing Club Matthew Kempkers 1078 33:15 6.0
7 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 33:36 7.0
8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 34:35 8.0
9 Senior Apprentice Master Orange Hull LASER Weymouth Sailing Club Aaron Lowe 1078 34:39 9.0
10 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 34:47 10.0
11 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 35:38 11.0
12 Senior Master LASER 163940 Taipa Sailing Club Dribbs Hopkins 1078 36:36 12.0
13 Senior Great Grand Master Bobby's Girl LASER 196411 Tamaki Sailing Club Bob Blakey 1078 37:19 13.0
14 Senior Open Club Boat LASER White sail, yellow life jacket PLSC Gwénolé Bernard 1078 37:27 14.0
15 Senior Master LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 38:00 15.0
16 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 38:10 16.0
17 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Sam Turner 1078 38:27 17.0
18 Senior Grand Master Club Boat LASER 184832 Mordcalloc Sailing Club Mike Champness 1078 38:42 18.0
19 Senior Grand Master LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 39:39 19.0
20 Senior Grand Master Club Boat LASER Brown Sail Mylar PLSC David Worsnop 1078 39:43 20.0
21 Senior Open LASER 162110 PLSC Alistair Watson 1078 39:56 21.0
22 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Andrew Coffin 1078 40:11 22.0
23 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 40:12 23.0
24 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Aaron Wharton 1078 40:40 24.0
25 Senior Grand Master LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 41:25 25.0
26 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 41:44 26.0
27 Senior Master Club Boat LASER NZL 1 PLSC Blair Park 1078 41:59 27.0
28 Senior Open LASER 4319 Sandspit Sailing Club David Noyer 1078 42:01 28.0
29 Senior Master LASER 116083 Evan Lyon 1078 47:09 29.0
30 Senior Master LASER 120551 Weymouth Sailing Club Peter Hagglund 1078 49:26 30.0
31 Senior Master LASER 162107 PLSC John Castle 1078 49:54 31.0

R3 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 23:09 1.0
2 Senior Grand Master LASER 1 Pupuke Sailing Club John Dowsett 1078 23:20 2.0
3 Senior Master LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 23:59 3.0
4 Senior Apprentice Master LASER 159768 RNZYS Jon Bilger 1078 24:38 4.0
5 Senior Great Grand Master Bobby's Girl LASER 196411 Tamaki Sailing Club Bob Blakey 1078 24:55 5.0
6 Senior Apprentice Master Orange Hull LASER Weymouth Sailing Club Aaron Lowe 1078 25:10 6.0
7 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 25:17 7.0
8 Senior Grand Master Club Boat LASER 184832 Mordcalloc Sailing Club Mike Champness 1078 25:21 8.0
9 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 25:22 9.0
10 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Aaron Wharton 1078 25:30 10.0
11 Senior Grand Master LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 25:47 11.0
12 Senior Open LASER 4319 Sandspit Sailing Club David Noyer 1078 25:52 12.0
13 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Andrew Coffin 1078 25:55 13.0
14 Senior Open Club Boat LASER White sail, yellow life jacket PLSC Gwénolé Bernard 1078 26:05 14.0
15 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 26:37 15.0
16 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 26:38 16.0
17 Senior Master LASER 163940 Taipa Sailing Club Dribbs Hopkins 1078 26:41 17.0
18 Senior Grand Master LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 27:04 18.0
19 Senior Grand Master Club Boat LASER Brown Sail Mylar PLSC David Worsnop 1078 27:22 19.0
20 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 27:26 20.0
21 Senior Open LASER 162110 PLSC Alistair Watson 1078 27:28 21.0
22 Senior Master LASER 162107 PLSC John Castle 1078 27:40 22.0
23 Senior Master Club Boat LASER NZL 1 PLSC Blair Park 1078 27:50 23.0
24 Senior Open Club Boat LASER 197258 PLSC Sam Turner 1078 28:10 24.0
25 Senior Master LASER 116083 Evan Lyon 1078 29:10 25.0
26 Senior Master LASER 120551 Weymouth Sailing Club Peter Hagglund 1078 29:18 26.0
27 Senior Open Club Boat LASER Blank PLSC Dario Motta 1078 DNF 32.0
27 Senior Open LASER 202687 KYC Andrew McKenzie 1078 DNF 32.0
27 Senior Open LASER 179385 Wakatere Sailing Club Matthew Kempkers 1078 DNF 32.0
27 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 DNF 32.0
27 Senior Grand Master LASER 150073 Pupuke Sailing Club David Lowe 1078 DNF 32.0

