venue burgee

Sprint Race 2014

PLSC

Results are final as of 24th April 2014

Fleet A Fleet

Sailed: 24, Discards: 4, To count: 20, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Sprint Race Series 1 - Race 1 Sprint Race Series 1 - Race 2 Sprint Race Series 1 - Race 3 Sprint Race Series 1 - Race 4 Sprint Race Series 1 - Race 5 Sprint Race Series 2 - Race 1 Sprint Race Series 2 - Race 2 Sprint Race Series 2 - Race 3 Sprint Race Series 2 - Race 4 Sprint Race Series 2 - Race 5 Sprint Race Series 3 - Race 1 Sprint Race Series 3 - Race 2 Sprint Race Series 3 - Race 3 Sprint Race Series 3 - Race 4 Sprint Race Series 3 - Race 5 Sprint Race Series 3 - Race 6 Sprint Race Series 4 - Race 1 Sprint Race Series 4 - Race 2 Sprint Race Series 4 - Race 3 Sprint Race Series 5 - Race 1 Sprint Race Series 5 - Race 2 Sprint Race Series 5 - Race 3 Sprint Race Series 5 - Race 4 Sprint Race Series 5 - Race 4 Total Nett
1st Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 3.0 2.0 3.0 6.0 4.0 1.0 2.0 1.0 6.0 1.0 1.0 1.0 1.0 142.0 62.0
2nd Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 4.0 2.0 5.5 6.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 20.0 DNS 3.0 6.0 1.0 2.0 2.0 3.0 2.5 4.0 3.0 2.0 2.0 2.0 177.0 97.0
3rd Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 7.0 6.0 3.5 7.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 4.0 5.0 5.0 5.0 20.0 DNF 4.0 6.0 4.0 3.0 5.0 7.0 6.0 7.0 212.5 132.5
4th Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 3.0 3.0 8.0 3.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 2.0 20.0 DNS 20.0 DNS 20.0 DNS 20.0 DNS 3.0 4.0 20.0 DSQ 9.0 8.0 9.0 8.0 4.0 271.0 191.0
5th Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 2.0 4.0 2.0 8.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 1.0 2.5 2.0 6.0 4.0 4.0 20.0 DNS 284.5 204.5
6th Fleet A Master   LASER   PLSC John Castle N/A 1078 9.0 8.0 9.0 5.0 9.0 4.0 3.0 4.0 3.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 10.0 10.0 11.0 9.0 20.0 DNS 298.0 218.0
7th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 8.0 9.0 5.5 9.0 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 9.0 5.0 8.0 7.0 8.0 11.0 6.0 321.5 241.5
8th Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 1.0 1.0 1.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 4.0 6.0 5.0 20.0 DNS 328.0 248.0
9th Fleet A Master   LASER RADIAL   PLSC Andrew Irving N/A 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 367.0 287.0
10th Fleet A Open   LASER   PLSC Graham Donavan N/A 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 373.0 293.0
11th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Emlyn Perry N/A 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNS 20.0 DNF 4.0 2.0 4.0 20.0 DNS 5.0 7.0 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 388.0 308.0
12th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Ronan Vicariot   1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 2.0 3.0 3.0 3.0 392.0 312.0
13th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Aaron Wharton N/A 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 4.0 3.0 4.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 396.0 316.0
14th Fleet A Junior Club Boat LASER   PLSC Loc Eisenring   1078 5.0 5.0 7.0 2.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 405.0 325.0
15th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Will Perry N/A 1078 6.0 7.0 3.5 4.0 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 407.5 327.5
16th Fleet A Master Club Boat LASER   PLSC Robert Buxton   1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 9.0 5.0 7.0 5.0 413.0 333.0
17th Fleet A Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Thibaut Paillaud   1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNF 20.0 DNF 4.0 3.0 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 414.0 334.0
18th Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee N/A 1101 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 11.0 11.0 10.0 10.0 8.0 430.0 350.0
19th Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Brett Webster N/A 1078 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 8.0 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 442.0 362.0

