event burgee venue burgee

RSA Regatta 2018 - 41st Edition

PLSC

Results are final as of 22nd April 2018

LASER Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 35 Senior Master   LASER 167101   Rohan Lord 1078 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 8.0 4.0
2nd 25 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 2.0 2.0 (8.0) 4.0 1.0 17.0 9.0
3rd 29 Senior Grand Master   LASER 198107 Pupuke Boating Club Mike Keaton 1078 4.0 3.0 3.0 (5.0) 3.0 18.0 13.0
4th 10 Senior Master   LASER 195549 Pupuke Boating Club Tony Nicholson 1078 3.0 4.0 6.0 (7.0) 2.0 22.0 15.0
5th 31 Senior Grand Master   LASER 211519 Pupuke Boating Club Nick Page 1078 7.0 (8.0) 2.0 2.0 8.0 27.0 19.0
6th 39 Senior Great Grand Master   LASER 196909 Pupuke Boating Club Garry Lock 1078 (12.0) 5.0 5.0 6.0 7.0 35.0 23.0
7th 22 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Kayne Jacobson 1078 9.0 6.5 7.0 (11.0) 5.0 38.5 27.5
8th 2 Senior Open Club Boat LASER 158903 PLSC Andrew Coffin 1078 (15.0) 10.0 9.0 10.0 6.0 50.0 35.0
9th 27 Senior Grand Master   LASER 196879 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 10.0 (14.0) 12.0 3.0 13.0 52.0 38.0
10th 4 Senior Master Club Boat LASER 7863 PLSC Arthur Ferguson 1078 5.0 (16.0) 14.0 9.0 11.0 55.0 39.0
11th 21 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Jordan Zagonel 1078 (11.0) 11.0 11.0 8.0 10.0 51.0 40.0
12th 11 Senior Open Club Boat 7 LASER 203774 PLSC Dario Motta 1078 6.0 6.5 4.0 (25.0 DNF) 25.0 DNC 66.5 41.5
13th 15 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 14.0 9.0 10.0 (17.0) 9.0 59.0 42.0
14th 19 Senior Master   LASER 211585 Pupuke Boating Club John Camilleri 1078 8.0 15.0 (16.0) 12.0 12.0 63.0 47.0
15th 37 Senior Grand Master Oki LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps 1078 17.0 13.0 13.0 13.0 (25.0 DNC) 81.0 56.0
16th 5 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 115962 PLSC Bernard Sonck 1078 13.0 12.0 17.0 (19.0) 17.0 78.0 59.0
17th 8 Senior Open Club Boat LASER 007 PLSC Charles Lebret 1078 (25.0 DNF) 21.0 15.0 14.0 18.0 93.0 68.0
18th 7 Senior Master Woman Skandalous LASER 0 PLSC Chantal Grass 1078 20.0 19.0 (21.0) 15.0 14.0 89.0 68.0
19th 9 Senior Apprentice Master   LASER 167098 PLSC Christopher Knight 1078 16.0 17.0 (22.0) 20.0 15.0 90.0 68.0
20th 6 Senior Grand Master Club Boat LASER 2308 PLSC Blair Park 1078 (18.0) 18.0 18.0 16.0 16.0 86.0 68.0
21st 32 Senior Grand Master Club Boat LASER 8001 PLSC Paul Saunders 1078 19.0 (20.0) 20.0 18.0 19.0 96.0 76.0
22nd 34 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 179387 PLSC Rob Croft 1078 (25.0 DNF) 25.0 DNF 19.0 25.0 DNF 25.0 DNC 119.0 94.0
23rd 28 Senior Open Club Boat LASER 192308 PLSC Matt James Cook 1078 (25.0 DNF) 22.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 122.0 97.0
24th 3 Senior Master Club Boat LASER 173 PLSC Andrew Dare 1078 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0

