venue burgee

Sprint Race 2018

PLSC

Results are final as of 4th March 2018

Overall

Sailed: 15, Discards: 4, To count: 11, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Sprint Series 1 - Race 1
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 2
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 3
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 4
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 5
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 6
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 7
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 8
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 9
18/02/17 9:00
Sprint Series 1 - Race 10
18/02/17 9:00
Sprint Series 2 - Race 1
04/03/18 9:00
Sprint Series 2 - Race 2
04/03/18 9:00
Sprint Series 2 - Race 3
04/03/18 9:00
Sprint Series 2 - Race 4
04/03/18 9:00
Sprint Series 2 - Race 5
04/03/18 9:00
Total Nett
1st Fleet A Master   AERO   PLSC Marco Canegallo   1028 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 92.0 28.0
2nd Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace N/A 1078 1.0 6.0 3.0 6.0 2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 109.0 45.0
3rd Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 4.0 2.0 2.0 2.0 3.0 4.0 2.0 3.0 3.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 109.0 45.0
4th Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 6.0 5.0 5.0 3.0 4.0 3.0 5.0 6.0 4.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 124.0 60.0
5th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 7.0 4.0 (16.0 DNF) 4.0 8.0 5.0 6.0 4.0 6.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 145.0 81.0
6th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 2.0 8.0 6.0 (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS) 16.0 DNS 16.0 DNS 16.0 DNS 3.0 2.0 2.0 4.0 16.0 DNS 155.0 91.0
7th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck   1078 8.0 7.0 7.0 5.0 5.0 6.0 4.0 (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 170.0 106.0
8th Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Christopher Knight N/A 1078 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 3.0 3.0 2.0 1.0 171.0 107.0
9th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Brent Page   1078 9.0 9.0 8.0 8.0 6.0 7.0 7.0 7.0 (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 173.0 109.0
10th Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Simon Versteeg   1078 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 5.0 5.0 1.0 3.0 178.0 114.0
11th Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC James Denham   1078 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 4.0 4.0 5.0 4.0 182.0 118.0
12th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 6.0 6.0 3.0 2.0 183.0 119.0
13th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders   1078 (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS) 7.0 8.0 8.0 5.0 5.0 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 183.0 119.0
14th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott   1078 5.0 3.0 4.0 7.0 9.0 (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS) (16.0 DNS) 16.0 DNS 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 188.0 124.0
15th Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 1.0 16.0 DNS 16.0 DNS 195.0 131.0

Sprint Series 2 - Race 1 - 04/03/18 at 9:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 21:12 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Christopher Knight N/A 1078 21:46 2.0
3 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 21:57 3.0
4 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Simon Versteeg   1078 24:44 4.0
5 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC James Denham   1078 24:51 5.0
6 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 24:54 6.0

Sprint Series 2 - Race 2 - 04/03/18 at 9:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 19:39 1.0
2 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 19:52 2.0
3 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Christopher Knight N/A 1078 20:50 3.0
4 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC James Denham   1078 22:48 4.0
5 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Simon Versteeg   1078 23:16 5.0
6 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 23:18 6.0

Sprint Series 2 - Race 3 - 04/03/18 at 9:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 18:04 1.0
2 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 20:02 2.0
3 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Christopher Knight N/A 1078 20:43 3.0
4 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC James Denham   1078 21:49 4.0
5 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Simon Versteeg   1078 22:07 5.0
6 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 22:55 6.0

Sprint Series 2 - Race 4 - 04/03/18 at 9:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Simon Versteeg   1078 18:49 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Christopher Knight N/A 1078 19:13 2.0
3 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 19:18 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 20:17 4.0
5 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC James Denham   1078 20:55 5.0
6 Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 DNS 16.0

Sprint Series 2 - Race 5 - 04/03/18 at 9:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Apprentice Master   LASER   PLSC Christopher Knight N/A 1078 18:42 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 20:29 2.0
3 Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Simon Versteeg   1078 22:13 3.0
4 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC James Denham   1078 23:56 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 DNS 16.0
5 Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 DNS 16.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 16
DNFStarted but did not finish 16
DNSCame to the start area but did not start 16

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com