venue burgee

Winter Series 2016

PLSC

Results are final as of 14th August 2016

Contents

Fleet A Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Winter Series 1 - Race 1
15/05/16 13:30
Winter Series 1 - Race 2
15/05/16 13:30
Winter Series 1 - Race 3
15/05/16 13:30
Winter Series 2 - Race 1
12/06/16 12:00
Winter Series 2 - Race 2
12/06/16 12:00
Winter Series 2 - Race 3
12/06/16 12:00
Winter Series 3 - Race 1
10/07/16 10:30
Winter Series 3 - Race 2
10/07/16 10:30
Winter Series 3 - Race 3
10/07/16 10:30
Winter Series 4 - Race 1
24/07/16 09:30
Winter Series 4 - Race 2
24/07/16 09:30
Winter Series 4 - Race 3
24/07/16 09:30
Winter Series 5 - Race 1
14/08/16 15:00
Winter Series 5 - Race 2
14/08/16 15:00
Winter Series 5 - Race 3
14/08/16 15:00
Total Nett
1st Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078
NZL
(5.0) 4.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 3.0 (7.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 34.0 22.0
2nd Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078
SCO
4.0 (8.0) 4.0 2.0 5.0 8.0 2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 4.0 3.0 (10.0) 3.0 59.0 41.0
3rd Fleet A Master Dove Laser Radial 177775 PLSC Jeff Coffin 1101
USA
(8.0) 7.0 8.0 3.0 6.0 6.0 4.0 4.0 4.0 7.0 2.5 1.0 8.0 7.0 (11.0) 86.5 67.5
4th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078
BRA
7.0 9.0 7.0 5.0 (10.0) (11.0) 6.0 5.0 6.0 4.0 2.5 3.0 9.0 6.0 10.0 100.5 79.5
5th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078
ITA
3.0 3.0 5.0 11.0 4.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 1.0 5.0 6.0 5.0 3.0 4.0 137.0 81.0
6th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078
BEL
11.0 11.0 9.0 4.0 9.0 4.0 5.0 6.0 3.0 9.0 8.0 (28.0 DNF) 7.0 9.0 (14.0) 137.0 95.0
7th Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078
ITA
6.0 5.0 6.0 10.0 2.0 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 8.0 6.0 28.0 DNF 4.0 8.0 7.0 179.0 123.0
8th Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078
ZIM
1.0 2.0 3.0 7.0 (28.0 DNS) (28.0 DNS) 3.0 3.0 5.0 5.0 9.0 5.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 183.0 127.0
9th Fleet A Great Grand Master Go LASER   PLSC Paul Page 1078
NZL
2.0 1.0 2.0 6.0 3.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 267.0 211.0
10th Fleet A Open Woman   Laser Radial 168881 PLSC Taylor Farrell 1101
AUS
12.0 12.0 14.0 12.0 11.0 9.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 15.0 15.0 17.0 285.0 229.0
11th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078
ENG
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 8.0 7.0 12.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 13.0 12.0 8.0 312.0 256.0
12th Fleet A Master Woman   Laser Radial 78818 PLSC Shaaron McKee 1101
NED
14.0 13.0 13.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 12.0 16.0 16.0 336.0 280.0
13th Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101
ENG
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 14.0 13.0 10.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNF 28.0 DNS 28.0 DNS 17.0 18.0 13.0 337.0 281.0
14th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 5.0 1.0 344.0 288.0
15th Fleet A Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 2.0 5.0 349.0 293.0
16th Fleet A Master   Laser Radial 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 10.0 28.0 DNF 28.0 DNF 11.0 11.0 9.0 349.0 293.0
17th Fleet A Great Grand Master   LASER   Tamaki Yacht Club Derek Bond 1078
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 7.0 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 357.0 301.0
18th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Christopher Knight 1078
ENG
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 9.0 8.0 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 360.0 304.0
19th Fleet A Master Club Boat LASER     Richard Kriktich 1078
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 10.0 4.0 12.0 362.0 306.0
20th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Nick Anderson 1078
RSA
10.0 6.0 11.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 363.0 307.0
21st Fleet A Master Skandalous LASER   PLSC Chantal Grass 1078
FRA
9.0 10.0 10.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 365.0 309.0
22nd Fleet A Junior Club Boat Laser Radial   French Bay Yacht Club Joe Gauld 1101
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 16.0 14.0 6.0 372.0 316.0
23rd Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Jordan Zagonel 1078
BRA
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 4.0 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 374.0 318.0
24th Fleet A Master   LASER   PLSC John Castle 1078
NZL
13.0 14.0 12.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 375.0 319.0
25th Fleet A Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101
JPN
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 14.0 13.0 15.0 378.0 322.0
26th Fleet A Great Grand Master   Laser Radial   PLSC Alan Minson 1101
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 13.0 12.0 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 389.0 333.0
27th Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld 1101
NZL
(28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 18.0 17.0 18.0 389.0 333.0

