venue burgee

River Race Series 2016/17

PLSC

Results are provisional as of 5th February 2017

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating River Race Series Race 1
26/06/16 10:30
River Race Series Race 2
07/08/16 09:30
River Race Series Race 3
09/10/16 13:00
River Race Series Race 4
18/12/16 09:00
River Race Series Race 5
05/02/17 14:00
Total Nett
1st Great Grand Master Go LASER   PLSC Paul Page 1078 2.0 (34.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 40.0 6.0
2nd Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 1.0 (6.0) 1.0 2.0 2.0 12.0 6.0
3rd Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 3.0 1.0 4.0 (34.0 DNC) 3.0 45.0 11.0
4th Master Dove LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1101 4.0 4.0 (8.0) 6.0 6.0 28.0 20.0
5th Master   LASER RADIAL   PLSC Andrew Irving 1101 5.0 8.0 (34.0 DNC) 8.0 4.0 59.0 25.0
6th Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 8.0 10.0 (34.0 DNC) 9.0 8.0 69.0 35.0
7th Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel 1078 (34.0 DNC) 3.0 6.0 4.0 34.0 DNC 81.0 47.0
8th Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford 1078 (34.0 OCS) 5.0 7.0 34.0 DNC 5.0 85.0 51.0
9th Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 5.0 11.0 12.0 96.0 62.0
10th Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 6.0 11.0 (34.0 DNC) 14.0 34.0 DNC 99.0 65.0
11th Master Skandalous LASER   PLSC Chantal Grass 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 10.0 12.0 9.0 99.0 65.0
12th Apprentice Master Club Boat LASER RADIAL   PLSC Christopher Knight 1101 9.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 15.0 10.5 102.5 68.5
13th Open Woman Club Boat Laser 4.7   PLSC Deborah Killen 1175 10.0 (34.0 DNC) 9.0 18.0 34.0 DNC 105.0 71.0
14th Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 (34.0 DNC) 2.0 3.0 34.0 DNC 34.0 DNC 107.0 73.0
15th Master   LASER RADIAL   Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 (34.0 DNC) 7.0 34.0 DNC 10.0 34.0 DNC 119.0 85.0
16th Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 7.0 12.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 121.0 87.0
17th Open Woman   LASER RADIAL 168881 PLSC Taylor Farrell 1101 (34.0 DNC) 34.0 DNC 11.0 13.0 34.0 DNC 126.0 92.0
18th Open Club Boat LASER   PLSC Gaetano Perkin 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 12.0 17.0 34.0 DNC 131.0 97.0
19th Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 3.0 34.0 DNC 139.0 105.0
20th Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Kevin Welsh 1101 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 5.0 34.0 DNC 141.0 107.0
21st Apprentice Master Club Boat LASER RADIAL   PLSC Nick Anderson 1101 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 7.0 143.0 109.0
22nd Open Club Boat LASER   PLSC Frank Seoc 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 7.0 34.0 DNC 143.0 109.0
23rd Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 (34.0 DNC) 9.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 145.0 111.0
24th Master Club Boat LASER   PLSC Clive Wright 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 10.5 146.5 112.5
25th Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 13.0 149.0 115.0
26th Great Grand Master   LASER   Tamaki Yacht Club Derek Bond 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 14.0 150.0 116.0
27th Apprentice Master Woman Laserella LASER RADIAL   PLSC Annie Mills 1101 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 16.0 34.0 DNC 152.0 118.0
28th Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 19.0 34.0 DNC 155.0 121.0
29th Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld 1101 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 20.0 34.0 DNC 156.0 122.0
30th Open Club Boat LASER     Mark Gardiner 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 21.0 34.0 DNC 157.0 123.0
31st Open Club Boat Phase 2     Alice and James Den 1035 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 22.0 34.0 DNC 158.0 124.0
32nd Legend   LASER 159768 PLSC Jock Bilger 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNS 34.0 DNC 170.0 136.0
32nd Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott 1078 (34.0 DNC) 34.0 DNF 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 170.0 136.0

River Race Series Race 5 - 05/02/17 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 Great Grand Master Go LASER   PLSC Paul Page 1078 57:30 1.0
2 Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 58:33 2.0
3 Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078 59:12 3.0
4 Master   LASER RADIAL   PLSC Andrew Irving 1078 1:00:32 4.0
5 Master Club Boat LASER   PLSC Nigel Harford 1078 1:00:33 5.0
6 Master Dove LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 1:01:47 6.0
7 Apprentice Master Club Boat LASER RADIAL   PLSC Nick Anderson 1101 1:02:29 7.0
8 Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 1:03:34 8.0
9 Master Skandalous LASER   PLSC Chantal Grass 1078 1:04:10 9.0
10 Apprentice Master Club Boat LASER RADIAL   PLSC Christopher Knight 1078 1:04:12 10.5
10 Master Club Boat LASER   PLSC Clive Wright 1078 1:04:12 10.5
12 Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 1:04:18 12.0
13 Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine 1078 1:04:40 13.0
14 Great Grand Master   LASER   Tamaki Yacht Club Derek Bond 1078 1:09:10 14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 34
DNFStarted but did not finish 34
DNSCame to the start area but did not start 34
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 34

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com