event burgee venue burgee

Sprint Race 2016

PLSC

Results are final as of 23rd April 2017

Overall

Sailed: 24, Discards: 4, To count: 20, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Sprint Series 1 - Race 1
12/02/17 8:30
Sprint Series 1 - Race 2
12/02/17 8:30
Sprint Series 1 - Race 3
12/02/17 8:30
Sprint Series 1 - Race 4
12/02/17 8:30
Sprint Series 2 - Race 1
26/03/17 18:00
Sprint Series 2 - Race 2
26/03/17 18:00
Sprint Series 2 - Race 3
26/03/17 18:00
Sprint Series 2 - Race 4
26/03/17 18:00
Sprint Series 3 - Race 1
2/04/17 11:00
Sprint Series 3 - Race 2
2/04/17 11:00
Sprint Series 3 - Race 3
2/04/17 11:00
Sprint Series 3 - Race 4
2/04/17 11:00
Sprint Series 3 - Race 5
2/04/17 11:00
Sprint Series 3 - Race 6
2/04/17 11:00
Sprint Series 3 - Race 7
2/04/17 11:00
Sprint Series 4 - Race 1
9/04/17 17:00
Sprint Series 4 - Race 2
9/04/17 17:00
Sprint Series 4 - Race 3
9/04/17 17:00
Sprint Series 5 - Race 1
23/04/17 15:30
Sprint Series 5 - Race 2
23/04/17 15:30
Sprint Series 5 - Race 3
23/04/17 15:30
Sprint Series 5 - Race 4
23/04/17 15:30
Sprint Series 5 - Race 5
23/04/17 15:30
Sprint Series 5 - Race 6
23/04/17 15:30
Total Nett
1st Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 5.0 4.0 4.0 1.0 4.0 1.0 147.0 39.0
2nd Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 (11.0) (8.0) 6.0 (7.0) 4.0 5.0 4.0 3.0 4.0 2.0 4.0 4.0 (7.0) 2.0 3.0 4.0 4.0 6.0 6.0 7.0 7.0 6.0 6.0 3.0 123.0 90.0
3rd Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 12.0 6.0 11.0 27.0 DNS 6.0 6.0 1.0 3.0 7.0 2.0 5.0 7.0 5.0 9.0 11.0 8.0 12.0 5.0 6.0 262.0 154.0
4th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 8.0 (13.0) (11.0) 8.0 9.0 10.0 11.0 10.0 6.0 5.0 3.0 8.0 4.0 8.0 7.0 (12.0) 9.0 9.0 10.0 (12.0) 11.0 11.0 7.0 8.5 210.5 162.5
5th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck   1078 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 5.0 7.0 3.0 5.0 5.0 2.0 4.0 4.0 7.0 6.0 8.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 335.0 227.0
6th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 4.0 7.0 6.0 8.0 5.0 27.0 DNS 10.0 12.0 11.0 4.0 6.0 6.0 4.0 2.0 4.0 335.0 227.0
7th Fleet A Master   Laser Radial   PLSC Andrew Irving N/A 1101 7.0 9.0 8.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 7.0 1.0 2.0 6.0 3.0 6.0 6.0 5.0 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 344.0 236.0
8th Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh   1101 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 8.0 8.0 7.0 5.0 6.0 5.0 13.0 13.0 10.0 8.0 8.0 12.0 9.0 8.0 5.0 349.0 241.0
9th Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 1.0 1.0 1.0 (27.0 DNS) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 1.0 27.0 DNS 27.0 DNS 27.0 DNS 27.0 DNS 27.0 DNS 27.0 DNS 2.0 3.0 3.0 1.0 3.0 1.0 27.0 DNS 27.0 DNS 27.0 DNC 395.0 287.0
10th Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 2.0 2.0 4.0 (27.0 DNS) 2.0 1.0 5.0 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 2.0 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 402.0 294.0
11th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel   1078 6.0 5.0 5.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0 5.0 3.0 2.0 3.0 2.0 420.0 312.0
12th Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC John Castle N/A 1101 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 10.0 9.0 12.0 8.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 11.0 12.0 11.0 9.0 10.0 8.0 11.0 7.0 423.0 315.0
13th Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen   1101 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 11.0 9.0 7.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 8.0 7.0 27.0 DNF 13.0 13.0 10.0 9.0 10.0 441.0 333.0
14th Fleet A Master   LASER   PLSC Clive Wright   1078 4.0 6.0 9.0 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 2.0 5.0 5.0 1.0 27.0 DNS 443.0 335.0
15th Fleet A Master   Laser Radial 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1101 9.0 7.0 7.0 6.0 6.0 4.0 2.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 477.0 369.0
16th Fleet A Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Christopher Knight N/A 1101 (27.0 DNS) 10.0 10.0 9.0 8.0 6.0 10.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 518.0 410.0
17th Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 10.0 9.0 7.0 10.0 8.5 542.5 434.5
18th Fleet A Master   AERO     Murray Irwin   1028 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 1.0 2.0 3.0 27.0 DNS 27.0 DNC 548.0 440.0
19th Fleet A Master Abracadabra LASER   PLSC Marco Canegallo N/A 1078 3.0 3.0 3.0 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 551.0 443.0
20th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson   1078 5.0 4.0 2.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 552.0 444.0
21st Fleet A Master Woman Go Hard Go Home Laser Radial   PLSC Shaaron McKee   1101 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 7.0 7.0 9.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 570.0 462.0
22nd Fleet A Apprentice Master Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills   1101 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 12.0 8.0 8.0 27.0 DNS 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 595.0 487.0
23rd Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Mark Heseltine   1078 10.0 11.0 (27.0 DNS) 10.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 598.0 490.0
24th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Frank Seoc   1078 12.0 12.0 12.0 (27.0 DNS) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 603.0 495.0
25th Fleet A Grand Master Club Boat Laser Radial 161272 PLSC Will Perry N/A 1101 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 11.0 10.0 27.0 DNS 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 615.0 507.0
26th Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Jason Ma   1078 (27.0 DNS) (27.0 DNS) (27.0 DNS) (27.0 DNS) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 648.0 540.0