Fleet B Fleet

Sailed: 24, Discards: 4, To count: 20, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Sprint Race Series 1 - Race 1 Sprint Race Series 1 - Race 2 Sprint Race Series 1 - Race 3 Sprint Race Series 1 - Race 4 Sprint Race Series 1 - Race 5 Sprint Race Series 2 - Race 1 Sprint Race Series 2 - Race 2 Sprint Race Series 2 - Race 3 Sprint Race Series 2 - Race 4 Sprint Race Series 2 - Race 5 Sprint Race Series 3 - Race 1 Sprint Race Series 3 - Race 2 Sprint Race Series 3 - Race 3 Sprint Race Series 3 - Race 4 Sprint Race Series 3 - Race 5 Sprint Race Series 3 - Race 6 Sprint Race Series 4 - Race 1 Sprint Race Series 4 - Race 2 Sprint Race Series 4 - Race 3 Sprint Race Series 5 - Race 1 Sprint Race Series 5 - Race 2 Sprint Race Series 5 - Race 3 Sprint Race Series 5 - Race 4 Sprint Race Series 5 - Race 4 Total Nett
1st Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Christopher Knight N/A 1078 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 178.0 130.0
2nd Fleet B Master Woman Club Boat LASER 4.7   PLSC Shona McCrory-Bowick N/A 1175 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 2.0 1.0 1.0 12.0 DNS 246.0 198.0
3rd Fleet B Master   LASER   PLSC Grant Hewson   1078 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 256.0 208.0
4th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 2.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 256.0 208.0
5th Fleet B Junior   LASER RADIAL   Pakuranga Sailing Club Andrew   1101 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 268.0 220.0
6th Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Will Thresher N/A 1078 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 288.0 240.0
6th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER     Juan Carlos Gilley's friend.   1078 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 288.0 240.0
6th Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Aaron Wharton's friend N/A 1078 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 288.0 240.0
6th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Juan Carlos Gilley N/A 1078 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 288.0 240.0
6th Fleet B Junior Club Boat LASER   PLSC Jasper Thresher N/A 1078 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 288.0 240.0
6th Fleet B Junior Club Boat LASER 4.7   PLSC Jack Richardson N/A 1175 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 288.0 240.0

Sprint Race Series 4 - Race 1 - Fleet A Fleet - 13/04/14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 12:27 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 12:35 2.0
3 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 12:47 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 13:05 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Emlyn Perry N/A 1078 13:10 5.0
6 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 13:11 6.0
7 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Brett Webster N/A 1078 13:52 7.0
8 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 14:25 8.0

Sprint Race Series 4 - Race 2 - Fleet A Fleet - 13/04/14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 13:08 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 13:17 2.0
3 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 13:27 3.0
4 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 13:34 4.0
5 Fleet A Open   LASER   PLSC Graham Donavan N/A 1078 13:52 5.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 13:55 6.0
7 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Emlyn Perry N/A 1078 14:08 7.0
8 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Brett Webster N/A 1078 14:25 8.0
9 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 14:30 9.0

Sprint Race Series 4 - Race 3 - Fleet A Fleet - 13/04/14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 14:42 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 15:50 2.5
2 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 15:50 2.5
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 15:60 4.0
5 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 15:65 5.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Emlyn Perry N/A 1078 16:31 6.0
7 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Brett Webster N/A 1078 17:07 7.0
8 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 DSQ 20.0

Sprint Race Series 5 - Race 1 - Fleet A Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Ronan Vicariot   1078 9:31 1.0
2 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 10:07 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 10:26 3.0
4 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 10:34 4.0
5 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 10:36 5.0
6 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 10:40 6.0
7 Fleet A Master Club Boat LASER   PLSC Robert Buxton   1078 10:45 7.0
8 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 10:50 8.0
9 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1101 10:55 9.0
10 Fleet A Master   LASER   PLSC John Castle N/A 1078 11:28 10.0
11 Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee N/A 1101 11:41 11.0

Sprint Race Series 5 - Race 2 - Fleet A Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 10:53 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Ronan Vicariot   1078 10:57 2.0
3 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 11:13 3.0
4 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 11:41 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 11:55 5.0
6 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 12:03 6.0
7 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 12:21 7.0
8 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1101 12:41 8.0
9 Fleet A Master Club Boat LASER   PLSC Robert Buxton   1078 13:00 9.0
10 Fleet A Master   LASER   PLSC John Castle N/A 1078 13:34 10.0
11 Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee N/A 1101 13:39 11.0

Sprint Race Series 5 - Race 3 - Fleet A Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 09:20 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 9:30 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Ronan Vicariot   1078 09:38 3.0
4 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 09:55 4.0
5 Fleet A Master Club Boat LASER   PLSC Robert Buxton   1078 10:02 5.0
6 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 10:05 6.0
7 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 10:15 7.0
8 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 10:27 8.0
9 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1101 10:35 9.0
10 Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee N/A 1101 11:04 10.0
11 Fleet A Master   LASER   PLSC John Castle N/A 1078 11:09 11.0