LASER RADIAL Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 23 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 1.0 2.0 2.0 (4.0) 1.0 10.0 6.0
2nd 30 Junior Junior   LASER RADIAL 208338 MBSC Samantha Stock 1101 2.0 1.0 (4.0) 3.0 2.0 12.0 8.0
3rd 17 Senior Legend Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Point Chevalier Sailing Club Jim Quinn 1101 4.0 3.0 3.0 2.0 (16.0 DNC) 28.0 12.0
4th 16 Senior Master   LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1101 3.0 (7.0) 1.0 5.0 4.0 20.0 13.0
5th 18 Senior Master   LASER RADIAL 207851 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 6.0 (9.0) 7.0 6.0 3.0 31.0 22.0
6th 12 Senior Grand Master Club Boat LASER RADIAL 198110 PLSC David Worsnop 1101 5.0 (12.0) 8.0 1.0 10.0 36.0 24.0
7th 33 Senior Grand Master   LASER RADIAL 193138 Hamilton Yacht Club Rick Spencer 1101 (11.0) 4.0 5.0 8.0 8.0 36.0 25.0
8th 38 Senior Open Woman   LASER RADIAL 174468 PLSC Taylor Farrell 1101 (16.0 DNF) 6.0 6.0 10.0 5.0 43.0 27.0
9th 13 Senior Grand Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 8.0 5.0 (11.0) 9.0 6.0 39.0 28.0
10th 14 Senior Master   LASER RADIAL 171132 Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 7.0 8.0 (9.0) 7.0 7.0 38.0 29.0
11th 36 Senior Grand Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 10.0 11.0 10.0 (12.0) 9.0 52.0 40.0
12th 20 Senior Grand Master   LASER RADIAL 162107 PLSC John Castle 1101 9.0 10.0 12.0 11.0 (16.0 DNC) 58.0 42.0
13th 26 Senior Apprentice Master Club Boat LASER RADIAL   PLSC Mark Heseltine 1101 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0
13th 1 Senior Great Grand Master   LASER RADIAL 198136 PLSC Alan Minson 1101 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0
13th 24 Senior Master Woman   LASER RADIAL 197252 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 (16.0 DNF) 16.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0

Garth Briden and Jock Bilger - Committee Boat

R1 - LASER Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 35 Senior Master   LASER 167101   Rohan Lord 1078 15:58 1.0
2 25 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 16:14 2.0
3 10 Senior Master   LASER 195549 Pupuke Boating Club Tony Nicholson 1078 16:42 3.0
4 29 Senior Grand Master   LASER 198107 Pupuke Boating Club Mike Keaton 1078 16:47 4.0
5 4 Senior Master Club Boat LASER 7863 PLSC Arthur Ferguson 1078 17:33 5.0
6 11 Senior Open Club Boat 7 LASER 203774 PLSC Dario Motta 1078 17:48 6.0
7 31 Senior Grand Master   LASER 211519 Pupuke Boating Club Nick Page 1078 17:53 7.0
8 19 Senior Master   LASER 211585 Pupuke Boating Club John Camilleri 1078 17:55 8.0
9 22 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Kayne Jacobson 1078 18:05 9.0
10 27 Senior Grand Master   LASER 196879 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 18:22 10.0
11 21 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Jordan Zagonel 1078 18:23 11.0
12 39 Senior Great Grand Master   LASER 196909 Pupuke Boating Club Garry Lock 1078 18:43 12.0
13 5 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 115962 PLSC Bernard Sonck 1078 19:16 13.0
14 15 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 19:29 14.0
15 2 Senior Open Club Boat LASER 158903 PLSC Andrew Coffin 1078 19:45 15.0
16 9 Senior Apprentice Master   LASER 167098 PLSC Christopher Knight 1078 20:35 16.0
17 37 Senior Grand Master Oki LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps 1078 22:39 17.0
18 6 Senior Grand Master Club Boat LASER 2308 PLSC Blair Park 1078 22:52 18.0
19 32 Senior Grand Master Club Boat LASER 8001 PLSC Paul Saunders 1078 23:01 19.0
20 7 Senior Master Woman Skandalous LASER 0 PLSC Chantal Grass 1078 25:41 20.0
21 8 Senior Open Club Boat LASER 007 PLSC Charles Lebret 1078 DNF 25.0
21 34 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 179387 PLSC Rob Croft 1078 DNF 25.0
21 28 Senior Open Club Boat LASER 192308 PLSC Matt James Cook 1078 DNF 25.0

