event burgee venue burgee

RSA Regatta 2016 - 39th Edition

PLSC

Results are final as of 13th March 2016

LASER Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 28 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child 1078 1.0 2.0 (7.0) 2.0 12.0 5.0
2nd 37 Senior Open   LASER 191616 SSANZ Luke Deegan 1078 2.0 (8.0) 4.0 1.0 15.0 7.0
3rd 41 Senior Grand Master Boat LASER 208675 Weir Wood Sailing Club David Giles 1078 4.0 1.0 3.0 (7.0) 15.0 8.0
4th 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 5.0 6.0 1.0 (31.0 OCS) 43.0 12.0
5th 42 Senior Master   LASER 196875 Waketere/Pupuke Boating Club Neil Wooldridge 1078 6.0 4.0 5.0 (8.0) 23.0 15.0
6th 35 Senior Master Zock LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig 1078 3.0 (11.0) 9.0 5.0 28.0 17.0
7th 6 Senior Great Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 7.0 9.0 2.0 (14.0) 32.0 18.0
8th 29 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 8.0 5.0 (12.0) 6.0 31.0 19.0
9th 34 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall 1078 (10.0) 7.0 6.0 10.0 33.0 23.0
10th 9 Senior Open Club Boat LASER 2 PLSC Andrew Coffin 1078 (12.0) 12.0 11.0 4.0 39.0 27.0
11th 43 Senior Grand Master   LASER 185383 Pupuke Boating Club John Dowsett 1078 13.0 3.0 13.0 (31.0 OCS) 60.0 29.0
12th 33 Senior Grand Master   LASER 007 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 14.0 15.0 (16.0) 3.0 48.0 32.0
13th 30 Senior Master Club Boat LASER 203774 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 9.0 14.0 (17.0) 12.0 52.0 35.0
14th 36 Senior Grand Master   LASER 210465 Onerahi Yacht Club Allan Bindon 1078 19.0 10.0 8.0 (31.0 OCS) 68.0 37.0
15th 3 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 (15.0) 13.0 10.0 15.0 53.0 38.0
16th 10 Senior Master   LASER 177768 PLSC Jeff Coffin 1078 11.0 17.0 (20.0) 11.0 59.0 39.0
17th 7 Senior Master   LASER 17770 PLSC Andrew Irving 1078 (26.0) 19.0 14.0 9.0 68.0 42.0
18th 17 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 17.0 (18.0) 18.0 13.0 66.0 48.0
19th 12 Senior Apprentice Master   LASER 11 PLSC Nigel Harford 1078 16.0 (20.0) 15.0 19.0 70.0 50.0
20th 11 Senior Grand Master Club Boat LASER 192308 PLSC Blair Park 1078 (25.0) 16.0 21.0 18.0 80.0 55.0
21st 19 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Bernard Sonck 1078 18.0 21.0 (27.0) 20.0 86.0 59.0
22nd 13 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 22.0 (23.0) 22.0 16.0 83.0 60.0
23rd 15 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078 24.0 22.0 19.0 (31.0 DNS) 96.0 65.0
24th 18 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 124 PLSC Christopher Knight 1078 (28.0) 28.0 23.0 17.0 96.0 68.0
25th 20 Senior Grand Master   LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 21.0 (26.0) 24.0 23.0 94.0 68.0
26th 2 Senior Master Woman Club Boat LASER - PLSC Chantal Grass 1078 20.0 (27.0) 25.0 24.0 96.0 69.0
27th 8 Senior Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 27.0 24.0 (28.0) 21.0 100.0 72.0
28th 26 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Sam Scott 1078 (30.0) 29.0 26.0 22.0 107.0 77.0
29th 14 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 171112 PLSC Nick Anderson 1078 23.0 25.0 (31.0 DNF) 31.0 DNS 110.0 79.0
30th 16 Senior Grand Master   LASER 162107 PLSC John Castle 1078 29.0 (30.0) 29.0 25.0 113.0 83.0

