venue burgee

River Race 2015/16

PLSC

Results as of 31/01/16

Fleet B Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating River Race Series 6
31/01/16 12:30
Total Nett
1st Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine 1078 4.0 DNS 4.0 4.0
1st Fleet B Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 4.0 DNS 4.0 4.0
1st Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Frank Seoc 1101 4.0 DNS 4.0 4.0

Fleet A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating River Race Series 1
07/06/15 10:00
River Race Series 2
26/07/15 14:00
River Race Series 3
6/09/15 12:30
River Race Series 4
1/11/15 11.00
River Race Series 5
20/12/15 14:00
River Race Series 6
31/01/16 12:30
Total Nett
1st Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 5.0 3.0 3.0 2.0 6.0 (25.0 DNC) 44.0 19.0
3rd Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 2.0 2.0 2.0 (25.0 DNC) 2.0 25.0 DNC 58.0 33.0
4th Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 (10.0) 5.0 6.0 5.0 10.0 7.0 43.0 33.0
5th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 8.0 8.0 7.0 (9.0) 9.0 8.0 49.0 40.0
6th Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 4.0 4.0 4.0 (25.0 DNC) 5.0 25.0 DNC 67.0 42.0
7th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 6.0 (25.0 DNC) 8.0 25.0 DNC 8.0 3.0 75.0 50.0
8th Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 1.0 7.0 5.0 88.0 63.0
9th Fleet A Apprentice Master Woman Club Boat LASER RADIAL   PLSC Annie Mills 1101 12.0 7.0 (25.0 DNC) 8.0 11.0 25.0 DNC 88.0 63.0
10th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford 1078 9.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 4.0 25.0 DNC 4.0 92.0 67.0
11th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 (25.0 DNC) 9.0 25.0 DNC 6.0 25.0 DNC 10.0 100.0 75.0
12th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 11.0 6.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 12.0 25.0 DNC 104.0 79.0
13th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Loc Eisenring 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 2.0 105.0 80.0
14th Fleet A Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 3.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 25.0 DNC 107.0 82.0
15th Fleet A Master Woman Skandalous LASER   PLSC Chantal Grass 1078 7.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 113.0 88.0
16th Fleet A Open   LASER   PLSC John Castle 1078 (25.0 DNC) 10.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNF 11.0 121.0 96.0
17th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Pete Linford 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 130.0 105.0
18th Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Tony Eatson 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 25.0 DNC 25.0 DNC 132.0 107.0
19th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Christopher Knight 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNF 9.0 134.0 109.0
20th Fleet A Open Club Boat Phase 2     Alice and James Den 1035 13.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNF 25.0 DNC 138.0 113.0
21st Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Will Perry 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNS 25.0 DNC 150.0 125.0
21st Fleet A Open Woman Club Boat Laser 4.7   PLSC Deborah Killen 1175 (25.0 DNS) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 150.0 125.0
21st Fleet A Master   LASER   Weymouth Yacht Club Rob Kent 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNF 25.0 DNC 150.0 125.0
21st Fleet A Open   Phase 2     Thomas Den and friend 1035 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNF 25.0 DNC 150.0 125.0

Optimist Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating River Race Series 5
20/12/15 14:00
Total Nett
1st Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Martin Sonck 1646 6.0 DNS 6.0 6.0
1st Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Ryo Barton 1646 6.0 DNS 6.0 6.0
1st Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Kate Barton 1646 6.0 DNS 6.0 6.0
1st Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Willow Irving 1646 6.0 DNS 6.0 6.0
1st Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Aaron Joel Matthew 1646 6.0 DNS 6.0 6.0

River Race Series 6 - Fleet B Fleet - 31/01/16 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine 1078 DNS 4.0
1 Fleet B Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 DNS 4.0
1 Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Frank Seoc 1101 DNS 4.0

River Race Series 6 - Fleet A Fleet - 31/01/16 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 01:02:14 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Loc Eisenring 1078 01:02:40 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 01:03:24 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford 1078 01:04:13 4.0
5 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker 1078 01:04:18 5.0
6 Fleet A Master Woman Skandalous LASER   PLSC Chantal Grass 1078 01:05:41 6.0
7 Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 01:06:15 7.0
8 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 01:06:28 8.0
9 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Christopher Knight 1078 01:07:29 9.0
10 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 01:08:03 10.0
11 Fleet A Open   LASER   PLSC John Castle 1078 01:10:27 11.0

River Race Series 6 - Optimist Fleet - 31/01/16 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com