R2 - LASER Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 35 Senior Master   LASER 167101   Rohan Lord 1078 20:02 1.0
2 25 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 20:12 2.0
3 29 Senior Grand Master   LASER 198107 Pupuke Boating Club Mike Keaton 1078 21:12 3.0
4 10 Senior Master   LASER 195549 Pupuke Boating Club Tony Nicholson 1078 21:49 4.0
5 39 Senior Great Grand Master   LASER 196909 Pupuke Boating Club Garry Lock 1078 21:50 5.0
6 22 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Kayne Jacobson 1078 22:00 6.5
6 11 Senior Open Club Boat 7 LASER 203774 PLSC Dario Motta 1078 22:00 6.5
8 31 Senior Grand Master   LASER 211519 Pupuke Boating Club Nick Page 1078 22:03 8.0
9 15 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 22:05 9.0
10 2 Senior Open Club Boat LASER 158903 PLSC Andrew Coffin 1078 22:06 10.0
11 21 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Jordan Zagonel 1078 22:28 11.0
12 5 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 115962 PLSC Bernard Sonck 1078 22:33 12.0
13 37 Senior Grand Master Oki LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps 1078 22:35 13.0
14 27 Senior Grand Master   LASER 196879 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 22:38 14.0
15 19 Senior Master   LASER 211585 Pupuke Boating Club John Camilleri 1078 22:44 15.0
16 4 Senior Master Club Boat LASER 7863 PLSC Arthur Ferguson 1078 23:17 16.0
17 9 Senior Apprentice Master   LASER 167098 PLSC Christopher Knight 1078 24:00 17.0
18 6 Senior Grand Master Club Boat LASER 2308 PLSC Blair Park 1078 24:04 18.0
19 7 Senior Master Woman Skandalous LASER 0 PLSC Chantal Grass 1078 24:15 19.0
20 32 Senior Grand Master Club Boat LASER 8001 PLSC Paul Saunders 1078 24:41 20.0
21 8 Senior Open Club Boat LASER 007 PLSC Charles Lebret 1078 25:08 21.0
22 28 Senior Open Club Boat LASER 192308 PLSC Matt James Cook 1078 31:00 22.0
23 34 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 179387 PLSC Rob Croft 1078 DNF 25.0

R3 - LASER Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 35 Senior Master   LASER 167101   Rohan Lord 1078 20:20 1.0
2 31 Senior Grand Master   LASER 211519 Pupuke Boating Club Nick Page 1078 20:53 2.0
3 29 Senior Grand Master   LASER 198107 Pupuke Boating Club Mike Keaton 1078 21:13 3.0
4 11 Senior Open Club Boat 7 LASER 203774 PLSC Dario Motta 1078 21:36 4.0
5 39 Senior Great Grand Master   LASER 196909 Pupuke Boating Club Garry Lock 1078 21:37 5.0
6 10 Senior Master   LASER 195549 Pupuke Boating Club Tony Nicholson 1078 21:52 6.0
7 22 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Kayne Jacobson 1078 22:13 7.0
8 25 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 22:30 8.0
9 2 Senior Open Club Boat LASER 158903 PLSC Andrew Coffin 1078 22:47 9.0
10 15 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 22:49 10.0
11 21 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Jordan Zagonel 1078 22:53 11.0
12 27 Senior Grand Master   LASER 196879 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 23:05 12.0
13 37 Senior Grand Master Oki LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps 1078 23:06 13.0
14 4 Senior Master Club Boat LASER 7863 PLSC Arthur Ferguson 1078 23:12 14.0
15 8 Senior Open Club Boat LASER 007 PLSC Charles Lebret 1078 23:26 15.0
16 19 Senior Master   LASER 211585 Pupuke Boating Club John Camilleri 1078 23:44 16.0
17 5 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 115962 PLSC Bernard Sonck 1078 25:05 17.0
18 6 Senior Grand Master Club Boat LASER 2308 PLSC Blair Park 1078 25:17 18.0
19 34 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 179387 PLSC Rob Croft 1078 25:33 19.0
20 32 Senior Grand Master Club Boat LASER 8001 PLSC Paul Saunders 1078 25:36 20.0
21 7 Senior Master Woman Skandalous LASER 0 PLSC Chantal Grass 1078 26:37 21.0
22 9 Senior Apprentice Master   LASER 167098 PLSC Christopher Knight 1078 28:56 22.0

