event burgee venue burgee

RSA Regatta 2014 Results

PLSC

Final Results as of 23rd March 2014

LASER Class

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:23, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 1.0 (2.0) 1.5 1.0 1.0 6.5 4.5
2nd 23 Senior Apprentice Master LASER 184216 Pupuke Sailing Club Robert Bland 1078 4.0 1.0 1.5 (12.0) 3.0 21.5 9.5
3rd 19 Senior Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 3.0 (7.0) 5.0 2.0 4.0 21.0 14.0
4th 34 Senior Master LASER 172224 Pupuke Sailing Club Luke Van Basten Batenburg 1078 5.0 4.0 4.0 (6.0) 2.0 21.0 15.0
5th 20 Senior Master LASER 181962 Onerahi Yacht Club Bruce Yovich 1078 (10.0) 3.0 7.0 4.0 7.0 31.0 21.0
6th 30 Senior Open LASER 177770 Taipa Yacht Club Ben Lutze 1078 7.0 12.0 3.0 5.0 (24.0 DNF) 51.0 27.0
7th 3 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 (11.0) 8.0 8.0 7.0 5.0 39.0 28.0
8th 31 Senior Master LASER 92308 Taipa Yacht Club Dean Lutze 1078 (14.0) 6.0 12.0 3.0 9.0 44.0 30.0
9th 1 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Loc Eisenring 1078 2.0 11.0 (13.0) 10.0 8.0 44.0 31.0
10th 14 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 9.0 5.0 10.0 8.0 (12.0) 44.0 32.0
11th 12 Senior Master LASER Red Stripe PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 8.0 9.0 6.0 (14.0) 10.0 47.0 33.0
12th 10 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 6.0 10.0 (11.0) 9.0 11.0 47.0 36.0
13th 18 Senior Master Club Boat LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 12.0 14.0 9.0 (19.0) 6.0 60.0 41.0
14th 9 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 13.0 (18.0) 14.0 16.0 15.0 76.0 58.0
15th 13 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Andrew Coffin 1078 15.0 (19.5) 17.0 11.0 16.0 78.5 59.0
16th 2 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass 1078 16.0 13.0 16.0 15.0 (18.0) 78.0 60.0
17th 7 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 17.0 15.0 (18.0) 17.0 13.0 80.0 62.0
18th 6 Senior Grand Master LASER 92308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 (20.0) 17.0 15.0 18.0 14.0 84.0 64.0
19th 15 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Blair Park 1078 18.0 (21.0) 21.0 13.0 17.0 90.0 69.0
20th 32 Senior Open Laser LASER 192282 PLSC Paul Martin 1078 (21.0) 16.0 20.0 20.0 19.0 96.0 75.0
21st 24 Senior Grand Master Pinky LASER 161272 PLSC Will Perry 1078 19.0 19.5 19.0 (24.0 DNS) 20.0 101.5 77.5
22nd 29 Senior Master Piranha LASER 120551 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund 1078 22.0 (23.0) 23.0 21.0 21.0 110.0 87.0
23rd 26 Senior Apprentice Master LASER 171112 PLSC Andrew Dare 1078 23.0 22.0 22.0 22.0 (24.0 DNS) 113.0 89.0

LASER RADIAL Class

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:11, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 16 Senior Grand Master LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0
2nd 11 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 French Bay Yacht Club Jim Quinn 1101 2.0 2.0 3.0 2.0 (12.0 DNS) 21.0 9.0
3rd 8 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 3.0 4.0 (7.0) 3.0 4.0 21.0 14.0
4th 21 Senior Grand Master Pendula LASER RADIAL 188809 French Bay Yacht Club Steve Salmon 1101 5.0 (8.0) 6.0 5.0 1.0 25.0 17.0
5th 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 6.0 5.0 2.0 (9.0) 6.0 28.0 19.0
6th 22 Senior Grand Master Ann-Marie LASER RADIAL 175284 French Bay Yacht Club Peter Channing 1101 (8.0) 7.0 5.0 4.0 3.0 27.0 19.0
7th 25 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 4.0 6.0 (8.0) 6.0 5.0 29.0 21.0
8th 27 Junior Junior LASER RADIAL 176919 French Bay Yacht Club Joe Gauld 1078 7.0 3.0 4.0 (8.0) 8.0 30.0 22.0
9th 28 Senior Master LASER RADIAL 176818 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 (9.0) 9.0 9.0 7.0 7.0 41.0 32.0
10th 17 Junior Junior Woman LASER RADIAL 136728 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson 1298 10.0 10.0 (12.0 DNF) 10.0 9.0 51.0 39.0
11th 33 Junior Junior Open Bic LASER RADIAL 3831 PLSC Jye Moller-Irving 1290 (12.0 DNF) 12.0 DNF 12.0 DNF 12.0 DNF 12.0 DNS 60.0 48.0

