venue burgee

Summer Series 2013/14

PLSC

Results are final as of 15th December 2013

Fleet A Fleet

Sailed:15, Discards:1, To count:14, Ratings:PY, Entries:21, Scoring system:RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Summer Series 1 - Race 1
20/10/13 08:00
Summer Series 1 - Race 2
20/10/13 08:00
Summer Series 1 - Race 3
20/10/13 08:00
Summer Series 2 - Race 1
10/11/13 12:00
Summer Series 2 - Race 2
10/11/13 12:00
Summer Series 2 - Race 3
10/11/13 12:00
Summer Series 3 - Race 1
24/11/13 11:30
Summer Series 3 - Race 2
24/11/13 11:30
Summer Series 3 - Race 3
24/11/13 11:30
Summer Series 4 - Race 1
01/12/13 17:00
Summer Series 4 - Race 2
01/12/13 17:00
Summer Series 4 - Race 3
01/12/13 17:00
Summer Series 5 - Race 1
15/12/13 17:00
Summer Series 5 - Race 2
15/12/13 17:00
Summer Series 5 - Race 3
15/12/13 17:00
Total Nett
1st Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 1.0 2.0 2.0 4.0 5.0 6.0 3.5 2.0 2.0 3.0 1.0 3.0 (7.0) 4.0 3.0 48.5 41.5
2nd Fleet A Master LASER RADIAL PLSC Kevin Welsh 1101 3.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 3.5 3.0 1.0 1.0 2.0 1.5 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 87.0 65.0
3rd Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 8.0 4.0 6.0 (11.0) 2.0 2.0 8.0 11.0 7.0 5.0 8.0 4.0 5.0 8.0 10.0 99.0 88.0
4th Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 4.0 3.0 3.0 3.0 8.0 3.0 6.0 1.0 (22.0 DNS) 22.0 DNF 10.0 1.5 22.0 DNF 2.0 2.0 112.5 90.5
5th Fleet A Junior LASER PLSC Andrew Coffin 1078 7.0 5.0 5.0 8.5 7.0 7.0 10.0 8.0 (12.0) 8.0 6.0 11.0 10.0 6.0 7.0 117.5 105.5
6th Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 9.0 7.0 9.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 10.0 5.0 2.0 3.0 6.0 12.0 11.0 9.0 156.0 134.0
7th Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 5.0 6.0 4.0 7.0 (22.0 DNF) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 7.0 5.0 3.5 3.0 6.0 160.5 138.5
8th Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Paul Martin 1078 10.0 8.0 7.0 8.5 6.0 10.0 13.0 12.0 6.0 9.0 5.0 7.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 167.5 145.5
9th Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 6.0 9.0 9.0 12.0 9.0 11.0 7.0 9.0 9.0 9.0 10.0 13.0 179.0 157.0
10th Fleet A Master Woman LASER PLSC Chantal Grass 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 10.0 10.0 8.0 15.0 14.0 10.0 6.0 4.0 8.0 13.0 9.0 8.0 181.0 159.0
11th Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 6.0 9.0 8.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 11.0 6.0 8.0 11.0 11.0 10.0 14.0 12.0 11.0 183.0 161.0
12th Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 3.0 5.0 1.0 5.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 22.0 DNS 22.0 DNS 196.0 174.0
13th Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 4.0 4.0 5.0 4.0 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 22.0 DNS 22.0 DNS 210.0 188.0
14th Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 11.0 10.0 10.0 12.0 (22.0 DNF) 22.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 10.0 12.0 22.0 DNS 15.0 14.0 12.0 238.0 216.0
15th Fleet A Open LASER PLSC Dario Motta 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 1.0 1.0 267.0 245.0
16th Fleet A Great Grand Master LASER RADIAL PLSC Jock Bilger 1101 2.0 (22.0 DNS) 22.0 DNS 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 6.0 22.0 DNS 22.0 DNS 274.0 252.0
17th Fleet A Junior LASER PLSC Loc Eisenring 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.5 7.0 4.0 278.5 256.5
18th Fleet A Grand Master LASER PLSC Tony Eatson 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 11.0 5.0 5.0 285.0 263.0
19th Fleet A Open Woman LASER PLSC Claire Postlethwaite 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 14.0 13.0 9.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 300.0 278.0
20th Fleet A Open LASER PLSC Aaron Wharton 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 9.0 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 302.0 280.0
21st Fleet A Master LASER Maurice VanLiempd 1078 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNS 13.0 22.0 DNC 321.0 299.0

