venue burgee

Wednesday Night Series 2015/16

PLSC

Results as of 23rd December 2015

Fleet A Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Wednesday Night 1 - Race 1
25/11/15
Wednesday Night 1 - Race 2
25/11/15
Wednesday Night 1 - Race 3
25/11/15
Wednesday Night 1 - Race 4
25/11/15
Wednesday Night 2 - Race 1
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 2
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 3
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 4
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 5
09/12/15
Wednesday Night 3 - Race 1
23/12/15
Wednesday Night 3 - Race 2
23/12/15
Wednesday Night 3 - Race 3
23/12/15
Total Nett
1st 6 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 2.0 1.0 4.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (6.0) (6.0) 4.0 2.0 2.0 34.0 22.0
2nd 5 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 1.0 3.0 1.0 5.0 5.0 4.0 4.0 4.0 5.0 (8.0) 6.0 (13.0 DNS) 59.0 38.0
3rd 10 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 1.0 3.0 1.0 2.0 2.0 1.0 3.0 66.0 40.0
4th 1 Fleet A Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 78818 PLSC Shaaron McKee 1101 3.0 4.0 3.0 3.0 4.0 5.0 6.5 5.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 76.5 50.5
5th 4 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 4.0 2.0 2.0 2.0 (13.0 DNS) 6.0 6.5 7.0 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 84.5 58.5
6th 3 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 3.0 1.0 2.0 13.0 DNC 7.0 5.0 4.0 90.0 64.0
7th 9 Fleet A Junior Club Boat LASER   PLSC Loc Eisenring 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNS 13.0 DNS 5.0 3.0 1.0 1.0 3.0 1.0 92.0 66.0
8th 7 Fleet A Apprentice Master Woman Laserella LASER RADIAL   PLSC Annie Mills 1101 5.0 5.0 5.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 125.0 99.0
9th 2 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 6.0 6.0 6.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 126.0 100.0
10th 13 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 7.0 5.0 132.0 106.0
11th 8 Fleet A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 4.0 7.0 134.0 108.0
12th 15 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 8.0 6.0 136.0 110.0

Fleet B Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Wednesday Night 2 - Race 1
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 2
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 3
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 4
09/12/15
Wednesday Night 2 - Race 5
09/12/15
Wednesday Night 3 - Race 1
23/12/15
Wednesday Night 3 - Race 2
23/12/15
Wednesday Night 3 - Race 3
23/12/15
Total Nett
1st 11 Fleet B Junior Club Boat LASER   PLSC Jack Richardson 1078 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0 DNS) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 16.0 13.0
2nd 12 Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Sam Scott 1101 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNF 1.0 1.0 20.0 17.0

Optimist Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Wednesday Night 3 - Race 1
23/12/15
Wednesday Night 3 - Race 2
23/12/15
Wednesday Night 3 - Race 3
23/12/15
Total Nett
1st 14 Optimist Junior Club Boat Optimist     Jan and Laura Koeman 1646 (4.0 DNS) 4.0 DNS 4.0 DNS 12.0 8.0
1st 16 Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Martin Sonck 1646 (4.0 DNS) 4.0 DNS 4.0 DNS 12.0 8.0
1st 17 Optimist Junior Club Boat Optimist     Julia Koeman and Brett Webster 1646 (4.0 DNS) 4.0 DNS 4.0 DNS 12.0 8.0

Wednesday Night 3 - Race 1 - Fleet A Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 9 Fleet A Junior Club Boat LASER   PLSC Loc Eisenring 1078 21:00 1.0
2 10 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 21:03 2.0
3 13 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 21:13 3.0
4 6 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 21:20 4.0
5 15 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 21:52 5.0
6 8 Fleet A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 21:59 6.0
7 3 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 22:33 7.0
8 5 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 22:51 8.0

Wednesday Night 3 - Race 2 - Fleet A Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 10 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 20:14 1.0
2 6 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 20:30 2.0
3 9 Fleet A Junior Club Boat LASER   PLSC Loc Eisenring 1078 20:46 3.0
4 8 Fleet A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 21:04 4.0
5 3 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 21:22 5.0
6 5 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 21:38 6.0
7 13 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 21:44 7.0
8 15 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 21:55 8.0

Wednesday Night 3 - Race 3 - Fleet A Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 9 Fleet A Junior Club Boat LASER   PLSC Loc Eisenring 1078 19:46 1.0
2 6 Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 19:50 2.0
3 10 Fleet A Great Grand Master   LASER   PLSC Paul Page 1078 19:52 3.0
4 3 Fleet A Apprentice Master Abracadabra LASER 100420 PLSC Marco Canegallo 1078 20:06 4.0
5 13 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 20:42 5.0
6 15 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078 21:35 6.0
7 8 Fleet A Apprentice Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078 22:34 7.0
8 5 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 DNS 13.0

Wednesday Night 3 - Race 1 - Fleet B Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 12 Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Sam Scott 1101 DNF 3.0

Wednesday Night 3 - Race 2 - Fleet B Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 12 Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Sam Scott 1101 23:36 1.0

Wednesday Night 3 - Race 3 - Fleet B Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 12 Fleet B Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Sam Scott 1101 24:47 1.0

Wednesday Night 3 - Race 1 - Optimist Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 14 Optimist Junior Club Boat Optimist     Jan and Laura Koeman 1646 DNS 4.0
1 16 Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Martin Sonck 1646 DNS 4.0
1 17 Optimist Junior Club Boat Optimist     Julia Koeman and Brett Webster 1646 DNS 4.0

Wednesday Night 3 - Race 2 - Optimist Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 14 Optimist Junior Club Boat Optimist     Jan and Laura Koeman 1646 DNS 4.0
1 16 Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Martin Sonck 1646 DNS 4.0
1 17 Optimist Junior Club Boat Optimist     Julia Koeman and Brett Webster 1646 DNS 4.0

Wednesday Night 3 - Race 3 - Optimist Fleet - 23/12/15 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
1 14 Optimist Junior Club Boat Optimist     Jan and Laura Koeman 1646 DNS 4.0
1 16 Optimist Junior Club Boat Optimist   PLSC Martin Sonck 1646 DNS 4.0
1 17 Optimist Junior Club Boat Optimist     Julia Koeman and Brett Webster 1646 DNS 4.0

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com