event burgee venue burgee

RSA Regatta 2015 - 38th Edition

PLSC

Results are final as of 22 February 2015

LASER Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Senior Open   LASER 187147 Sarnia Yacht Club Daniel Barry CAN 1078 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child NZL 1078 (6.0) 3.0 4.0 2.0 15.0 9.0
3rd Senior Grand Master Go LASER 192636 PLSC Paul Page NZL 1078 3.0 2.0 (12.0) 4.0 21.0 9.0
4th Senior Master   LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig BRA 1078 4.5 (10.0) 2.0 3.0 19.5 9.5
5th Senior Master Predict Wind LASER 159768 Royal New Zealand Yacht Club Jon Bilger NZL 1078 1.0 (27.0 OCS) 7.0 5.0 40.0 13.0
6th Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace NZL 1078 7.0 7.0 5.0 (21.0) 40.0 19.0
7th Senior Master   LASER 163924 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson NZL 1078 9.0 8.0 3.0 (11.0) 31.0 20.0
8th Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall NZL 1078 8.0 4.0 8.0 (14.0) 34.0 20.0
9th Senior Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin NZL 1078 (10.0) 5.0 9.0 6.0 30.0 20.0
10th Senior Apprentice Master   LASER 196871 PLSC Marco Canegallo ITA 1078 14.0 6.0 (15.0) 8.0 43.0 28.0
11th Senior Grand Master   LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps NZL 1078 (12.0) 12.0 6.0 10.0 40.0 28.0
12th Senior Open Club Boat LASER 179387 PLSC Andrew Coffin NZL 1078 (16.0) 9.0 11.0 9.0 45.0 29.0
13th Senior Master   LASER 196409 Taipa Sailing Club Darrel Hopkins NZL 1078 (15.0) 11.0 13.0 7.0 46.0 31.0
14th Senior Apprentice Master Club Boat LASER 11 PLSC Nigel Harford NZL 1078 (17.0) 13.0 10.0 15.0 55.0 38.0
15th Senior Master Club Boat LASER 115962 PLSC Blair Park NZL 1078 4.5 17.0 18.0 (20.0) 59.5 39.5
16th Senior Master   LASER 7 PLSC Andrew Irving NZL 1078 11.0 (27.0 OCS) 20.0 12.0 70.0 43.0
17th Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker NZL 1078 18.0 15.0 14.0 (22.0) 69.0 47.0
18th Senior Grand Master Club Boat LASER 1 PLSC David Worsnop NZL 1078 (19.0) 14.0 16.0 18.0 67.0 48.0
19th Senior Apprentice Master Rainbow Pony LASER 177779 PLSC Peter Linford ENG 1078 (21.0) 20.0 17.0 13.0 71.0 50.0
20th Senior Apprentice Master Club Boat LASER 22 PLSC Christopher Knight NZL 1078 23.0 16.0 (25.0) 16.0 80.0 55.0
21st Senior Master Club Boat LASER 19230 Taipa Sailing Club Clive Rundle NZL 1078 20.0 18.0 (21.0) 17.0 76.0 55.0
22nd Senior Great Grand Master   LASER 168648 Tamaki Yacht Club Dave Almond NZL 1078 13.0 (27.0 OCS) 19.0 27.0 DSQ 86.0 59.0
23rd Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass NZL 1078 (24.0) 21.0 22.0 19.0 86.0 62.0
24th Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman NZL 1078 22.0 19.0 (23.0) 23.0 87.0 64.0
25th Senior Master Club Boat 5 LASER 1 PLSC Jonathan Holder ENG 1078 (25.0) 22.0 24.0 25.0 96.0 71.0
26th Senior Master Piranha LASER 420 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund NZL 1078 (27.0 DNS) 27.0 DNS 26.0 24.0 104.0 77.0

LASER 4.7 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Junior Junior Club Boat LASER 4.7 - PLSC Jye Irving NZL 1175 (3.0 DNF) 3.0 DNS 3.0 DNS 3.0 DNS 12.0 9.0
1st Junior Junior Woman Club Boat LASER 4.7 1111 PLSC Johanna Hofschulte GER 1175 (3.0 DNF) 3.0 DNS 3.0 DNS 3.0 DNS 12.0 9.0