Fleet B Fleet

Sailed:15, Discards:1, To count:14, Ratings:PY, Entries:13, Scoring system:RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Summer Series 1 - Race 1
20/10/13 08:00
Summer Series 1 - Race 2
20/10/13 08:00
Summer Series 1 - Race 3
20/10/13 08:00
Summer Series 2 - Race 1
10/11/13 12:00
Summer Series 2 - Race 2
10/11/13 12:00
Summer Series 2 - Race 3
10/11/13 12:00
Summer Series 3 - Race 1
24/11/13 11:30
Summer Series 3 - Race 2
24/11/13 11:30
Summer Series 3 - Race 3
24/11/13 11:30
Summer Series 4 - Race 1
01/12/13 17:00
Summer Series 4 - Race 2
01/12/13 17:00
Summer Series 4 - Race 3
01/12/13 17:00
Summer Series 5 - Race 1
15/12/13 17:00
Summer Series 5 - Race 2
15/12/13 17:00
Summer Series 5 - Race 3
15/12/13 17:00
Total Nett
1st Fleet B Open LASER PLSC Moritz Wagner 1078 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 4.0 2.0 1.0 4.0 1.0 2.0 5.0 (7.0) 4.0 38.0 31.0
2nd Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1078 3.0 2.0 2.0 2.0 4.0 (14.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 3.0 14.0 DSQ 93.0 79.0
3rd Fleet B Master LASER PLSC Corrado Corda 1078 2.0 4.0 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 4.0 4.0 5.0 (14.0 DNS) 14.0 DNS 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 101.0 87.0
4th Fleet B Open LASER RADIAL PLSC Dmitry Khryukim 1101 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 1.0 3.0 2.0 4.0 3.0 2.0 4.0 3.0 108.0 94.0
5th Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Garth Heuvel 1078 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 7.0 5.0 3.0 3.0 4.0 6.0 2.0 1.0 121.0 107.0
6th Fleet B Open Woman LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1175 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 2.0 1.0 4.0 5.0 5.0 144.0 130.0
7th Fleet B Open LASER PLSC Stefano Nava 1078 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 1.0 2.0 174.0 160.0
8th Fleet B Junior LASER RADIAL PLSC Jack Richardson 1101 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 14.0 DNF 14.0 DNC 5.0 6.0 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 175.0 161.0
9th Fleet B Master LASER PLSC Andrew Wilson 1078 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNS 6.0 14.0 DSQ 179.0 165.0
10th Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Alberto Usseglio 1078 4.0 3.0 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 179.0 165.0
11th Fleet B Master LASER Grant Hewson 1078 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 5.0 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 187.0 173.0
12th Fleet B Open Woman LASER RADIAL PLSC Judith Erren 1101 (14.0 DNS) 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNS 8.0 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNS 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 204.0 190.0
13th Fleet B Open LASER RADIAL PLSC Juan Parada 1101 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 210.0 196.0

Summer Series 5 - Race 1 - Fleet A Fleet - 15/12/13 at 17:00

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Open LASER PLSC Dario Motta 1078 25:30 1.0
2 Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 26:46 2.0
3 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 27:15 3.5
3 Fleet A Junior LASER PLSC Loc Eisenring 1078 27:15 3.5
5 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 29:51 5.0
6 Fleet A Great Grand Master LASER RADIAL PLSC Jock Bilger 1078 31:00 6.0
7 Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 31:42 7.0
8 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 32:04 8.0
9 Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 32:57 9.0
10 Fleet A Junior LASER PLSC Andrew Coffin 1078 32:30 10.0
11 Fleet A Grand Master LASER PLSC Tony Eatson 1078 32:47 11.0
12 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 33:06 12.0
13 Fleet A Master Woman LASER PLSC Chantal Grass 1078 33:34 13.0
14 Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 33:45 14.0
15 Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 34:16 15.0
16 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 DNF 22.0
16 Fleet A Master LASER Maurice VanLiempd 1078 DNS 22.0