Fleet B Fleet

Sailed: 15, Discards: 2, To count: 13, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Winter Series 1 - Race 1
15/05/16 13:30
Winter Series 1 - Race 2
15/05/16 13:30
Winter Series 1 - Race 3
15/05/16 13:30
Winter Series 2 - Race 1
12/06/16 12:00
Winter Series 2 - Race 2
12/06/16 12:00
Winter Series 2 - Race 3
12/06/16 12:00
Winter Series 3 - Race 1
10/07/16 10:30
Winter Series 3 - Race 2
10/07/16 10:30
Winter Series 3 - Race 3
10/07/16 10:30
Winter Series 4 - Race 1
24/07/16 09:30
Winter Series 4 - Race 2
24/07/16 09:30
Winter Series 4 - Race 3
24/07/16 09:30
Winter Series 5 - Race 1
14/08/16 15:00
Winter Series 5 - Race 2
14/08/16 15:00
Winter Series 5 - Race 3
14/08/16 15:00
Total Nett
1st Fleet B Grand Master Club Boat Laser Radial   PLSC Paul Saunders 1101
CHN
2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 1.0 54.0 40.0
2nd Fleet B Open Club Boat LASER   PLSC Gaetano Perkin 1078
1.0 2.0 3.0 1.0 2.0 1.0 2.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 60.0 46.0
3rd Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh 1101
CAN
(7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNS 7.0 DNS 2.0 2.0 2.0 84.0 70.0
4th Fleet B Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101
JPN
(7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 87.0 73.0
5th Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Mark Heseltine 1101
NZL
(7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 91.0 77.0
6th Fleet B Grand Master Club Boat Laser Radial   PLSC Mike Courtenay 1101
NZL
3.0 3.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 92.0 78.0

Optimist Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Winter Series 1 - Race 1
15/05/16 13:30
Winter Series 1 - Race 2
15/05/16 13:30
Winter Series 1 - Race 3
15/05/16 13:30
Winter Series 2 - Race 1
12/06/16 12:00
Winter Series 2 - Race 2
12/06/16 12:00
Winter Series 2 - Race 3
12/06/16 12:00
Winter Series 3 - Race 1
10/07/16 10:30
Winter Series 3 - Race 2
10/07/16 10:30
Winter Series 3 - Race 3
10/07/16 10:30
Winter Series 4 - Race 1
24/07/16 09:30
Winter Series 4 - Race 2
24/07/16 09:30
Winter Series 4 - Race 3
24/07/16 09:30
Winter Series 5 - Race 1
14/08/16 15:00
Winter Series 5 - Race 2
14/08/16 15:00
Winter Series 5 - Race 3
14/08/16 15:00
Total Nett
1st Optimist Junior Bulldog Optimist   PLSC Martin Sonck 1646
BEL
                        1.0 2.0 DNS 2.0 DNS 5.0 5.0

Winter Series 5 on 14th August - Olympiades to celebrate Club Birthday

Results of Winter Series 5 Olympiades

Laser Fleet

1st - Andrew Coffin representing NZ
2nd - Kayne Jacobson representing NZ
3rd - Marco Canegallo representing Italy

Laser Women
1st - Annie Mills representing Japan
2nd - Shaaron McKee representing Netherlands
3rd - Taylor Farrell representing Australia

Laser - Intermediate Fleet
1st - Paul Saunders representing China
2nd - Ryan MacVeigh representing Canada

Optimist fleet
1st - Martin Sonck representing Belgium

The results below indicate the results for the entire Winter series as well as the Winter Series 5 results per race

Winter Series 5 - Race 1 - Fleet A Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078
NZL
20:08 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078
NZL
22:30 2.0
3 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078
SCO
22:37 3.0
4 Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078
ITA
22:45 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078
ITA
23:00 5.0
6 Fleet A Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078
NZL
23:12 6.0
7 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078
BEL
23:30 7.0
8 Fleet A Master Dove Laser Radial 177775 PLSC Jeff Coffin 1101
USA
23:47 8.0
9 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078
BRA
23:53 9.0
10 Fleet A Master Club Boat LASER     Richard Kriktich 1078
NZL
24:09 10.0
11 Fleet A Master   Laser Radial 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1078
NZL
24:25 11.0
12 Fleet A Master Woman   Laser Radial 78818 PLSC Shaaron McKee 1101
NED
24:45 12.0
13 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078
ENG
24:59 13.0
14 Fleet A Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101
JPN
25:02 14.0
15 Fleet A Open Woman   Laser Radial 168881 PLSC Taylor Farrell 1101
AUS
26:00 15.0
16 Fleet A Junior Club Boat Laser Radial   French Bay Yacht Club Joe Gauld 1101
NZL
26:08 16.0
17 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101
ENG
26:15 17.0
18 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld 1101
NZL
26:42 18.0