LASER RADIAL Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 27 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 1.0 (2.0) 1.0 2.0 6.0 4.0
2nd 38 Senior Grand Master   LASER RADIAL 202689 Onerahi Yacht Club Roger Winton 1101 2.0 1.0 (4.0) 4.0 11.0 7.0
3rd 1 Senior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring 1101 (4.0) 3.0 3.0 1.0 11.0 7.0
4th 25 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Tamaki Yacht Club Jim Quinn 1101 (5.0) 4.0 2.0 3.0 14.0 9.0
5th 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 3.0 7.0 (10.0) 6.0 26.0 16.0
6th 39 Senior Master Woman   LASER RADIAL 195516 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 (8.0) 5.0 5.0 8.0 26.0 18.0
7th 24 Senior Apprentice Master Woman Laserella LASER RADIAL 181961 PLSC Annie Mills 1101 6.0 (10.0) 7.0 5.0 28.0 18.0
8th 31 Senior Master   LASER RADIAL 145551 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 (9.0) 6.0 8.0 7.0 30.0 21.0
9th 21 Senior Open Woman   LASER RADIAL 168881 PLSC Taylor Farrell 1101 7.0 9.0 6.0 (10.0) 32.0 22.0
10th 22 Senior Open Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Deborah Killen 1101 10.5 8.0 9.0 (11.0) 38.5 27.5
11th 40 Senior Master   LASER RADIAL 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 10.5 (11.0) 11.0 9.0 41.5 30.5

Garth Briden and Jock Bilger - Committee Boat

R1 - LASER Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 28 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child 1078 31:14 1.0
2 37 Senior Open   LASER 191616 SSANZ Luke Deegan 1078 31:24 2.0
3 35 Senior Master Zock LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig 1078 31:43 3.0
4 41 Senior Grand Master Boat LASER 208675 Weir Wood Sailing Club David Giles 1078 31:55 4.0
5 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 32:02 5.0
6 42 Senior Master   LASER 196875 Waketere/Pupuke Boating Club Neil Wooldridge 1078 32:06 6.0
7 6 Senior Great Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 32:33 7.0
8 29 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 32:47 8.0
9 30 Senior Master Club Boat LASER 203774 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 32:52 9.0
10 34 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall 1078 32:56 10.0
11 10 Senior Master   LASER 177768 PLSC Jeff Coffin 1078 33:16 11.0
12 9 Senior Open Club Boat LASER 2 PLSC Andrew Coffin 1078 34:34 12.0
13 43 Senior Grand Master   LASER 185383 Pupuke Boating Club John Dowsett 1078 34:39 13.0
14 33 Senior Grand Master   LASER 007 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 34:54 14.0
15 3 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 35:13 15.0
16 12 Senior Apprentice Master   LASER 11 PLSC Nigel Harford 1078 35:19 16.0
17 17 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 35:24 17.0
18 19 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Bernard Sonck 1078 35:36 18.0
19 36 Senior Grand Master   LASER 210465 Onerahi Yacht Club Allan Bindon 1078 36:07 19.0
20 2 Senior Master Woman Club Boat LASER - PLSC Chantal Grass 1078 36:42 20.0
21 20 Senior Grand Master   LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 36:47 21.0
22 13 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 37:11 22.0
23 14 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 171112 PLSC Nick Anderson 1078 37:20 23.0
24 15 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078 37:23 24.0
25 11 Senior Grand Master Club Boat LASER 192308 PLSC Blair Park 1078 37:27 25.0
26 7 Senior Master   LASER 17770 PLSC Andrew Irving 1078 37:30 26.0
27 8 Senior Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 37:34 27.0
28 18 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 124 PLSC Christopher Knight 1078 37:52 28.0
29 16 Senior Grand Master   LASER 162107 PLSC John Castle 1078 38:22 29.0
30 26 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Sam Scott 1078 38:45 30.0