R4 - LASER Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 35 Senior Master   LASER 167101   Rohan Lord 1078 20:56 1.0
2 31 Senior Grand Master   LASER 211519 Pupuke Boating Club Nick Page 1078 21:33 2.0
3 27 Senior Grand Master   LASER 196879 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 21:44 3.0
4 25 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 21:58 4.0
5 29 Senior Grand Master   LASER 198107 Pupuke Boating Club Mike Keaton 1078 22:07 5.0
6 39 Senior Great Grand Master   LASER 196909 Pupuke Boating Club Garry Lock 1078 22:11 6.0
7 10 Senior Master   LASER 195549 Pupuke Boating Club Tony Nicholson 1078 22:15 7.0
8 21 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Jordan Zagonel 1078 22:22 8.0
9 4 Senior Master Club Boat LASER 7863 PLSC Arthur Ferguson 1078 22:36 9.0
10 2 Senior Open Club Boat LASER 158903 PLSC Andrew Coffin 1078 22:41 10.0
11 22 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Kayne Jacobson 1078 22:50 11.0
12 19 Senior Master   LASER 211585 Pupuke Boating Club John Camilleri 1078 22:53 12.0
13 37 Senior Grand Master Oki LASER 158877 Tamaki Yacht Club Steve Sharps 1078 23:26 13.0
14 8 Senior Open Club Boat LASER 007 PLSC Charles Lebret 1078 23:28 14.0
15 7 Senior Master Woman Skandalous LASER 0 PLSC Chantal Grass 1078 23:36 15.0
16 6 Senior Grand Master Club Boat LASER 2308 PLSC Blair Park 1078 23:43 16.0
17 15 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 24:11 17.0
18 32 Senior Grand Master Club Boat LASER 8001 PLSC Paul Saunders 1078 24:44 18.0
19 5 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 115962 PLSC Bernard Sonck 1078 26:32 19.0
20 9 Senior Apprentice Master   LASER 167098 PLSC Christopher Knight 1078 26:54 20.0
21 11 Senior Open Club Boat 7 LASER 203774 PLSC Dario Motta 1078 DNF 25.0
21 34 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 179387 PLSC Rob Croft 1078 DNF 25.0