Garth Briden and Jock Bilger - Committee Boat
Kim Ardmore- Marker boat
John Ritchie- Safety boat
Merlin Caskie, Judith Erren, Amy Linford - Tower
Holly Perry and Jen Woolfe - Registrations

R1 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 19:42 1.0
2 1 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Loc Eisenring 1078 20:03 2.0
3 19 Senior Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 20:17 3.0
4 23 Senior Apprentice Master LASER 184216 Pupuke Sailing Club Robert Bland 1078 20:32 4.0
5 34 Senior Master LASER 172224 Pupuke Sailing Club Luke Van Basten Batenburg 1078 20:38 5.0
6 10 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 20:48 6.0
7 30 Senior Open LASER 177770 Taipa Yacht Club Ben Lutze 1078 21:04 7.0
8 12 Senior Master LASER Red Stripe PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 21:27 8.0
9 14 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 21:40 9.0
10 20 Senior Master LASER 181962 Onerahi Yacht Club Bruce Yovich 1078 21:51 10.0
11 3 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 21:57 11.0
12 18 Senior Master Club Boat LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 22:02 12.0
13 9 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 22:04 13.0
14 31 Senior Master LASER 92308 Taipa Yacht Club Dean Lutze 1078 22:12 14.0
15 13 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Andrew Coffin 1078 22:56 15.0
16 2 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass 1078 23:12 16.0
17 7 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 23:44 17.0
18 15 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Blair Park 1078 23:56 18.0
19 24 Senior Grand Master Pinky LASER 161272 PLSC Will Perry 1078 23:58 19.0
20 6 Senior Grand Master LASER 92308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 24:03 20.0
21 32 Senior Open Laser LASER 192282 PLSC Paul Martin 1078 26:06 21.0
22 29 Senior Master Piranha LASER 120551 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund 1078 26:32 22.0
23 26 Senior Apprentice Master LASER 171112 PLSC Andrew Dare 1078 27:17 23.0

R2 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 23 Senior Apprentice Master LASER 184216 Pupuke Sailing Club Robert Bland 1078 22:27 1.0
2 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 23:06 2.0
3 20 Senior Master LASER 181962 Onerahi Yacht Club Bruce Yovich 1078 23:17 3.0
4 34 Senior Master LASER 172224 Pupuke Sailing Club Luke Van Basten Batenburg 1078 23:22 4.0
5 14 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 23:25 5.0
6 31 Senior Master LASER 92308 Taipa Yacht Club Dean Lutze 1078 23:38 6.0
7 19 Senior Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 23:47 7.0
8 3 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 23:52 8.0
9 12 Senior Master LASER Red Stripe PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 24:01 9.0
10 10 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 24:17 10.0
11 1 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Loc Eisenring 1078 24:28 11.0
12 30 Senior Open LASER 177770 Taipa Yacht Club Ben Lutze 1078 24:44 12.0
13 2 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass 1078 25:14 13.0
14 18 Senior Master Club Boat LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 25:21 14.0
15 7 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 25:37 15.0
16 32 Senior Open Laser LASER 192282 PLSC Paul Martin 1078 25:47 16.0
17 6 Senior Grand Master LASER 92308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 26:01 17.0
18 9 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 26:11 18.0
19 13 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Andrew Coffin 1078 27:29 19.5
19 24 Senior Grand Master Pinky LASER 161272 PLSC Will Perry 1078 27:29 19.5
21 15 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Blair Park 1078 27:57 21.0
22 26 Senior Apprentice Master LASER 171112 PLSC Andrew Dare 1078 29:30 22.0
23 29 Senior Master Piranha LASER 120551 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund 1078 30:27 23.0

R3 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 23:48 1.5
1 23 Senior Apprentice Master LASER 184216 Pupuke Sailing Club Robert Bland 1078 23:48 1.5
3 30 Senior Open LASER 177770 Taipa Yacht Club Ben Lutze 1078 24.17 3.0
4 34 Senior Master LASER 172224 Pupuke Sailing Club Luke Van Basten Batenburg 1078 24:20 4.0
5 19 Senior Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 24:42 5.0
6 12 Senior Master LASER Red Stripe PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 24:47 6.0
7 20 Senior Master LASER 181962 Onerahi Yacht Club Bruce Yovich 1078 25:26 7.0
8 3 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 25:34 8.0
9 18 Senior Master Club Boat LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 26:10 9.0
10 14 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 26:42 10.0
11 10 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 26:49 11.0
12 31 Senior Master LASER 92308 Taipa Yacht Club Dean Lutze 1078 26:57 12.0
13 1 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Loc Eisenring 1078 27:08 13.0
14 9 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 27:10 14.0
15 6 Senior Grand Master LASER 92308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 27:17 15.0
16 2 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass 1078 27:19 16.0
17 13 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Andrew Coffin 1078 27:27 17.0
18 7 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 27:46 18.0
19 24 Senior Grand Master Pinky LASER 161272 PLSC Will Perry 1078 28:06 19.0
20 32 Senior Open Laser LASER 192282 PLSC Paul Martin 1078 28:29 20.0
21 15 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Blair Park 1078 29:16 21.0
22 26 Senior Apprentice Master LASER 171112 PLSC Andrew Dare 1078 32:09 22.0
23 29 Senior Master Piranha LASER 120551 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund 1078 33:42 23.0