Sprint Race Series 5 - Race 4 - Fleet A Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 10:49 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 11:32 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Ronan Vicariot   1078 11:48 3.0
4 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 11:59 4.0
5 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 12:25 5.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 12:30 6.0
7 Fleet A Master Club Boat LASER   PLSC Robert Buxton   1078 12:40 7.0
8 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1101 13:08 8.0
9 Fleet A Master   LASER   PLSC John Castle N/A 1078 13:11 9.0
10 Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee N/A 1101 13:54 10.0
11 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 14:05 11.0

Sprint Race Series 5 - Race 4 - Fleet A Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   Rooster 8.1   PLSC Peter Linford N/A 1053 11:38 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 11:45 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Ronan Vicariot   1078 12:19 3.0
4 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1101 12:34 4.0
5 Fleet A Master Club Boat LASER   PLSC Robert Buxton   1078 12:45 5.0
6 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 12:59 6.0
7 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 13:13 7.0
8 Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee N/A 1101 13:57 8.0
9 Fleet A Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 DNS 20.0
9 Fleet A Master   LASER   PLSC John Castle N/A 1078 DNS 20.0
9 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC David Barker N/A 1078 DNS 20.0

Sprint Race Series 4 - Race 1 - Fleet B Fleet - 13/04/14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 15:50 1.0
2 Fleet B Master   LASER   PLSC Grant Hewson   1078 16:17 2.0
3 Fleet B Junior   LASER RADIAL   Pakuranga Sailing Club Andrew   1101 17:05 3.0

Sprint Race Series 4 - Race 2 - Fleet B Fleet - 13/04/14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Junior   LASER RADIAL   Pakuranga Sailing Club Andrew   1101 14:10 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 14:33 2.0

Sprint Race Series 4 - Race 3 - Fleet B Fleet - 13/04/14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 14:57 1.0

Sprint Race Series 5 - Race 1 - Fleet B Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Master   LASER   PLSC Grant Hewson   1101 12:20 1.0
2 Fleet B Master Woman Club Boat LASER 4.7   PLSC Shona McCrory-Bowick N/A 1175 17:17 2.0
3 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Will Thresher N/A 1078 DNS 12.0
3 Fleet B Junior Club Boat LASER   PLSC Jasper Thresher N/A 1078 DNS 12.0

Sprint Race Series 5 - Race 2 - Fleet B Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Master   LASER   PLSC Grant Hewson   1101 13:48 1.0
2 Fleet B Master Woman Club Boat LASER 4.7   PLSC Shona McCrory-Bowick N/A 1175 20:00 2.0
3 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Will Thresher N/A 1078 DNS 12.0
3 Fleet B Junior Club Boat LASER   PLSC Jasper Thresher N/A 1078 DNS 12.0

Sprint Race Series 5 - Race 3 - Fleet B Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Master Woman Club Boat LASER 4.7   PLSC Shona McCrory-Bowick N/A 1175 15:30 1.0
2 Fleet B Master   LASER   PLSC Grant Hewson   1101 DNS 12.0
2 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Will Thresher N/A 1078 DNS 12.0
2 Fleet B Junior Club Boat LASER   PLSC Jasper Thresher N/A 1078 DNS 12.0

Sprint Race Series 5 - Race 4 - Fleet B Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Master Woman Club Boat LASER 4.7   PLSC Shona McCrory-Bowick N/A 1175 17:35 1.0
2 Fleet B Master   LASER   PLSC Grant Hewson   1101 DNS 12.0
2 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Will Thresher N/A 1078 DNS 12.0
2 Fleet B Junior Club Boat LASER   PLSC Jasper Thresher N/A 1078 DNS 12.0

Sprint Race Series 5 - Race 4 - Fleet B Fleet - 27/04/14 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fleet B Master Woman Club Boat LASER 4.7   PLSC Shona McCrory-Bowick N/A 1175 DNS 12.0
1 Fleet B Master   LASER   PLSC Grant Hewson   1101 DNS 12.0
1 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Will Thresher N/A 1078 DNS 12.0
1 Fleet B Junior Club Boat LASER   PLSC Jasper Thresher N/A 1078 DNS 12.0

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com