R5 - LASER Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 25 Senior Master   LASER 186528 Pupuke Boating Club Luuk Van Basten Batenburg 1078 20:57 1.0
2 10 Senior Master   LASER 195549 Pupuke Boating Club Tony Nicholson 1078 21:06 2.0
3 29 Senior Grand Master   LASER 198107 Pupuke Boating Club Mike Keaton 1078 21:17 3.0
4 35 Senior Master   LASER 167101   Rohan Lord 1078 21:20 4.0
5 22 Senior Open Club Boat LASER 184682 PLSC Kayne Jacobson 1078 21:29 5.0
6 2 Senior Open Club Boat LASER 158903 PLSC Andrew Coffin 1078 21:32 6.0
7 39 Senior Great Grand Master   LASER 196909 Pupuke Boating Club Garry Lock 1078 21:42 7.0
8 31 Senior Grand Master   LASER 211519 Pupuke Boating Club Nick Page 1078 21:50 8.0
9 15 Senior Great Grand Master Wondering Sailor LASER 192308 PLSC Ian Wallace 1078 21:53 9.0
10 21 Senior Open Club Boat LASER 192282 PLSC Jordan Zagonel 1078 21:56 10.0
11 4 Senior Master Club Boat LASER 7863 PLSC Arthur Ferguson 1078 22:10 11.0
12 19 Senior Master   LASER 211585 Pupuke Boating Club John Camilleri 1078 22:14 12.0
13 27 Senior Grand Master   LASER 196879 Port Ohope Yacht Club Mark Macintosh 1078 22:50 13.0
14 7 Senior Master Woman Skandalous LASER 0 PLSC Chantal Grass 1078 23:03 14.0
15 9 Senior Apprentice Master   LASER 167098 PLSC Christopher Knight 1078 23:10 15.0
16 6 Senior Grand Master Club Boat LASER 2308 PLSC Blair Park 1078 23:20 16.0
17 5 Senior Apprentice Master Club Boat LASER 115962 PLSC Bernard Sonck 1078 23:41 17.0
18 8 Senior Open Club Boat LASER 007 PLSC Charles Lebret 1078 25:00 18.0
19 32 Senior Grand Master Club Boat LASER 8001 PLSC Paul Saunders 1078 26:09 19.0

R1 - LASER RADIAL Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 23 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 18:51 1.0
2 30 Junior Junior   LASER RADIAL 208338 MBSC Samantha Stock 1101 18:56 2.0
3 16 Senior Master   LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1101 21:34 3.0
4 17 Senior Legend Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Point Chevalier Sailing Club Jim Quinn 1101 22:00 4.0
5 12 Senior Grand Master Club Boat LASER RADIAL 198110 PLSC David Worsnop 1101 22:27 5.0
6 18 Senior Master   LASER RADIAL 207851 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 23:29 6.0
7 14 Senior Master   LASER RADIAL 171132 Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 23:35 7.0
8 13 Senior Grand Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 24:04 8.0
9 20 Senior Grand Master   LASER RADIAL 162107 PLSC John Castle 1101 24:18 9.0
10 36 Senior Grand Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 24:36 10.0
11 33 Senior Grand Master   LASER RADIAL 193138 Hamilton Yacht Club Rick Spencer 1101 25:47 11.0
12 38 Senior Open Woman   LASER RADIAL 174468 PLSC Taylor Farrell 1101 DNF 16.0
12 24 Senior Master Woman   LASER RADIAL 197252 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 DNF 16.0

R2 - LASER RADIAL Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 30 Junior Junior   LASER RADIAL 208338 MBSC Samantha Stock 1101 20:41 1.0
2 23 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 21:14 2.0
3 17 Senior Legend Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Point Chevalier Sailing Club Jim Quinn 1101 22:00 3.0
4 33 Senior Grand Master   LASER RADIAL 193138 Hamilton Yacht Club Rick Spencer 1101 22:08 4.0
5 13 Senior Grand Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 22:31 5.0
6 38 Senior Open Woman   LASER RADIAL 174468 PLSC Taylor Farrell 1101 22:57 6.0
7 16 Senior Master   LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1101 23:03 7.0
8 14 Senior Master   LASER RADIAL 171132 Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 23:20 8.0
9 18 Senior Master   LASER RADIAL 207851 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 23:51 9.0
10 20 Senior Grand Master   LASER RADIAL 162107 PLSC John Castle 1101 23:59 10.0
11 36 Senior Grand Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 24:12 11.0
12 12 Senior Grand Master Club Boat LASER RADIAL 198110 PLSC David Worsnop 1101 24:49 12.0
13 24 Senior Master Woman   LASER RADIAL 197252 Point Chevalier Sailing Club Kirsty Mac Donald 1101 DNF 16.0