R4 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 22:49 1.0
2 19 Senior Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 23:07 2.0
3 31 Senior Master LASER 92308 Taipa Yacht Club Dean Lutze 1078 23:20 3.0
4 20 Senior Master LASER 181962 Onerahi Yacht Club Bruce Yovich 1078 23:33 4.0
5 30 Senior Open LASER 177770 Taipa Yacht Club Ben Lutze 1078 23:38 5.0
6 34 Senior Master LASER 172224 Pupuke Sailing Club Luke Van Basten Batenburg 1078 23:46 6.0
7 3 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 23:49 7.0
8 14 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 24:02 8.0
9 10 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 24:19 9.0
10 1 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Loc Eisenring 1078 24:29 10.0
11 13 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Andrew Coffin 1078 24:43 11.0
12 23 Senior Apprentice Master LASER 184216 Pupuke Sailing Club Robert Bland 1078 24:56 12.0
13 15 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Blair Park 1078 25:06 13.0
14 12 Senior Master LASER Red Stripe PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 25:10 14.0
15 2 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass 1078 25:15 15.0
16 9 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 25:22 16.0
17 7 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 25:25 17.0
18 6 Senior Grand Master LASER 92308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 25:29 18.0
19 18 Senior Master Club Boat LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 25:34 19.0
20 32 Senior Open Laser LASER 192282 PLSC Paul Martin 1078 25:54 20.0
21 29 Senior Master Piranha LASER 120551 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund 1078 27:39 21.0
22 26 Senior Apprentice Master LASER 171112 PLSC Andrew Dare 1078 27:59 22.0
23 24 Senior Grand Master Pinky LASER 161272 PLSC Will Perry 1078 DNS 24.0

R5 - LASER Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 21:13 1.0
2 34 Senior Master LASER 172224 Pupuke Sailing Club Luke Van Basten Batenburg 1078 21:35 2.0
3 23 Senior Apprentice Master LASER 184216 Pupuke Sailing Club Robert Bland 1078 21:49 3.0
4 19 Senior Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 22:31 4.0
5 3 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 22:35 5.0
6 18 Senior Master Club Boat LASER 7 PLSC Andrew Irving 1078 22:44 6.0
7 20 Senior Master LASER 181962 Onerahi Yacht Club Bruce Yovich 1078 22:57 7.0
8 1 Junior Junior Club Boat LASER 115962 PLSC Loc Eisenring 1078 23:07 8.0
9 31 Senior Master LASER 92308 Taipa Yacht Club Dean Lutze 1078 23:13 9.0
10 12 Senior Master LASER Red Stripe PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 23:17 10.0
11 10 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 23:32 11.0
12 14 Senior Master LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 23:45 12.0
13 7 Senior Apprentice Master LASER 779 PLSC Peter Linford 1078 23:52 13.0
14 6 Senior Grand Master LASER 92308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 23:56 14.0
15 9 Senior Apprentice Master LASER 192284 PLSC David Barker 1078 24:03 15.0
16 13 Senior Open Club Boat LASER 1 PLSC Andrew Coffin 1078 24:04 16.0
17 15 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Blair Park 1078 24:09 17.0
18 2 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass 1078 24:13 18.0
19 32 Senior Open Laser LASER 192282 PLSC Paul Martin 1078 24:17 19.0
20 24 Senior Grand Master Pinky LASER 161272 PLSC Will Perry 1078 24:28 20.0
21 29 Senior Master Piranha LASER 120551 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund 1078 27:36 21.0
22 30 Senior Open LASER 177770 Taipa Yacht Club Ben Lutze 1078 DNF 24.0
22 26 Senior Apprentice Master LASER 171112 PLSC Andrew Dare 1078 DNS 24.0