Summer Series 5 - Race 2 - Fleet A Fleet - 15/12/13 at 17:00

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Open LASER PLSC Dario Motta 1078 18:17 1.0
2 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 18:25 2.0
3 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 18:43 3.0
4 Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 18:80 4.0
5 Fleet A Grand Master LASER PLSC Tony Eatson 1078 19:29 5.0
6 Fleet A Junior LASER PLSC Andrew Coffin 1078 19:33 6.0
7 Fleet A Junior LASER PLSC Loc Eisenring 1078 19:40 7.0
8 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 19:57 8.0
9 Fleet A Master Woman LASER PLSC Chantal Grass 1078 20:39 9.0
10 Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 22:57 10.0
11 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 23:01 11.0
12 Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 23:25 12.0
13 Fleet A Master LASER Maurice VanLiempd 1078 23:40 13.0
14 Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 24:16 14.0
15 Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 DNS 22.0
15 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 DNS 22.0
15 Fleet A Great Grand Master LASER RADIAL PLSC Jock Bilger 1101 DNS 22.0

Summer Series 5 - Race 3 - Fleet A Fleet - 15/12/13 at 17:00

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Open LASER PLSC Dario Motta 1078 15:11 1.0
2 Fleet A Grand Master LASER PLSC Ian Wallace 1078 16:50 2.0
3 Fleet A Master LASER PLSC Jeff Coffin 1078 19:02 3.0
4 Fleet A Junior LASER PLSC Loc Eisenring 1078 19:20 4.0
5 Fleet A Grand Master LASER PLSC Tony Eatson 1078 19:40 5.0
6 Fleet A Master LASER PLSC Andrew Irving 1078 19:44 6.0
7 Fleet A Junior LASER PLSC Andrew Coffin 1078 19:55 7.0
8 Fleet A Master Woman LASER PLSC Chantal Grass 1078 20:05 8.0
9 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Peter Linford 1078 20:26 9.0
10 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC Marco Canegallo 1078 20:27 10.0
11 Fleet A Master LASER PLSC Blair Park 1078 21:00 11.0
12 Fleet A Master LASER PLSC John Castle 1078 21:10 12.0
13 Fleet A Master Woman LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1101 22:00 13.0
14 Fleet A Grand Master LASER PLSC Paul Page 1078 DNS 22.0
14 Fleet A Apprentice Master LASER PLSC David Barker 1078 DNS 22.0
14 Fleet A Great Grand Master LASER RADIAL PLSC Jock Bilger 1101 DNS 22.0

Summer Series 5 - Race 1 - Fleet B Fleet - 15/12/13 at 17:00

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1101 28:55 1.0
2 Fleet B Open LASER RADIAL PLSC Dmitry Khryukim 1101 29:20 2.0
3 Fleet B Open LASER PLSC Stefano Nava 1078 28:59 3.0
4 Fleet B Open Woman LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1101 29:54 4.0
5 Fleet B Open LASER PLSC Moritz Wagner 1078 29:40 5.0
6 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Garth Heuvel 1078 30:00 6.0
7 Fleet B Master LASER PLSC Andrew Wilson 1078 DNS 14.0

Summer Series 5 - Race 2 - Fleet B Fleet - 15/12/13 at 17:00

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Open LASER PLSC Stefano Nava 1078 13:57 1.0
2 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Garth Heuvel 1078 14:07 2.0
3 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1101 19:40 3.0
4 Fleet B Open LASER RADIAL PLSC Dmitry Khryukim 1101 20:50 4.0
5 Fleet B Open Woman LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1101 21:14 5.0
6 Fleet B Master LASER PLSC Andrew Wilson 1078 21:54 6.0
7 Fleet B Open LASER PLSC Moritz Wagner 1078 22:12 7.0

Summer Series 5 - Race 3 - Fleet B Fleet - 15/12/13 at 17:00

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Division Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Garth Heuvel 1078 11:41 1.0
2 Fleet B Open LASER PLSC Stefano Nava 1078 12:06 2.0
3 Fleet B Open LASER RADIAL PLSC Dmitry Khryukim 1101 12:45 3.0
4 Fleet B Open LASER PLSC Moritz Wagner 1078 12:40 4.0
5 Fleet B Open Woman LASER 4.7 PLSC Anna Wallace 1101 14:07 5.0
6 Fleet B Apprentice Master LASER PLSC Andrew Dare 1101 DSQ 14.0
6 Fleet B Master LASER PLSC Andrew Wilson 1078 DSQ 14.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not startVaries
DSQDisqualification14

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.00 build 7
www.sailwave.com