LASER RADIAL Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring SUI 1101 1.0 (2.0) 1.0 2.0 6.0 4.0
2nd Junior Junior   LASER RADIAL 179387 Taipa Sailing Club Kailash Clearwater NZL 1101 (4.0) 1.0 3.0 1.0 9.0 5.0
3rd Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh NZL 1101 2.0 3.0 2.0 (5.5) 12.5 7.0
4th Junior Junior Woman   LASER RADIAL 176919 Nautic Club Austria Jana Senn AUS 1101 3.0 (4.0) 4.0 3.0 14.0 10.0
5th Junior Junior Woman   LASER RADIAL 192281 French Bay YC Megan Thomson NZL 1101 (5.0) 5.0 5.0 4.0 19.0 14.0
6th Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze NZL 1101 (6.0) 6.0 6.0 5.5 23.5 17.5
7th Junior Junior   LASER RADIAL 171101 Sandspit Yacht Club Mathew Leydon NZL 1101 7.0 (9.0) 8.0 7.0 31.0 22.0
8th Junior Junior Woman   LASER RADIAL 172034 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson NZL 1101 (9.0) 7.0 9.0 8.0 33.0 24.0
9th Senior Grand Master   LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson NZL 1101 (10.0) 8.0 7.0 10.0 35.0 25.0
10th Senior Master   LASER RADIAL 176918 French Bay YC Murray Gauld NZL 1101 8.0 10.0 (11.0) 9.0 38.0 27.0
11th Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee NZL 1101 11.0 (12.0 OCS) 10.0 11.0 44.0 32.0

Garth Briden and Jock Bilger - Committee Boat

R1 - LASER Class

Start: Race One, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 5
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Senior Master Predict Wind LASER 159768 Royal New Zealand Yacht Club Jon Bilger NZL 1078 24.20 1.0
2 Senior Open   LASER 187147 Sarnia Yacht Club Daniel Barry CAN 1078 24.39 2.0
3 Senior Grand Master Go LASER 192636 PLSC Paul Page NZL 1078 24.41 3.0
4 Senior Master   LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig BRA 1078 24.49 4.5
4 Senior Master Club Boat LASER 115962 PLSC Blair Park NZL 1078 24.49 4.5
6 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child NZL 1078 24.57 6.0
7 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace NZL 1078 25.12 7.0
8 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall NZL 1078 25.22 8.0
9 Senior Master   LASER 163924 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson NZL 1078 25.55 9.0
10 Senior Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin NZL 1078 25.59 10.0
11 Senior Master   LASER 7 PLSC Andrew Irving NZL 1078 26.02 11.0
12 Senior Grand Master   LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps NZL 1078 26.08 12.0
13 Senior Great Grand Master   LASER 168648 Tamaki Yacht Club Dave Almond NZL 1078 26.11 13.0
14 Senior Apprentice Master   LASER 196871 PLSC Marco Canegallo ITA 1078 26.25 14.0
15 Senior Master   LASER 196409 Taipa Sailing Club Darrel Hopkins NZL 1078 26.30 15.0
16 Senior Open Club Boat LASER 179387 PLSC Andrew Coffin NZL 1078 26.35 16.0
17 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 11 PLSC Nigel Harford NZL 1078 26.53 17.0
18 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker NZL 1078 27.04 18.0
19 Senior Grand Master Club Boat LASER 1 PLSC David Worsnop NZL 1078 27.19 19.0
20 Senior Master Club Boat LASER 19230 Taipa Sailing Club Clive Rundle NZL 1078 27.25 20.0
21 Senior Apprentice Master Rainbow Pony LASER 177779 PLSC Peter Linford ENG 1078 27.29 21.0
22 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman NZL 1078 27.50 22.0
23 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 22 PLSC Christopher Knight NZL 1078 27.59 23.0
24 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass NZL 1078 28.09 24.0
25 Senior Master Club Boat 5 LASER 1 PLSC Jonathan Holder ENG 1078 29.01 25.0
26 Senior Master Piranha LASER 420 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund NZL 1078 DNS 27.0