Winter Series 5 - Race 2 - Fleet A Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078
NZL
21:51 1.0
2 Fleet A Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078
NZL
22:45 2.0
3 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078
ITA
22:46 3.0
4 Fleet A Master Club Boat LASER     Richard Kriktich 1078
NZL
22:58 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078
NZL
23:06 5.0
6 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078
BRA
23:13 6.0
7 Fleet A Master Dove Laser Radial 177775 PLSC Jeff Coffin 1101
USA
23:18 7.0
8 Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078
ITA
23:25 8.0
9 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078
BEL
23:40 9.0
10 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078
SCO
23:45 10.0
11 Fleet A Master   Laser Radial 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1078
NZL
24:20 11.0
12 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078
ENG
24:56 12.0
13 Fleet A Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101
JPN
24:58 13.0
14 Fleet A Junior Club Boat Laser Radial   French Bay Yacht Club Joe Gauld 1101
NZL
25:00 14.0
15 Fleet A Open Woman   Laser Radial 168881 PLSC Taylor Farrell 1101
AUS
25:57 15.0
16 Fleet A Master Woman   Laser Radial 78818 PLSC Shaaron McKee 1101
NED
26:00 16.0
17 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld 1101
NZL
26:18 17.0
18 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101
ENG
26:40 18.0

Winter Series 5 - Race 3 - Fleet A Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Kayne Jacobson 1078
NZL
21:44 1.0
2 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078
NZL
22:13 2.0
3 Fleet A Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078
SCO
22:19 3.0
4 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Marco Canegallo 1078
ITA
22:39 4.0
5 Fleet A Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078
NZL
22:42 5.0
6 Fleet A Junior Club Boat Laser Radial   French Bay Yacht Club Joe Gauld 1101
NZL
23:18 6.0
7 Fleet A Master Carolina LASER   PLSC Nigel Harford 1078
ITA
23:38 7.0
8 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078
ENG
23:46 8.0
9 Fleet A Master   Laser Radial 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1078
NZL
24:06 9.0
10 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078
BRA
24:08 10.0
11 Fleet A Master Dove Laser Radial 177775 PLSC Jeff Coffin 1101
USA
24:14 11.0
12 Fleet A Master Club Boat LASER     Richard Kriktich 1078
NZL
24:24 12.0
13 Fleet A Open Woman Club Boat Laser Radial   PLSC Deborah Killen 1101
ENG
24:29 13.0
14 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck 1078
BEL
24:36 14.0
15 Fleet A Apprentice Master Woman Laserella Laser Radial   PLSC Annie Mills 1101
JPN
25:09 15.0
16 Fleet A Master Woman   Laser Radial 78818 PLSC Shaaron McKee 1101
NED
25:21 16.0
17 Fleet A Open Woman   Laser Radial 168881 PLSC Taylor Farrell 1101
AUS
25:25 17.0
18 Fleet A Grand Master   Laser Radial   PLSC Murray Gauld 1101
NZL
25:37 18.0

Winter Series 5 - Race 1 - Fleet B Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Elapsed Points
1 Fleet B Grand Master Club Boat Laser Radial   PLSC Paul Saunders 1101
CHN
26:24 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh 1101
CAN
26:31 2.0

Winter Series 5 - Race 2 - Fleet B Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Elapsed Points
1 Fleet B Grand Master Club Boat Laser Radial   PLSC Paul Saunders 1101
CHN
20:59 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh 1101
CAN
23:00 2.0

Winter Series 5 - Race 3 - Fleet B Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Elapsed Points
1 Fleet B Grand Master Club Boat Laser Radial   PLSC Paul Saunders 1101
CHN
25:45 1.0
2 Fleet B Apprentice Master Club Boat Laser Radial   PLSC Ryan MacVeigh 1101
CAN
28:00 2.0

Winter Series 5 - Race 1 - Optimist Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Elapsed Points
1 Optimist Junior Bulldog Optimist   PLSC Martin Sonck 1646
BEL
17:19 1.0

Winter Series 5 - Race 2 - Optimist Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Place Points
1 Optimist Junior Bulldog Optimist   PLSC Martin Sonck 1646
BEL
DNS 2.0

Winter Series 5 - Race 3 - Optimist Fleet - 14/08/16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Nat Place Points
1 Optimist Junior Bulldog Optimist   PLSC Martin Sonck 1646
BEL
DNS 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 28
DNSCame to the start area but did not start Varies

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com