R1 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 16 Senior Grand Master LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 21:34 1.0
2 11 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 French Bay Yacht Club Jim Quinn 1101 21:51 2.0
3 8 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 22:06 3.0
4 25 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 23:25 4.0
5 21 Senior Grand Master Pendula LASER RADIAL 188809 French Bay Yacht Club Steve Salmon 1101 23:28 5.0
6 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 23:55 6.0
7 27 Junior Junior LASER RADIAL 176919 French Bay Yacht Club Joe Gauld 1078 24:04 7.0
8 22 Senior Grand Master Ann-Marie LASER RADIAL 175284 French Bay Yacht Club Peter Channing 1101 24:17 8.0
9 28 Senior Master LASER RADIAL 176818 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 24:27 9.0
10 17 Junior Junior Woman LASER RADIAL 136728 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson 1298 25:20 10.0
11 33 Junior Junior Open Bic LASER RADIAL 3831 PLSC Jye Moller-Irving 1290 DNF 12.0

R2 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 16 Senior Grand Master LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 27:10 1.0
2 11 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 French Bay Yacht Club Jim Quinn 1101 27:42 2.0
3 27 Junior Junior LASER RADIAL 176919 French Bay Yacht Club Joe Gauld 1078 27:46 3.0
4 8 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 28:22 4.0
5 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 28:31 5.0
6 25 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 28:48 6.0
7 22 Senior Grand Master Ann-Marie LASER RADIAL 175284 French Bay Yacht Club Peter Channing 1101 29:39 7.0
8 21 Senior Grand Master Pendula LASER RADIAL 188809 French Bay Yacht Club Steve Salmon 1101 29:44 8.0
9 28 Senior Master LASER RADIAL 176818 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 32:00 9.0
10 17 Junior Junior Woman LASER RADIAL 136728 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson 1298 32:50 10.0
11 33 Junior Junior Open Bic LASER RADIAL 3831 PLSC Jye Moller-Irving 1290 DNF 12.0

R3 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 16 Senior Grand Master LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 26:00 1.0
2 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 28:44 2.0
3 11 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 French Bay Yacht Club Jim Quinn 1101 28:55 3.0
4 27 Junior Junior LASER RADIAL 176919 French Bay Yacht Club Joe Gauld 1078 28:59 4.0
5 22 Senior Grand Master Ann-Marie LASER RADIAL 175284 French Bay Yacht Club Peter Channing 1101 29:14 5.0
6 21 Senior Grand Master Pendula LASER RADIAL 188809 French Bay Yacht Club Steve Salmon 1101 29:24 6.0
7 8 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 29:38 7.0
8 25 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 31:10 8.0
9 28 Senior Master LASER RADIAL 176818 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 33:52 9.0
10 17 Junior Junior Woman LASER RADIAL 136728 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson 1298 DNF 12.0
10 33 Junior Junior Open Bic LASER RADIAL 3831 PLSC Jye Moller-Irving 1290 DNF 12.0

R4 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 16 Senior Grand Master LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 22:57 1.0
2 11 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 French Bay Yacht Club Jim Quinn 1101 23:25 2.0
3 8 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 23:59 3.0
4 22 Senior Grand Master Ann-Marie LASER RADIAL 175284 French Bay Yacht Club Peter Channing 1101 24:16 4.0
5 21 Senior Grand Master Pendula LASER RADIAL 188809 French Bay Yacht Club Steve Salmon 1101 24:23 5.0
6 25 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 25:00 6.0
7 28 Senior Master LASER RADIAL 176818 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 25:03 7.0
8 27 Junior Junior LASER RADIAL 176919 French Bay Yacht Club Joe Gauld 1078 25:32 8.0
9 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 25:44 9.0
10 17 Junior Junior Woman LASER RADIAL 136728 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson 1298 27:26 10.0
11 33 Junior Junior Open Bic LASER RADIAL 3831 PLSC Jye Moller-Irving 1290 DNF 12.0

R5 - LASER RADIAL Class

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 21 Senior Grand Master Pendula LASER RADIAL 188809 French Bay Yacht Club Steve Salmon 1101 22:43 1.0
2 16 Senior Grand Master LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 22:52 2.0
3 22 Senior Grand Master Ann-Marie LASER RADIAL 175284 French Bay Yacht Club Peter Channing 1101 23:01 3.0
4 8 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 23:08 4.0
5 25 Senior Grand Master LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson 1101 23:13 5.0
6 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 23:29 6.0
7 28 Senior Master LASER RADIAL 176818 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 24:58 7.0
8 27 Junior Junior LASER RADIAL 176919 French Bay Yacht Club Joe Gauld 1078 25:28 8.0
9 17 Junior Junior Woman LASER RADIAL 136728 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson 1298 28:00 9.0
10 11 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 French Bay Yacht Club Jim Quinn 1101 DNS 12.0
10 33 Junior Junior Open Bic LASER RADIAL 3831 PLSC Jye Moller-Irving 1290 DNS 12.0

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.00 build 7
www.sailwave.com