R2 - LASER Class

Start: Race Two, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Senior Open   LASER 187147 Sarnia Yacht Club Daniel Barry CAN 1078 21.07 1.0
2 Senior Grand Master Go LASER 192636 PLSC Paul Page NZL 1078 21.12 2.0
3 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child NZL 1078 22.27 3.0
4 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall NZL 1078 22.53 4.0
5 Senior Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin NZL 1078 23.12 5.0
6 Senior Apprentice Master   LASER 196871 PLSC Marco Canegallo ITA 1078 23.19 6.0
7 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace NZL 1078 23.20 7.0
8 Senior Master   LASER 163924 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson NZL 1078 23.47 8.0
9 Senior Open Club Boat LASER 179387 PLSC Andrew Coffin NZL 1078 23.58 9.0
10 Senior Master   LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig BRA 1078 24.05 10.0
11 Senior Master   LASER 196409 Taipa Sailing Club Darrel Hopkins NZL 1078 24.17 11.0
12 Senior Grand Master   LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps NZL 1078 24.31 12.0
13 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 11 PLSC Nigel Harford NZL 1078 24.42 13.0
14 Senior Grand Master Club Boat LASER 1 PLSC David Worsnop NZL 1078 24.56 14.0
15 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker NZL 1078 25.07 15.0
16 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 22 PLSC Christopher Knight NZL 1078 25.22 16.0
17 Senior Master Club Boat LASER 115962 PLSC Blair Park NZL 1078 25.39 17.0
18 Senior Master Club Boat LASER 19230 Taipa Sailing Club Clive Rundle NZL 1078 26.02 18.0
19 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman NZL 1078 27.04 19.0
20 Senior Apprentice Master Rainbow Pony LASER 177779 PLSC Peter Linford ENG 1078 27.57 20.0
21 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass NZL 1078 28.34 21.0
22 Senior Master Club Boat 5 LASER 1 PLSC Jonathan Holder ENG 1078 28.43 22.0
23 Senior Master Predict Wind LASER 159768 Royal New Zealand Yacht Club Jon Bilger NZL 1078 OCS 27.0
23 Senior Master   LASER 7 PLSC Andrew Irving NZL 1078 OCS 27.0
23 Senior Great Grand Master   LASER 168648 Tamaki Yacht Club Dave Almond NZL 1078 OCS 27.0
23 Senior Master Piranha LASER 420 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund NZL 1078 DNS 27.0

R3 - LASER Class

Start: Race Three, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Senior Open   LASER 187147 Sarnia Yacht Club Daniel Barry CAN 1078 21.52 1.0
2 Senior Master   LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig BRA 1078 22.25 2.0
3 Senior Master   LASER 163924 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson NZL 1078 22.32 3.0
4 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child NZL 1078 23.06 4.0
5 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace NZL 1078 23.25 5.0
6 Senior Grand Master   LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps NZL 1078 23.51 6.0
7 Senior Master Predict Wind LASER 159768 Royal New Zealand Yacht Club Jon Bilger NZL 1078 24.08 7.0
8 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall NZL 1078 24.13 8.0
9 Senior Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin NZL 1078 24.23 9.0
10 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 11 PLSC Nigel Harford NZL 1078 24.28 10.0
11 Senior Open Club Boat LASER 179387 PLSC Andrew Coffin NZL 1078 24.37 11.0
12 Senior Grand Master Go LASER 192636 PLSC Paul Page NZL 1078 24.40 12.0
13 Senior Master   LASER 196409 Taipa Sailing Club Darrel Hopkins NZL 1078 24.48 13.0
14 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker NZL 1078 24.49 14.0
15 Senior Apprentice Master   LASER 196871 PLSC Marco Canegallo ITA 1078 24.57 15.0
16 Senior Grand Master Club Boat LASER 1 PLSC David Worsnop NZL 1078 24.59 16.0
17 Senior Apprentice Master Rainbow Pony LASER 177779 PLSC Peter Linford ENG 1078 25.04 17.0
18 Senior Master Club Boat LASER 115962 PLSC Blair Park NZL 1078 25.16 18.0
19 Senior Great Grand Master   LASER 168648 Tamaki Yacht Club Dave Almond NZL 1078 25.21 19.0
20 Senior Master   LASER 7 PLSC Andrew Irving NZL 1078 25.24 20.0
21 Senior Master Club Boat LASER 19230 Taipa Sailing Club Clive Rundle NZL 1078 25.28 21.0
22 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass NZL 1078 25.39 22.0
23 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman NZL 1078 25.43 23.0
24 Senior Master Club Boat 5 LASER 1 PLSC Jonathan Holder ENG 1078 25.50 24.0
25 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 22 PLSC Christopher Knight NZL 1078 25.56 25.0
26 Senior Master Piranha LASER 420 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund NZL 1078 28.39 26.0