R3 - LASER RADIAL Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 16 Senior Master   LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1101 22:31 1.0
2 23 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 22:55 2.0
3 17 Senior Legend Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Point Chevalier Sailing Club Jim Quinn 1101 23:27 3.0
4 30 Junior Junior   LASER RADIAL 208338 MBSC Samantha Stock 1101 23:30 4.0
5 33 Senior Grand Master   LASER RADIAL 193138 Hamilton Yacht Club Rick Spencer 1101 25:07 5.0
6 38 Senior Open Woman   LASER RADIAL 174468 PLSC Taylor Farrell 1101 25:10 6.0
7 18 Senior Master   LASER RADIAL 207851 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 25:22 7.0
8 12 Senior Grand Master Club Boat LASER RADIAL 198110 PLSC David Worsnop 1101 25:41 8.0
9 14 Senior Master   LASER RADIAL 171132 Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 26:24 9.0
10 36 Senior Grand Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 26:31 10.0
11 13 Senior Grand Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 26:38 11.0
12 20 Senior Grand Master   LASER RADIAL 162107 PLSC John Castle 1101 26:39 12.0

R4 - LASER RADIAL Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 12 Senior Grand Master Club Boat LASER RADIAL 198110 PLSC David Worsnop 1101 17:50 1.0
2 17 Senior Legend Geriatric Delinquent LASER RADIAL 195546 Point Chevalier Sailing Club Jim Quinn 1101 19:38 2.0
3 30 Junior Junior   LASER RADIAL 208338 MBSC Samantha Stock 1101 22:11 3.0
4 23 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 23:07 4.0
5 16 Senior Master   LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1101 23:19 5.0
6 18 Senior Master   LASER RADIAL 207851 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 23:46 6.0
7 14 Senior Master   LASER RADIAL 171132 Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 23:54 7.0
8 33 Senior Grand Master   LASER RADIAL 193138 Hamilton Yacht Club Rick Spencer 1101 24:06 8.0
9 13 Senior Grand Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 24:56 9.0
10 38 Senior Open Woman   LASER RADIAL 174468 PLSC Taylor Farrell 1101 26:23 10.0
11 20 Senior Grand Master   LASER RADIAL 162107 PLSC John Castle 1101 26:56 11.0
12 36 Senior Grand Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 26:57 12.0

R5 - LASER RADIAL Class - 22/04/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName Nat Rating Elapsed Points
1 23 Senior Grand Master   LASER RADIAL 206029 PLSC Kevin Welsh 1101 21:42 1.0
2 30 Junior Junior   LASER RADIAL 208338 MBSC Samantha Stock 1101 21:48 2.0
3 18 Senior Master   LASER RADIAL 207851 Point Chevalier Sailing Club John Beckett 1101 22:23 3.0
4 16 Senior Master   LASER RADIAL 177775 PLSC Jeff Coffin 1101 22:44 4.0
5 38 Senior Open Woman   LASER RADIAL 174468 PLSC Taylor Farrell 1101 22:58 5.0
6 13 Senior Grand Master Echo LASER RADIAL 157154 Onerahi Yacht Club Grant Cooze 1101 23:07 6.0
7 14 Senior Master   LASER RADIAL 171132 Hamilton Yacht Club Helen Spencer 1101 23:13 7.0
8 33 Senior Grand Master   LASER RADIAL 193138 Hamilton Yacht Club Rick Spencer 1101 23:55 8.0
9 36 Senior Grand Master Woman Go Hard Go Home LASER RADIAL 157146 PLSC Shaaron McKee 1101 24:08 9.0
10 12 Senior Grand Master Club Boat LASER RADIAL 198110 PLSC David Worsnop 1101 25:10 10.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com