R2 - LASER Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 41 Senior Grand Master Boat LASER 208675 Weir Wood Sailing Club David Giles 1078 25:25 1.0
2 28 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child 1078 25:50 2.0
3 43 Senior Grand Master   LASER 185383 Pupuke Boating Club John Dowsett 1078 26:05 3.0
4 42 Senior Master   LASER 196875 Waketere/Pupuke Boating Club Neil Wooldridge 1078 26:32 4.0
5 29 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 26:50 5.0
6 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 26:57 6.0
7 34 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall 1078 26:59 7.0
8 37 Senior Open   LASER 191616 SSANZ Luke Deegan 1078 27:03 8.0
9 6 Senior Great Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 27:10 9.0
10 36 Senior Grand Master   LASER 210465 Onerahi Yacht Club Allan Bindon 1078 27:14 10.0
11 35 Senior Master Zock LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig 1078 27:21 11.0
12 9 Senior Open Club Boat LASER 2 PLSC Andrew Coffin 1078 27:29 12.0
13 3 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 27:30 13.0
14 30 Senior Master Club Boat LASER 203774 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 27:42 14.0
15 33 Senior Grand Master   LASER 007 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 27:56 15.0
16 11 Senior Grand Master Club Boat LASER 192308 PLSC Blair Park 1078 28:51 16.0
17 10 Senior Master   LASER 177768 PLSC Jeff Coffin 1078 29:04 17.0
18 17 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 29:14 18.0
19 7 Senior Master   LASER 17770 PLSC Andrew Irving 1078 29:19 19.0
20 12 Senior Apprentice Master   LASER 11 PLSC Nigel Harford 1078 29:42 20.0
21 19 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Bernard Sonck 1078 29:58 21.0
22 15 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078 30:10 22.0
23 13 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 30:16 23.0
24 8 Senior Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 30:22 24.0
25 14 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 171112 PLSC Nick Anderson 1078 30:27 25.0
26 20 Senior Grand Master   LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 30:41 26.0
27 2 Senior Master Woman Club Boat LASER - PLSC Chantal Grass 1078 31:24 27.0
28 18 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 124 PLSC Christopher Knight 1078 31:38 28.0
29 26 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Sam Scott 1078 32:44 29.0
30 16 Senior Grand Master   LASER 162107 PLSC John Castle 1078 33:25 30.0

R3 - LASER Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 21:44 1.0
2 6 Senior Great Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 21:55 2.0
3 41 Senior Grand Master Boat LASER 208675 Weir Wood Sailing Club David Giles 1078 22:02 3.0
4 37 Senior Open   LASER 191616 SSANZ Luke Deegan 1078 22:06 4.0
5 42 Senior Master   LASER 196875 Waketere/Pupuke Boating Club Neil Wooldridge 1078 22:12 5.0
6 34 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall 1078 22:14 6.0
7 28 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child 1078 22:18 7.0
8 36 Senior Grand Master   LASER 210465 Onerahi Yacht Club Allan Bindon 1078 22:56 8.0
9 35 Senior Master Zock LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig 1078 22:59 9.0
10 3 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 23:07 10.0
11 9 Senior Open Club Boat LASER 2 PLSC Andrew Coffin 1078 23:12 11.0
12 29 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 23:18 12.0
13 43 Senior Grand Master   LASER 185383 Pupuke Boating Club John Dowsett 1078 23:20 13.0
14 7 Senior Master   LASER 17770 PLSC Andrew Irving 1078 23:27 14.0
15 12 Senior Apprentice Master   LASER 11 PLSC Nigel Harford 1078 23:53 15.0
16 33 Senior Grand Master   LASER 007 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 24:07 16.0
17 30 Senior Master Club Boat LASER 203774 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 24:56 17.0
18 17 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 24:58 18.0
19 15 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078 25:18 19.0
20 10 Senior Master   LASER 177768 PLSC Jeff Coffin 1078 25:26 20.0
21 11 Senior Grand Master Club Boat LASER 192308 PLSC Blair Park 1078 25:56 21.0
22 13 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 26:09 22.0
23 18 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 124 PLSC Christopher Knight 1078 26:19 23.0
24 20 Senior Grand Master   LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 26:24 24.0
25 2 Senior Master Woman Club Boat LASER - PLSC Chantal Grass 1078 26:47 25.0
26 26 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Sam Scott 1078 27:15 26.0
27 19 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Bernard Sonck 1078 27:45 27.0
28 8 Senior Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 27:51 28.0
29 16 Senior Grand Master   LASER 162107 PLSC John Castle 1078 28:34 29.0
30 14 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 171112 PLSC Nick Anderson 1078 DNF 31.0