R4 - LASER Class

Start: Race Four, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Senior Open   LASER 187147 Sarnia Yacht Club Daniel Barry CAN 1078 26.11 1.0
2 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child NZL 1078 26.30 2.0
3 Senior Master   LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig BRA 1078 27.00 3.0
4 Senior Grand Master Go LASER 192636 PLSC Paul Page NZL 1078 27.37 4.0
5 Senior Master Predict Wind LASER 159768 Royal New Zealand Yacht Club Jon Bilger NZL 1078 27.52 5.0
6 Senior Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin NZL 1078 28.46 6.0
7 Senior Master   LASER 196409 Taipa Sailing Club Darrel Hopkins NZL 1078 28.54 7.0
8 Senior Apprentice Master   LASER 196871 PLSC Marco Canegallo ITA 1078 28.59 8.0
9 Senior Open Club Boat LASER 179387 PLSC Andrew Coffin NZL 1078 30.19 9.0
10 Senior Grand Master   LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps NZL 1078 30.34 10.0
11 Senior Master   LASER 163924 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson NZL 1078 30.52 11.0
12 Senior Master   LASER 7 PLSC Andrew Irving NZL 1078 31.09 12.0
13 Senior Apprentice Master Rainbow Pony LASER 177779 PLSC Peter Linford ENG 1078 31.24 13.0
14 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall NZL 1078 31.32 14.0
15 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 11 PLSC Nigel Harford NZL 1078 32.05 15.0
16 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 22 PLSC Christopher Knight NZL 1078 32.22 16.0
17 Senior Master Club Boat LASER 19230 Taipa Sailing Club Clive Rundle NZL 1078 32.52 17.0
18 Senior Grand Master Club Boat LASER 1 PLSC David Worsnop NZL 1078 33.04 18.0
19 Senior Master Woman Skandalous LASER - PLSC Chantal Grass NZL 1078 34.07 19.0
20 Senior Master Club Boat LASER 115962 PLSC Blair Park NZL 1078 35.11 20.0
21 Senior Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace NZL 1078 35.36 21.0
22 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker NZL 1078 36.17 22.0
23 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman NZL 1078 37.32 23.0
24 Senior Master Piranha LASER 420 Weymouth Yacht Club Peter Hagglund NZL 1078 41.09 24.0
25 Senior Master Club Boat 5 LASER 1 PLSC Jonathan Holder ENG 1078 43.17 25.0
26 Senior Great Grand Master   LASER 168648 Tamaki Yacht Club Dave Almond NZL 1078 DSQ 27.0

R1 - LASER 4.7 Class

Start: Race One, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 5
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Place Points
1 Junior Junior Club Boat LASER 4.7 - PLSC Jye Irving NZL 1175 DNF 3.0
1 Junior Junior Woman Club Boat LASER 4.7 1111 PLSC Johanna Hofschulte GER 1175 DNF 3.0

R2 - LASER 4.7 Class

Start: Race Two, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Place Points
1 Junior Junior Club Boat LASER 4.7 - PLSC Jye Irving NZL 1175 DNS 3.0
1 Junior Junior Woman Club Boat LASER 4.7 1111 PLSC Johanna Hofschulte GER 1175 DNS 3.0

R3 - LASER 4.7 Class

Start: Race Three, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Place Points
1 Junior Junior Club Boat LASER 4.7 - PLSC Jye Irving NZL 1175 DNS 3.0
1 Junior Junior Woman Club Boat LASER 4.7 1111 PLSC Johanna Hofschulte GER 1175 DNS 3.0

R4 - LASER 4.7 Class

Start: Race Four, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Place Points
1 Junior Junior Club Boat LASER 4.7 - PLSC Jye Irving NZL 1175 DNS 3.0
1 Junior Junior Woman Club Boat LASER 4.7 1111 PLSC Johanna Hofschulte GER 1175 DNS 3.0