R4 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Open LASER 179385 Wakatere Sailing Club Matthew Kempkers 1078 20:04 1.0
2 Senior Apprentice Master LASER 159768 RNZYS Jon Bilger 1078 20:07 2.0
3 Senior Open Club Boat LASER Blank PLSC Dario Motta 1078 20:19 3.0
4 Senior Master LASER 120551 Weymouth Sailing Club Peter Hagglund 1078 20:38 4.0
5 Senior Grand Master Club Boat LASER 184832 Mordcalloc Sailing Club Mike Champness 1078 20:44 5.0
6 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 20:50 6.0
7 Senior Open LASER 202687 KYC Andrew McKenzie 1078 20:54 7.0
8 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Don Harland 1078 21:06 8.0
9 Senior Master LASER 163940 Taipa Sailing Club Dribbs Hopkins 1078 21:10 9.0
10 Senior Open LASER 162110 PLSC Alistair Watson 1078 21:13 10.0
11 Senior Apprentice Master Orange Hull LASER Weymouth Sailing Club Aaron Lowe 1078 21:14 11.0
12 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 21:15 12.0
13 Senior Grand Master LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 21:16 13.0
14 Senior Grand Master LASER 150073 Pupuke Sailing Club David Lowe 1078 21:26 14.0
15 Senior Grand Master LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 21:29 15.0
16 Senior Open LASER 4319 Sandspit Sailing Club David Noyer 1078 21:31 16.0
17 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Aaron Wharton 1078 21:34 17.0
18 Senior Master LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 21:39 18.0
19 Senior Apprentice Master Woman Skandalous LASER PLSC Chantal Grass 1078 21:47 19.0
20 Senior Open Club Boat LASER White sail, yellow life jacket PLSC Gwénolé Bernard 1078 21:52 20.0
21 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 22:00 21.0
22 Senior Grand Master LASER 1 Pupuke Sailing Club John Dowsett 1078 22:01 22.0
23 Senior Apprentice Master LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 22:02 23.0
24 Senior Master Club Boat LASER NZL 1 PLSC Blair Park 1078 22:09 24.0
25 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Andrew Coffin 1078 22:15 25.0
26 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 22:16 26.0
27 Senior Great Grand Master Bobby's Girl LASER 196411 Tamaki Sailing Club Bob Blakey 1078 22:21 27.0
28 Senior Grand Master Club Boat LASER Brown Sail Mylar PLSC David Worsnop 1078 22:33 28.0
29 Senior Master LASER 162107 PLSC John Castle 1078 25:10 29.0
30 Senior Master LASER 116083 Evan Lyon 1078 25:11 30.0

R1 - Laser 4.7 Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Junior Junior Laser 4.7 145560 French Bay YC Lachlan Grimwade 1175 30:08 1.0
2 Junior Junior Laser 4.7 7 French Bay YC Joe Gauld 1175 33:49 2.0

R2 - Laser 4.7 Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Junior Junior Laser 4.7 145560 French Bay YC Lachlan Grimwade 1175 48:28 1.0
2 Junior Junior Laser 4.7 7 French Bay YC Joe Gauld 1175 49:35 2.0

R3 - Laser 4.7 Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Junior Junior Laser 4.7 145560 French Bay YC Lachlan Grimwade 1175 30:24 1.0
2 Junior Junior Laser 4.7 7 French Bay YC Joe Gauld 1175 31:48 2.0

R4 - Laser 4.7 Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Junior Junior Laser 4.7 145560 French Bay YC Lachlan Grimwade 1175 24:19 1.0
2 Junior Junior Laser 4.7 7 French Bay YC Joe Gauld 1175 25:31 2.0

R1 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Great Grand Master LASER RADIAL 195546 French Bay YC Jim Quinn 1101 28:18 1.0
2 Senior Master LASER RADIAL 179384 Pupuke Sailing Club Georgi Yankov 1101 28:19 2.0
3 Senior Open Woman LASER RADIAL Red Hull PLSC Anna Wallace 1101 28:58 3.0
4 Senior Master LASER RADIAL 176919 French Bay YC Murray Gauld 1101 29:20 4.0
5 Junior Junior Woman LASER RADIAL 903 PLSC Amy Linford 1101 29:35 5.0
6 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 29:48 6.0
7 Senior Open Woman LASER RADIAL 136721 Pupuke Sailing Club Gemma Dowsett 1101 30:33 7.0
8 Senior Grand Master LASER RADIAL 177770 PLSC Kevin Welsh 1101 30:56 8.0
9 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 31:48 9.0
10 Senior Open Woman LASER RADIAL 192613 Oona Ritson 1101 32:03 10.0
11 Senior Apprentice Master Woman Club Boat LASER RADIAL 7257 PLSC Akemi Izawa 1101 33:14 11.0