R4 - LASER Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 37 Senior Open   LASER 191616 SSANZ Luke Deegan 1078 21:15 1.0
2 28 Senior Open   LASER 187890 Taipa Sailing Club Andrew Child 1078 21:29 2.0
3 33 Senior Grand Master   LASER 007 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 21:38 3.0
4 9 Senior Open Club Boat LASER 2 PLSC Andrew Coffin 1078 21:41 4.0
5 35 Senior Master Zock LASER 176925 Hamilton Yacht Club Werner Hennig 1078 22:04 5.0
6 29 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 22:15 6.0
7 41 Senior Grand Master Boat LASER 208675 Weir Wood Sailing Club David Giles 1078 22:29 7.0
8 42 Senior Master   LASER 196875 Waketere/Pupuke Boating Club Neil Wooldridge 1078 22:47 8.0
9 7 Senior Master   LASER 17770 PLSC Andrew Irving 1078 22:56 9.0
10 34 Senior Master   LASER 181997 Hamilton Yacht Club Scott McDougall 1078 23:00 10.0
11 10 Senior Master   LASER 177768 PLSC Jeff Coffin 1078 23:07 11.0
12 30 Senior Master Club Boat LASER 203774 PLSC / Lake Ngaroto Sailing Club Arthur Ferguson 1078 23:33 12.0
13 17 Senior Apprentice Master Abracadabra LASER 196871 PLSC Marco Canegallo 1078 23:49 13.0
14 6 Senior Great Grand Master Go LASER 195547 PLSC Paul Page 1078 23:59 14.0
15 3 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 24:00 15.0
16 13 Senior Grand Master   LASER 136701 Lake Ngaroto Sailing Club Danny Padman 1078 25:51 16.0
17 18 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 124 PLSC Christopher Knight 1078 26:16 17.0
18 11 Senior Grand Master Club Boat LASER 192308 PLSC Blair Park 1078 27:02 18.0
19 12 Senior Apprentice Master   LASER 11 PLSC Nigel Harford 1078 27:14 19.0
20 19 Senior Master Club Boat LASER 197257 PLSC Bernard Sonck 1078 27:17 20.0
21 8 Senior Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 29:20 21.0
22 26 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Sam Scott 1078 29:25 22.0
23 20 Senior Grand Master   LASER 192308 Lake Ngaroto Sailing Club Jon Hurst 1078 30:14 23.0
24 2 Senior Master Woman Club Boat LASER - PLSC Chantal Grass 1078 30:21 24.0
25 16 Senior Grand Master   LASER 162107 PLSC John Castle 1078 30:57 25.0
26 5 Senior Open Club Boat LASER 203773 PLSC Dario Motta 1078 OCS 31.0
26 43 Senior Grand Master   LASER 185383 Pupuke Boating Club John Dowsett 1078 OCS 31.0
26 36 Senior Grand Master   LASER 210465 Onerahi Yacht Club Allan Bindon 1078 OCS 31.0
26 15 Senior Apprentice Master   LASER 192284 PLSC David Barker 1078 DNS 31.0
26 14 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 171112 PLSC Nick Anderson 1078 DNS 31.0