R1 - LASER RADIAL Class

Start: Race One, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 5
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring SUI 1101 26.46 1.0
2 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh NZL 1101 27.08 2.0
3 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 176919 Nautic Club Austria Jana Senn AUS 1101 27.36 3.0
4 Junior Junior   LASER RADIAL 179387 Taipa Sailing Club Kailash Clearwater NZL 1101 27.38 4.0
5 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 192281 French Bay YC Megan Thomson NZL 1101 27.51 5.0
6 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze NZL 1101 28.14 6.0
7 Junior Junior   LASER RADIAL 171101 Sandspit Yacht Club Mathew Leydon NZL 1101 28.15 7.0
8 Senior Master   LASER RADIAL 176918 French Bay YC Murray Gauld NZL 1101 28.24 8.0
9 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 172034 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson NZL 1101 28.32 9.0
10 Senior Grand Master   LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson NZL 1101 28.43 10.0
11 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee NZL 1101 28.54 11.0

R2 - LASER RADIAL Class

Start: Race Two, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Junior Junior   LASER RADIAL 179387 Taipa Sailing Club Kailash Clearwater NZL 1101 26.15 1.0
2 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring SUI 1101 26.54 2.0
3 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh NZL 1101 27.02 3.0
4 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 176919 Nautic Club Austria Jana Senn AUS 1101 27.40 4.0
5 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 192281 French Bay YC Megan Thomson NZL 1101 28.24 5.0
6 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze NZL 1101 28.25 6.0
7 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 172034 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson NZL 1101 29.08 7.0
8 Senior Grand Master   LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson NZL 1101 29.27 8.0
9 Junior Junior   LASER RADIAL 171101 Sandspit Yacht Club Mathew Leydon NZL 1101 30.56 9.0
10 Senior Master   LASER RADIAL 176918 French Bay YC Murray Gauld NZL 1101 30.59 10.0
11 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee NZL 1101 OCS 12.0

R3 - LASER RADIAL Class

Start: Race Three, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring SUI 1101 22.26 1.0
2 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh NZL 1101 22.34 2.0
3 Junior Junior   LASER RADIAL 179387 Taipa Sailing Club Kailash Clearwater NZL 1101 22.42 3.0
4 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 176919 Nautic Club Austria Jana Senn AUS 1101 23.24 4.0
5 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 192281 French Bay YC Megan Thomson NZL 1101 23.28 5.0
6 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze NZL 1101 24.03 6.0
7 Senior Grand Master   LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson NZL 1101 24.17 7.0
8 Junior Junior   LASER RADIAL 171101 Sandspit Yacht Club Mathew Leydon NZL 1101 25.03 8.0
9 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 172034 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson NZL 1101 25.11 9.0
10 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee NZL 1101 25.16 10.0
11 Senior Master   LASER RADIAL 176918 French Bay YC Murray Gauld NZL 1101 26.02 11.0

R4 - LASER RADIAL Class

Start: Race Four, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 Junior Junior   LASER RADIAL 179387 Taipa Sailing Club Kailash Clearwater NZL 1101 32.51 1.0
2 Junior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring SUI 1101 34.53 2.0
3 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 176919 Nautic Club Austria Jana Senn AUS 1101 35.18 3.0
4 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 192281 French Bay YC Megan Thomson NZL 1101 35.44 4.0
5 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh NZL 1101 36.33 5.5
5 Senior Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze NZL 1101 36.33 5.5
7 Junior Junior   LASER RADIAL 171101 Sandspit Yacht Club Mathew Leydon NZL 1101 36.35 7.0
8 Junior Junior Woman   LASER RADIAL 172034 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Aleisha Ferguson NZL 1101 37.03 8.0
9 Senior Master   LASER RADIAL 176918 French Bay YC Murray Gauld NZL 1101 37.21 9.0
10 Senior Grand Master   LASER RADIAL 167149 PLSC Tony Eatson NZL 1101 38.34 10.0
11 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee NZL 1101 44.21 11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 3
DNSCame to the start area but did not start Varies
DSQDisqualification 27
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com