R2 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Grand Master LASER RADIAL 177770 PLSC Kevin Welsh 1101 40:09 1.0
2 Senior Master LASER RADIAL 179384 Pupuke Sailing Club Georgi Yankov 1101 41:21 2.0
3 Senior Great Grand Master LASER RADIAL 195546 French Bay YC Jim Quinn 1101 42:21 3.0
4 Junior Junior Woman LASER RADIAL 903 PLSC Amy Linford 1101 42:40 4.0
5 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 47:17 5.0
6 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 47:40 6.0
7 Senior Open Woman LASER RADIAL 136721 Pupuke Sailing Club Gemma Dowsett 1101 48:24 7.0
8 Senior Master LASER RADIAL 176919 French Bay YC Murray Gauld 1101 48:36 8.0
9 Senior Open Woman LASER RADIAL Red Hull PLSC Anna Wallace 1101 49:02 9.0
10 Senior Open Woman LASER RADIAL 192613 Oona Ritson 1101 50:29 10.0
11 Senior Apprentice Master Woman Club Boat LASER RADIAL 7257 PLSC Akemi Izawa 1101 52:03 11.0

R3 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Great Grand Master LASER RADIAL 195546 French Bay YC Jim Quinn 1101 26:55 1.0
2 Senior Grand Master LASER RADIAL 177770 PLSC Kevin Welsh 1101 26:59 2.0
3 Senior Master LASER RADIAL 179384 Pupuke Sailing Club Georgi Yankov 1101 27:06 3.0
4 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 27:52 4.0
5 Junior Junior Woman LASER RADIAL 903 PLSC Amy Linford 1101 28:03 5.0
6 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 28:15 6.0
7 Senior Open Woman LASER RADIAL 136721 Pupuke Sailing Club Gemma Dowsett 1101 28:22 7.0
8 Senior Master LASER RADIAL 176919 French Bay YC Murray Gauld 1101 30:36 8.0
9 Senior Apprentice Master Woman Club Boat LASER RADIAL 7257 PLSC Akemi Izawa 1101 31:09 9.0
10 Senior Open Woman LASER RADIAL Red Hull PLSC Anna Wallace 1101 31:30 10.0
11 Senior Open Woman LASER RADIAL 192613 Oona Ritson 1101 31:36 11.0

R4 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Grand Master LASER RADIAL 177770 PLSC Kevin Welsh 1101 22:32 1.0
2 Senior Master LASER RADIAL 179384 Pupuke Sailing Club Georgi Yankov 1101 22:35 2.0
3 Senior Great Grand Master LASER RADIAL 195546 French Bay YC Jim Quinn 1101 22:57 3.0
4 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 23:28 4.0
5 Junior Junior Woman LASER RADIAL 903 PLSC Amy Linford 1101 23:49 5.0
6 Senior Master Woman LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 24:11 6.0
7 Senior Open Woman LASER RADIAL 136721 Pupuke Sailing Club Gemma Dowsett 1101 25:01 7.0
8 Senior Master LASER RADIAL 176919 French Bay YC Murray Gauld 1101 25:53 8.0
9 Senior Open Woman LASER RADIAL Red Hull PLSC Anna Wallace 1101 28:50 9.0
10 Senior Open Woman LASER RADIAL 192613 Oona Ritson 1101 28:55 10.0
11 Senior Apprentice Master Woman Club Boat LASER RADIAL 7257 PLSC Akemi Izawa 1101 31:23 11.0

R1 - Viking Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Senior Grand Master Woman Viking PLSC Shona Hoggins 1175 32:19 1.0

R2 - Viking Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points

R3 - Viking Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Senior Grand Master Woman Viking PLSC Shona Hoggins 1175 DNF 2.0

R4 - Viking Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Senior Grand Master Woman Viking PLSC Shona Hoggins 1175 DNS 2.0

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.00 build 7
www.sailwave.com