R1 - LASER RADIAL Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 27 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 33:28 1.0
2 38 Senior Grand Master   LASER RADIAL 202689 Onerahi Yacht Club Roger Winton 1101 33:45 2.0
3 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 34:10 3.0
4 1 Senior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring 1101 34:16 4.0
5 25 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Tamaki Yacht Club Jim Quinn 1101 34:27 5.0
6 24 Senior Apprentice Master Woman Laserella LASER RADIAL 181961 PLSC Annie Mills 1101 34:43 6.0
7 21 Senior Open Woman   LASER RADIAL 168881 PLSC Taylor Farrell 1101 36:38 7.0
8 39 Senior Master Woman   LASER RADIAL 195516 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 37:15 8.0
9 31 Senior Master   LASER RADIAL 145551 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 38:48 9.0
10 22 Senior Open Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Deborah Killen 1101 39:17 10.5
10 40 Senior Master   LASER RADIAL 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 39:17 10.5

R2 - LASER RADIAL Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 38 Senior Grand Master   LASER RADIAL 202689 Onerahi Yacht Club Roger Winton 1101 27:05 1.0
2 27 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 27:40 2.0
3 1 Senior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring 1101 28:02 3.0
4 25 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Tamaki Yacht Club Jim Quinn 1101 28:20 4.0
5 39 Senior Master Woman   LASER RADIAL 195516 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 29:05 5.0
6 31 Senior Master   LASER RADIAL 145551 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 29.17 6.0
7 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 29:45 7.0
8 22 Senior Open Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Deborah Killen 1101 29:54 8.0
9 21 Senior Open Woman   LASER RADIAL 168881 PLSC Taylor Farrell 1101 30:31 9.0
10 24 Senior Apprentice Master Woman Laserella LASER RADIAL 181961 PLSC Annie Mills 1101 30:42 10.0
11 40 Senior Master   LASER RADIAL 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 30:44 11.0

R3 - LASER RADIAL Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 27 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 25:14 1.0
2 25 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Tamaki Yacht Club Jim Quinn 1101 25:32 2.0
3 1 Senior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring 1101 25:39 3.0
4 38 Senior Grand Master   LASER RADIAL 202689 Onerahi Yacht Club Roger Winton 1101 26:41 4.0
5 39 Senior Master Woman   LASER RADIAL 195516 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 28:04 5.0
6 21 Senior Open Woman   LASER RADIAL 168881 PLSC Taylor Farrell 1101 28:09 6.0
7 24 Senior Apprentice Master Woman Laserella LASER RADIAL 181961 PLSC Annie Mills 1101 28:20 7.0
8 31 Senior Master   LASER RADIAL 145551 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 28:44 8.0
9 22 Senior Open Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Deborah Killen 1101 29:01 9.0
10 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 29:05 10.0
11 40 Senior Master   LASER RADIAL 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 30:39 11.0

R4 - LASER RADIAL Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Rating Elapsed Points
1 1 Senior Junior Club Boat LASER RADIAL 204111 PLSC Loc Eisenring 1101 26:13 1.0
2 27 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 26:33 2.0
3 25 Senior Great Grand Master Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Tamaki Yacht Club Jim Quinn 1101 27:37 3.0
4 38 Senior Grand Master   LASER RADIAL 202689 Onerahi Yacht Club Roger Winton 1101 28:04 4.0
5 24 Senior Apprentice Master Woman Laserella LASER RADIAL 181961 PLSC Annie Mills 1101 29:00 5.0
6 4 Senior Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 29:04 6.0
7 31 Senior Master   LASER RADIAL 145551 French Bay Yacht Club Murray Gauld 1101 29:14 7.0
8 39 Senior Master Woman   LASER RADIAL 195516 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 29:30 8.0
9 40 Senior Master   LASER RADIAL 162108 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 29:33 9.0
10 21 Senior Open Woman   LASER RADIAL 168881 PLSC Taylor Farrell 1101 29:40 10.0
11 22 Senior Open Woman Club Boat LASER RADIAL 192613 PLSC Deborah Killen 1101 29:46 11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 31
DNSCame to the start area but did not start 31
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 31

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com