Sprint Series 5 - Race 1 - 23/04/17 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 11:48 1.0
2 Fleet A Master   AERO     Murray Irwin   1028 12:09 2.0
3 Fleet A Master   LASER   PLSC Clive Wright   1028 12:27 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 12:40 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 12:50 5.0
6 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 13:12 6.0
7 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel   1078 13:20 7.0
8 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh   1101 13:25 8.0
9 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 13:34 9.0
10 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 14:06 10.0
11 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC John Castle N/A 1101 14:17 11.0
12 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 14:50 12.0
13 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen   1101 DNF 27.0

Sprint Series 5 - Race 2 - 23/04/17 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Master   AERO     Murray Irwin   1028 10:47 1.0
2 Fleet A Master   LASER   PLSC Clive Wright   1028 11:00 2.0
3 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 11:23 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 12:09 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel   1078 12:10 5.0
6 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 12:16 6.0
7 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 12:30 7.0
8 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh   1101 12:40 8.0
9 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC John Castle N/A 1101 12:57 9.0
10 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 13:01 10.0
11 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 13:10 11.0
12 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 13:30 12.0
13 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen   1101 14:00 13.0

Sprint Series 5 - Race 3 - 23/04/17 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 12:59 1.0
2 Fleet A Master   AERO     Murray Irwin   1028 13:28 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel   1078 13:29 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 13:45 4.0
5 Fleet A Master   LASER   PLSC Clive Wright   1028 14:03 5.0
6 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 14:19 6.0
7 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 15:28 7.0
8 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 15:59 8.0
9 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 16:06 9.0
10 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC John Castle N/A 1101 16:10 10.0
11 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 16:23 11.0
12 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh   1101 16:37 12.0
13 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen   1101 16:38 13.0

Sprint Series 5 - Race 4 - 23/04/17 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 11:46 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel   1078 12:16 2.0
3 Fleet A Master   AERO     Murray Irwin   1028 12:26 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 13:20 4.0
5 Fleet A Master   LASER   PLSC Clive Wright   1028 13:35 5.0
6 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 13:50 6.0
7 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 14:26 7.0
8 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC John Castle N/A 1101 15:16 8.0
9 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh   1101 15:30 9.0
10 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen   1101 15:33 10.0
11 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 15:50 11.0
12 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 16:46 12.0
13 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 DNS 27.0

Sprint Series 5 - Race 5 - 23/04/17 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Master   LASER   PLSC Clive Wright   1028 12:02 1.0
2 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 12:22 2.0
3 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel   1078 12:24 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 12:25 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 14:02 5.0
6 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 14:34 6.0
7 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 15:15 7.0
8 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh   1101 15:45 8.0
9 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen   1101 15:53 9.0
10 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 16:01 10.0
11 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC John Castle N/A 1101 16:02 11.0
12 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page   1078 DNS 27.0
12 Fleet A Master   AERO     Murray Irwin   1028 DNS 27.0

Sprint Series 5 - Race 6 - 23/04/17 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 13:45 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel   1078 14:36 2.0
3 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 15:16 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 15:21 4.0
5 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh   1101 15:41 5.0
6 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 15:47 6.0
7 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC John Castle N/A 1101 15:55 7.0
8 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 16:00 8.5
8 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld   1101 16:00 8.5
10 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen   1101 16:07 10.0
11 Fleet A Master   LASER   PLSC Clive Wright   1028 DNS 27.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 27
DNFStarted but did not finish 27
DNSCame to the start area but did not start 27

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com